آغاز گمانه زنی ها/ رییس جمهور آینده لبنان کیست؟

لبنان,انتخابات

بیروت – ایرنا – 25 ماه مارس 2014( پنجم فروردین 93) آغاز رایزنی ها سیاسی و پارلمانی برای انتخاب رییس جمهوری جدید لبنان که قرار است به عنوان جایگزین « میشل سلیمان» راهی (بعبدا) کاخ ریاس جمهوری این کشور شود، کلید می خورد.

به گزارش ایرنا، اگر اوضاع بشکل طبیعی پیش رود و لبنان که به سرزمین تحولات غافلگیرکننده و پیش بینی نشده شهرت دارد، لبنانی ها از این تاریخ حدود 2 ماه فرصت دارند تا نمایندگان آنان در مجلس این کشور بتوانند از میان نامزدها ، جایگزین میشل سلیمان را انتخاب کنند.

پرونده رییس جمهوری لبنان از جمله تمدید دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان و یا فراهم شدن زمینه ای برای باقی ماندن او در بعبدا در کنار اینکه چه کسی جایگزین او خواهد شد، همراه با پرونده دولت جدید لبنان به نخست وزیری «تمام سلام» حدود یازده ماه مفتوح بوده است.

حال که روز شنبه گذشته و بعداز کشمکش های سیاسی خسته کننده و طولانی ، دولت تمام سلام با امید بهبود شرایط امنیتی ، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی لبنان متولد شد اما قبل از پرونده ریاست جمهوری، این معضل بیانیه وزارتی است که باید حل و فصل شود.

بیانیه وزارتی که از آن به عنوان پاشنه آشیل دولت تمام سلام یاد می شود، مدت هاست بر سر یک بند آن بگومگوهای سیاستمداران شروع شده و تنها براساس یک توافق نانوشته برای مدتی قطع و به بعداز تشکیل دولت موکول شد.

معادله « ارتش، ملت و مقاومت» که تضمین کننده موفقیت لبنان در هر رویارویی با دشمن صهیونیستی است، درج آن در بیانیه وزارتی با مخالفت گروه 14 مارس بوی‍ژه جریان المستقبل به رهبری«سعدحریری» و حزب «نیروهای لبنانی» به ریاست « سمیرجعجع» که حتی حاضر نشد به دلیل حضور حزب الله در دولت سلام شرکت کند، رو به رو شده و برخی وزاری وابسته به المستقبل تهدید کرده اند که اگر این معادله در بیانیه وزارتی قرار گیرد، استعفا می دهند.

اگرچه گفته می شود تمام سلام خواسته است تا تیم تدوین بیانیه وزارتی آن را مختصر بگیرد و به مسائل تحریک کننده نپردازد و یا « ولید جنبلاط» یک تیم حقوقی را مامور کرده تا پیش نویس بیانیه را بطوریکه همه طرف ها را راضی کند تهیه کنند، اما ناظران از جمله «نبیه بری» رییس مجلس نمایندگان لبنان هشدار داده اند که دولت لبنان دستخوش هنگام تصویب بیانیه وزارتی دچار تنش خواهد شد.

گذشته از اینکه هنوز تکلیف ادامه کار دولت سلام با وجود دیوار بلندی همچون بیانیه وزارتی در هاله ابهام قرار دارد اما رسانه های لبنانی گمانه زنی در خصوص رییس جمهوری آینده این کشور را در روزی که دولت سلام کار خود را رسما شروع می کند، آغاز کرده اند.

در همین رابطه روزنامه لبنانی «السفیر» با اشاره به انتخاب دولت جدید و نزدیکی زمان انتخاب رییس جمهور جدید لبنان، از برخی اختلاف نظرها در خصوص نامزدها مورد نظر بازیگران داخلی و بین المللی در این خصوص خبر داد.

السفیر در شماره روز سه شنبه خود با بیان اینکه «میشل سلیمان» رییس جمهور لبنان مجددا نسبت به احتمال تمدید دوره ریاست جمهوری خود ابراز نارضایتی کرده است ، نوشت: سلیمان در جمع برخی از سیاستمداران لبنانی گفته است که نیاز به استراحت دارد و مسئولیت همه لبنانی ها این است که رییس جمهور جدیدی انتخاب کنند.

این روزنامه با اشاره به اینکه تمدید تا آخرین روز کاری میشل سلیمان به عنوان رییس جمهور از جمله گزینه های مطرح باقی خواهد ماند، در عین حال افزود: فرانسه و عربستان سعودی دیگر مثل گذاشته اصراری بر تمدید ریاست جمهوری سلیمان ندارند، تا جایی که پاریس با ارسال یک هیات به بیروت به سرپرستی «ایمانوئل بون» نماینده خود در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، شخصیت های سیاسی و مذهبی لبنان را به مقدمه چینی برای انتخاب رییس جمهور جدید در موعد مقرر تشویق کرد.

السفیربا اشاره به فهرست نامزدهای احتمالی برای ورود به رقابت انتخاب رییس جمهور جدید لبنان، خاطرنشان کرد: بنظر می سرد که «بکرکی» (مقر رهبر مسیحیان مارونی لبنان) خواهان انتخاب رییس جمهور از بین یکی از دو وزیر سابق، یعنی «زیاد بارود» و «روجیه دیب» و یا شخصیت اقتصادی معروف «جوزف طربیه» است.

« بشاره راعی» رهبر مسیحیان مارونی لبنان بارها با تمدید دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان مخالفت کرده و خواستار انتخاب رییس جمهوری جدید در موعد قانونی شده است.

این روزنامه با اشاره به اینکه رییس جمهور لبنان حتما می بایست از بین مسیحیان مارونی این کشور انتخاب شود، افزود: عربستان سعودی طی سفر «دیوید هیل» سفیر آمریکا در لبنان به ریاض، به او اعلام کرده که مایل به ریاست جمهوری «جان عبید» از وزرای پیشین لبنانی است، چرا که او روابط خوبی با کشورهای عربی و اسلامی و جامعه جهانی دارد.

السفیر با بیان اینکه به نظر می رسد آمریکایی ها نسبت به ریاست جمهوری «جان قهوجی» فرمانده کنونی ارتش لبنان نظر مساعدی دارند، نوشت: البته هنوز آمریکایی ها در این خصوص سخنی نگفته اند بلکه تنها بر این نکته تاکید کرده اند که باید به لبنانی ها فرصت داد تا خود رییس جمهورشان را انتخاب کنند و این نکته ای بود که دیوید هیل پس از دیدار با تمام سلام در کاخ نخست وزیری لبنان بیان کرد.

این روزنامه لبنانی با اشاره به موضع آمریکا در این خصوص ادامه داد: از کلیات سخنان آمریکایی ها که در برخی از پایتخت های کشورها نیز در خصوص آن سخنانی به گوش می رسد، این نتیجه حاصل می شود که واشنگتن با ریاست جمهوری قهوجی و یا «ریاض سلامه» رییس کل بانک مرکزی لبنان موافق است، چرا که در شرایط کنونی این دو را سبب ثبات نظامی و اقتصادی لبنان می داند.

السفیر به آنچه موضع سوریه و ایران در رابطه با انتخاب رییس جمهوری جدید لبنان خواند اشاره و تصریح کرد: به نظر می رسد که این بار تهران و دمشق از جمله محورهای انتخاب رییس جمهور جدید لبنان خواهند بود، اما آنها مسلما همپیمانان خود را در جریان 8 مارس، مامور موضع گیری در این خصوص خواهند کرد.

این روزنامه لبنانی با بیان اینکه هر دو جریان 8 و 14 مارس برای به پیروزی رساندن نامزدهای خود به دنبال جلب نظر «ولید جنبلاط» رییس فراکسیون «سوسیالیست ترقی خواه» در مجلس لبنان هستند، خاطرنشان کرد: در همین راستا « میشل عونـ» رییس جریان ملی آزاد خطوط تماسی را با «سعد حریری» رییس جریان «المستقبل» گشوده و درعین حال او از این امتیاز که نامزد اصلی حزب الله است، بهره می برد.

السفیر نوشت: از دیگر سو «سمیر جعجع» و «امین الجمیل» روسای احزاب «نیروهای لبنانی» و «الکتائب» که هر دو از سران مسیحی جریان 14 مارس هستند نیز بر توان حریری تکیه کرده اند و معتقدند که او می تواند آراء جنبلاط را جذب کرده تا رییس جمهور آتی از بین شخصیت های این جریان انتخاب شود.

از امین الجمیل به عنوان یکی از نامزدهای ریاست جمهوری آینده لبنان یاد می شود و او بشدت مخالف تمدید دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان است.

این روزنامه لبنان با اشاره به موضوعات اصلی منطقه از جمله بحران سوریه، پرونده هسته ای ایران و مساله سازش فلسطین و رژیم صهیونیستی و تاثیرات آنها بر لبنان، افزود: این امور نشان از آن دارد که منطقه در آستانه یک درگیری بسیار بزرگ، بویژه میان تهران و ریاض است، حتی اگر در اظهارات مسئولین دو کشور شاهد آرامش باشیم، بویژه اینکه عربستان با کاندیداتوری «بشار اسد» در انتخابات آتی ریاست جمهوری سوریه مخالف بوده، اما ایران و روسیه دیدگاهی کاملا متناقض دارند.

روزنامه لبنانی «الاخبار» پیشتر به نقل از منابع مسیحی عضو گروه 8 مارس لبنان مدعی حمایت حزب الله وجنبش امل از نامزدی «میشل عون» در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور شده بود.

برخی طرف ها نیز نامزدی « سلیمان فرنجیه» رییس جریان «المرده» از اعضای گروه 8 مارس در انتخابات ریاست جمهوری آینده لبنان دور از انتظار ندانسته اند.

درهر صورت باید منتظر ماند و دید که تحولات شتابان و غیرقابل پیش بینی لبنان که سرنوشتش با بحران های منطقه ای گره خورده است، چه آینده ای را برای این کشور رقم می زند و آیا فرصتی برای انتخاب رییس جمهوری جدید باقی می ماند؟

خاورم ** 2024** 1324
کد N130664