کمالوندی: توسعه صنعت هسته ای نیازمند تدوین حقوق است

فقه هسته ای

تهران- ایرنا- سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این که همایش ملی فقه هسته ای فردا- چهارشنبه- در تهران برگزار می شود، گفت: این همایش گامی برای ترویج فرهنگ استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بهروز کمالوندی روز سه شنبه در نشست خبری درباره همایش ملی فقه هسته ای گفت، این همایش جدیدی است که در راستای فعالیت های جمهوری اسلامی ایران و ترویج فرهنگ حقوق هسته ای در سطح بین المللی برگزار می شود.

وی با بیان این که توسعه خوبی در علم و صنعت هسته ای داشته ایم، ادامه داد: توسعه بیشتر این صنعت نیازمند تلاش بیشتر درباره شناسایی و تعریف حقوق مرتبط با آن است.

معاون روابط راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی، با اشاره به اینکه صنعت هسته ای به رفاه مردم گره خورده است اما می تواند در صورت داشتن انحراف نظامی برای جامعه بشریت مشکل ساز شود، گفت: ادعای انحراف نظامی بهانه ای از سوی قدرت ها برای جلوگیری از ورود کشورهای در حال توسعه همچون جمهوری اسلامی ایران به عرصه صنعت هسته ای است.

وی افزود: در حال حاضر حقوق موجود در این عرصه محدود به شناخت منافع غربی دارد از این رو لازم است کشورها در حال توسعه برای هموار کردن حقوقی استفاده صلح آمیز از این صنعت فعالیت داشته باشند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، تبیین حقوقی و فقهی فتوای مقام معظم رهبری در ممنوعیت تولید، انباشت و استفاده از سلاح های هسته ای را ضروری دانست و گفت: در چند ماه گذشته فعالیت های سازمان انرژی اتمی در رابطه با تعریف روابط حقوقی و ترویج فرهنگ هسته ای شدت یافته است و این همایش نیز در این مسیر با همایش های دیگر متفاوت است.

همایش ملی فقه هسته ای به مدت دو روز از فردا- چهارشنبه- آغاز و در دو شهر تهران و قم برگزار می شود.** مرکز مطالعات حقوق هسته ای ایجاد شده است

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه سخنان خود از ایجاد مرکزی برای مطالعات حقوق هسته ای در پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای خبر داد و اظهار داشت: در این مرکز با حوزه های مرتبط با حقوق هسته ای همکاری می شود.** انجمن خبرنگاران هسته ای تشکیل می شود

کمالوندی با بیان این که به زودی انجمن خبرنگاران هسته ای تشکیل می شود، گفت: این خبرنگاران در ترویج فرهنگ استفاده صلح آمیز هسته ای در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی فعالیت خواهند کرد.

وی دوره های آموزشی در نظر گرفته شده برای انجمن خبرنگاران هسته ای را، آشنایی فنی و حقوقی به موضوعات هسته ای و بین المللی اعلام کرد و توضیح داد: این خبرنگاران باید به گونه ای اثرگذاری داشته باشند تا تمام ایرانیان بتوانند در زمینه حقوق هسته ای چه در داخل و چه در خارج حرفی برای گفتن داشته باشند.** تبیین شعار «سلاح هسته ای برای هیچ کس و استفاده صلح آمیز برای همه» محور همایش ملی فقه هسته ای

سخنگوی سازمان انرژی اتمی، موضوعات موجود در حقوق هسته ای را به دو بخش سلبی و ایجابی تقسیم کرد و افزود: موضوعات سلبی حقوق هسته ای بیشتر مد نظر کشورهای غربی بوده است که معاهده NPT یکی از این نمونه هاست.

کمالوندی ادامه داد: اگرچه این معاهده برای جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای و ترویج استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای بوده اما جنبه سلبی آن برای کشورهایی همچون جمهوری اسلامی ایران به نحو غیر منصفانه ای استفاده شده است تا مانع پیشرفت این کشورها شوند.

وی خاطر نشان کرد: در همایش ملی فقه هسته ای به موضوعاتی مانند چگونگی همکاری کشورها، چگونگی جلوگیری از قاچاق موادهسته ای، چگونگی افزایش توان فنی و تبیین نظر مقام معظم رهبری پرداخته می شود.

معاون راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی به اصل موجود در حقوق هسته ای اشاره کرد و اظهار داشت: توجه به اصولی همچون عدم تبعیض، ضرورت و تناسب به کارگیری سلاح، تفکیک استفاده نظامی از غیر نظامی جایی برای استفاده از سلاح اتمی باقی نمی گذارد.

کمالوندی با تاکید بر این که نگاه مادی ضمانت اجرایی کافی برای به کارگیری این اصول ندارد، تصریح کرد: دیدگاه الهی می تواند به ضمانت اجرایی این حقوق کمک کند.

وی، خاطر نشان کرد: این همایش مقدمه ای است تا رهبران دینی کشورهای مختلف کمک کنند تا هم از گسترش سلاح های اتمی جلوگیری شود و هم فرهنگ استفاده صلح آمیز از این علم نافع ترویج یابد.** احتمال برگزاری کنفرانس بین المللی استفاده صلح آمیز هسته ای در اواخر سال 2014

سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم چنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، از احتمال برگزاری کنفرانس بین المللی استفاده صلح آمیز هسته ای در اواخر 2014 خبر داد و گفت: در سفری که آمانو به ایران داشت این موضوع را مطرح کردیم.

کمالوندی ادامه داد: این موضوع با استقبال رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی مواجه شد و برخی از نمایندگان کشورهای دیگر نیز از این موضوع استقبال کرده اند.

وی اظهار امیدواری کرد این کنفرانس در شهر اصفهان برگزار شود.

سیام(3)1429 ** 1418
کد N130608