پیشنهاد نبیه بری برای حل بحران سوریه؛ گروه 2+5 تشکیل شود

اتحادیه مجالس اسلامی,نبیه بری

تهران - ایرنا - رییس مجلس لبنان پیشنهاد کرد: برای استفاده از زمان و جلوگیری از کشتار مردم سوریه گروه 2+5 با حضور کشورهای روسیه، آمریکا، جمهوری اسلامی ایران، عربستان، ترکیه و همچنین چین و اتحادیه اروپا تشکیل شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «نبیه بری» روز سه شنبه در نهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در سخنانی اظهارداشت: این هفت کشور به همراه طرف های درگیر در سوریه می توانند برای حل بحران این کشور راه حل تدوین کنند.

وی ضمن استقبال از توافقات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 در مورد مساله هسته ای و تفاهماتی که قرار است به توافق دائمی تبدیل شود، خاطرنشان کرد: این اتفاقات نشان داد که ورود به مذاکرات گزینه درستی است و راه را به سمت حل سیاسی مسایل باز می کند.

رییس مجلس لبنان تصریح کرد: آثار این توافق در مسایل سوریه هم منعکس می شود که فراروی آن درهای ژنو باز شد هر چند ایران از فضای رسانه ای دور نگه داشته شد.

نبیه بری با بیان این که از نخستین کسانی بودیم که در بحران سوریه به راه حل سیاسی دعوت کردیم، گفت: با توجه به این که این مذاکرات راهبرد برای حل پرونده هسته ای ایران نشان داده، پیشنهاد می کنیم برای استفاده از زمان و جلوگیری از خونریزی بیشتر گروه 2+5 تشکیل شود.

وی همچنین ضمن قدردانی از جمهوری اسلامی ایران برای حمایت از ملت و دولت لبنان گفت: جمهوری اسلامی ایران در هنگام بروز مشکلات در کنار ما بوده و به یاری ما شتافتند و همچنان بر سر پیمان خود مانده اند.

رییس مجلس لبنان، مساله فلسطین، عاری شدن منطقه خاورمیانه از سلاح های هسته ای و تروریست را از مهم ترین مسایل منطقه خاورمیانه ذکر کرد و یادآور شد: تروریست اساسا رسمی و دولتی است که رژیم اسراییل به آن دست زده است و در تقابل با همه قوانین بین المللی به اشغال مستقیم خاک کشورهای فلسطین، سوریه و لبنان دست زده و منطقه غزه را محاصره کرده است.

نبیه بری، راهزنی هوایی و به قتل رساندن 12 هزار نفر از فلسطینیان و ساخت دیوار حائل نژادپرستی را از دیگر مصادیق تروریسم رژیم صهیونیستی ذکر کرد و گفت: این رژیم تلاش های مداومی برای تغییر هویت عربی و اسلامی فلسطین و هتک حرمت به اماکن مقدس اسلامی انجام می دهد.

وی، تلاش برای تسلط بر ثروت های دریایی فلسطینی ها و لبنانی ها را از دیگر مصادیق تروریسم رسمی عنوان کرد و اظهارداشت: این تروریسم که در عرصه های بین المللی هم محاکمه نشده است کماکان پایان نخواهد یافت.

رییس مجلس لبنان، تروریسم دینی و مذهبی را نسخه رونوشت برابر اصل تروریسم جهانی ذکر کرد که زندگی مدنی ملت های منطقه را درنوردیده است.

نبیه بری یادآور شد: این تروریسم جشن های اعدام دسته جمعی برگزار کرده و به تالارهای جشن در کشورهای عراق، سوریه، یمن، مصر، لبنان و مغرب ادامه می دهد.

وی ادامه داد: این موارد اغلب تروریسم رسمی است که از سوی جامعه بین الملل حمایت می شود.

وی خواستار محکوم کردن تروریسم اسراییلی و نیز حمایت مالی از تروریست ها در نهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عصو سازمان همکاری اسلامی شد.

نبیه بری همچنین خواستار جلوگیری از ایجاد سرپوش بر تروریست و حمایت از مصوبات سازمان ملل در مبارزه با تعصب، انگ زدن و تحریک به عملیات خشونت آمیز براساس دین و مذهب را از کشورهای اسلامی شد.

وی از دستور پادشاه عربستان مبنی بر حرام بودن پیوستن به گروه های تروریستی استقبال کرد و ادامه داد: این اجلاس باید بر مصوبات قبلی خود درباره حمایت از امیدهای مردم فلسطین، حق بازگشت آنان برپایه فلسطین به پایتخت قدس شریف دفاع کند و در قبال طرح جدید مبتنی بر اسکان فلسطینی ها در اردن تصمیم گیری کند.

وی به پیشینه تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از انرژی مسالمت آمیز هسته ای اشاره کرد و اظهارداشت: برخی تلاش می کنند تا برتری رژیم اسراییل همچون گذشته حفظ شود و ما باید بازدارندگی داشته باشیم و برای خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای تلاش کنیم.

رییس مجلس لبنان همچنین خواستار بازسازی روابط بین کشورها و توسعه روابط اقتصادی بین آنها شد و از شرکت کنندگان در این اجلاس دعوت کرد کمیته ای برای بررسی شرایط برپایی بازار مشترک اسلامی، مناطق آزاد و بنادر اقتصادی و استفاده از نیروی کار انسانی تشکیل دهند.

نبیه بری، افزایش مبادلات تجاری را منوط به برپایی بازار مشترک اسلامی عنوان کرد و گفت: بازار مشترک عربی در سال 1954 و قبل از بازار مشترک اروپایی ها تشکیل شد در حالی که الان آنها از ما پیشی گرفته اند.

وی ضمن تاکید بر این که نباید دیگران را ملامت کنیم از تصویب قانون اساسی تونس در مجلس این کشور اظهار خوشحالی کرد.

نبیه بری، برگزاری رفراندوم برای تصویب قانون اساسی مصر، خروج کویت از بحران پارلمانی را از دیگر مواردی ذکر کرد که در کشورهای اسلامی رخ داده است.

وی اظهار امیدواری کرد که انتخابات پارلمانی در عراق منجر به تثبیت دمکراسی و تلاش ها برای مقابله با تروریست شود.

سیام(3)**2021**9132**1336
کد N130607