لاوروف: آمریکا و اروپا سناریوی غربی را به اوکراین تحمیل می‌کنند

سیاسی

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، آمریکا به مقامات اوکراین دیکته می‌کند که چه کاری باید انجام دهند و سناریوی غربی در خصوص تحولات اوکراین را به عنوان تنها سناریوی قابل پذیرش تحمیل می‌کند.

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، آمریکا به مقامات اوکراین دیکته می‌کند که چه کاری باید انجام دهند و سناریوی غربی در خصوص تحولات اوکراین را به عنوان تنها سناریوی قابل پذیرش تحمیل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک مقاله که در پایگاه اینترنتی "نیو یوروپ" منتشر کرد، گفت: تحولات اوکراین در رسانه‌های اروپایی به شکلی مبتدیانه به عنوان رویارویی میان واشنگتن و بروکسل از یک طرف و مسکو از طرف دیگر به تصویر در می‌آید. آن‌ها می‌گویند روسیه جلوی تلاش‌های مردم اوکراین برای پیوستن به اروپا را گرفته و بنابراین باید در اوکراین از آنچه که "نیروهای دموکراتیک" عنوان می‌شود، حمایت کرد و در این زمینه تا پایان کار باید به پیش برویم.

لاوروف عنوان می‌کند: این تصویر رسانه‌ای بازتاب وضعیت واقعی نیست، چرا که اوکراین به اروپا دعوت نشده به این معنی که به آن پیشنهاد عضویت کامل در اتحادیه اروپا داده نشده است و پیش‌نویس توافق تجاری با اوکراین تنها استانداردهای اتحادیه اروپا را شامل اوکراین کرده و بازار اوکراین را برای محصولات اروپایی باز کرده است.

لاوروف تصریح کرد: روسیه معتقد است این اوکراینی‌ها هستند که باید در زمینه پذیرش یا عدم پذیرش این پیشنهاد تصمیم بگیرند و مردم اوکراین و مردم هر کشور دیگر این حق مستقل را دارند که انتخاب کنند در چه مسیری می‌خواهند رشد کنند و وارد چه ساختارهای یکپارچه‌ای می‌خواهند بشوند.

وی در ادامه با انتقاد از آمریکا و کشورهای غربی می‌نویسد: آمریکا و اتحادیه اروپا می‌خواهند وضعیت اوکراین را به شکلی متفاوت ببینند. ‌آن‌ها از جانب خود برای اوکراینی‌ها تصمیم‌گیری کرده‌اند و آماده انتظار برای ‌آنکه شهروندان اوکراین به طور اساسی و به شکل دموکراتیک مساله آیند خود را حل کنند نیستند. از نظر آن‌ها نظر چند هزار تظاهرکننده‌ای که تلاش دارند با خشونت دولت اوکراین را تحت فشار بگذارند صدای مردم است.

لاوروف هشدار می‌دهد: بی‌ثبات کردن یک ملت در مرکز قاره اروپا شاید به نفع کمتر کسی باشد. غیر ممکن است که چشمانمان را بسته و نبینیم که اقدامات نیروهای مخالف دولت اوکراین هر چه بیشتر نشان‌دهنده احساسات ملی‌گرایی، نژادپرستانه و یهودی‌ستیزانه است. شعارهای افراطی که هیچ ارتباطی با فرهنگ اروپا ندارند مشارکت در یک بلوک یکپارچه و یا بلوکی دیگر را تحت‌الشعاع قرار داده است.

انتهای پیام

کد N130523