گردهمایی مجالس اسلامی فرصتی برای حرکت در مسیر جهانی امن

روحانی

رئیس جمهور گفت: جناب آقای رئیس، روسا و نمایندگان محترم مجالس کشورهای اسلامی، هیئت های محترم و میهمانان گرانقدر، در آغاز سخن حضور شما را در ایران، سرزمین کهن، تمدن پرور، تاریخ ساز، فرهنگ مدار و دین باور صمیمانه خوش آمد می گویم.

به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای روحانی در آغاز سخنانش در مراسم افتتاحیه نهمین اجلاس اتحادیه مجالس اسلامی افزود: گردهمایی مجالس کشورهای اسلامی فرصت مغتنم برای بیان اندیشه، تعامل فی ما بین در حوزه های اندیشه و عمل، فهم متقابل، آشنایی عمیق با مسائل جهان اسلام و تصمیم گیری و حرکت در مسیر جهانی معتدل‌تر، مطمئن‌تر، امن‌تر و توسعه‌ یافته‌تر برای همه مسلمانان است.

وی گفت: ضروری می دانم به جهت گیری های اساسی سیاست خارجی کشورم در رابطه با جهان اسلام و آینده مسلمانان در این نشست ارزشمند اشاره کنم و آنچه از رهگذر تحولات سیاسی و استوار بر اعتدال، تدبیر و امید و مبتنی بر اخلاق و تعامل حاصل شده است را بیان کنم.

روحانی افزود:‌ همه می دانید امروز مسلمانان با موضوعات، بحران ها و چالشهای بزرگی روبرو هستند.

باید جایگاه عزتمندی برای امت اسلامی ایجاد شود

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: با بهره گیری از توانمندی کشورهای اسلامی و جایگاه ژئوپلتیکی آنها می توان انتظار داشت جایگاه عزتمندی برای امت اسلامی ایجاد شود.

علی لاریجانی در مراسم اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی افزود: با توجه به موج بیداری اسلامی که پایداری برای ظرفیت همگرایی و وحدت امت اسلامی را افزوده است می توان انتظار داشت کشورهای اسلامی هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک شوند.

وی گفت: اما در همین دوره بر خلاف انتظار امت اسلامی، صدای شومی از تحجرگرایی با ابزار تکفیر شنیده می شود که در جهت فرسایش امت اسلامی همان چیزی را پی گیری می کنند که دشمنان اسلام می خواهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آنان در حقیقت در پی این هستند که جریان مقاومت را بشکنند و به رژیم صهیونیستی روحیه بدهند.

لاریجانی همچنین با تشکر از میهمانان و هیئت های نمایندگان مجالس عضو اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی ابراز امیدواری کرد در این اجلاس بتوان دیدگاه های کشورهای اسلامی را هر چه بیشتر به یکدیگر نزدیک کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پیام این اجلاس که با حضور مجالس کشورهای اسلامی برگزار می شود،  همبستگی هرچه بیشتر برای تحقق عدالت و پیشرفت است.

لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در این اجلاس گفت: همه مسلمانان از حنفی، حنبلی، شافعی و جعفری همه خدای واحد را پرستش می کنند ، به سوی یک قبله نماز می گذارند ، کتاب آسمانی واحدی دارند و پیامبر واحدی را راهنمای خود می دانند.

وی ادامه داد: حضرت امام خمینی (ره) رهبر فقید انقلاب اسلامی بر پایه چنین اشتراکاتی در فرق اسلامی، اصل وحدت امت را مهمترین رکن آینده ساز جامعه مسلمانان می دانستند.

لاریجانی سپس خطاب به روسا و نمایندگان کشورهای اسلامی گفت: بارها این مطلب را از زبان قدرت های بزرگ شنیده ایم که با باید با تروریسم جدی مبارزه کرد اما سوال این است چرا در بیش از یک دهه در پس شعار مبارزه با این پدیده شاهد گسترش روزافزون آن هستیم و اکثر کشورهای اسلامی امروز از این رهگذر دچار مشکلاتی شده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: علت این است که کشورهای بزرگ با پدیده تروریسم برخورد تاکتیکی و تصور می کنند گاهی برای پیشبرد اهداف خود از تروریسم استفاده ابزاری کنند و نتیجه این خطای استراتژیک باقی گذاشتن مشکلات برای مردم منطقه است.

وی افزود: آنچه از تجربه سال های گذشته در این زمینه می توان دریافت این است که تروریسم و استکبار دو تیغه یک قیچی هستند که امت اسلامی را دچار تهدید کرده اند.

لاریجانی ادامه داد: امروز واقعیت این صحنه دردآور را مردم مظلوم افغانستان، عراق، پاکستان و سوریه بیش از سایر مناطق درک می کنند؛ دفاع بزرگ ملت ایران و رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای از بیداری امت اسلامی به جهت نجات ملت ها از سخن مضاعفی است که امروز در پوشش سخنان و تبلیغات فریبنده صلح طلبی قدرت های بزرگ، جهان را پر کرده است که نمونه بارز آن در صلح طلبی دروغین آمریکا در مسئله فلسطین است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در پس طرح های متنوع انگیزه ای جز لگدمال کردن حقوق ملت فلسطین ندارند و به همین دلیل و به همین جهت راه ملت فلسطین فقط در مقاومت است.

لاریجانی افزود: نمونه دیگر این فریبکاری در موضوع هسته ای ایران نمایان شد؛ با این که می دانند ایران راه فناوری صلح آمیز را دنبال کرده است و به همین دلیل نظارت آژانس را پذیرفته اما ماجراجویانه با پرونده هسته ای ایران برخورد کرده اند اما استقامت ملت ایران این آگاهی را الزاما به آنها تحمیل کرد که همیشه نمی توان حقیقت را غبارآلود نشان داد.

وی گفت: امیدواریم مجددا آنها دچار اشتباه محاسباتی نشوند؛ ایران هوشیارانه مسیر مذاکرات را پی گیری می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: خوشحالیم که اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی پس از دوره ای 15 ساله از توانمندی لازم برای همگرایی در زمینه های سیاسی ، فرهنگی، اقتصادی برخوردار شوند و امیدواریم در اجلاس تهران در ساحت عزت امت اسلامی و حل چالش ها کشورهای اسلامی موفق باشند.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد: حضور روسا و نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی در این اجلاس منجر به وحدت و همگرایی بیشتر و توسعه روابط اقتصادی فی مابین کشورها شود.

انتقال ریاست اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی به ایران

ریاست دوره ای اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به جمهوری اسلامی ایران منتقل شد.

رییس مجلس سودان که ریاست قبلی اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی را بر عهده داشت پس از سخنرانی؛ ریاست دوره ای این اتحادیه را به دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی منتقل کرد.

نیازمند افزایش رایزنی ها هستیم

رئیس مجلس سودان گفت: نیازمند افزایش مشاوره و رایزنی ها میان کشورهای اسلامی هستیم.

فاتح عزالدین المنصور در افتتاحیه نهمین اجلاس اتحادیه مجالس اسلامی افزود: با توجه به شرایط خاصی که منطقه دارد این اجلاس را آغاز کرده ایم و مراتب تقدیر و تشکر خودمان را از جمهوری اسلامی ایران به خاطر حسن میزبانی اعلام می کنیم.

وی گفت: همانطور که اطلاع دارید تهران، به عنوان دبیرخانه دائمی اتحادیه مجالس اسلامی انتخاب شده است و باید از این شرایط استفاده کنیم و امیدواریم در دوره نهم این اجلاس به دستور کار و نتایج خوبی برسیم.

فاتح عزالدین المنصور افزود: با توجه به اینکه جهان اسلام در شرایط خاصی قرار گرفته است، نیازمند افزایش مشاوره و رایزنی ها میان کشورهای اسلامی هستیم تا بتوانیم جهان اسلام را از خطرهایی که در برابر آینده جهان اسلام قرار گرفته است، رهایی ببخشیم.

وی گفت: از زمانی که نشست هشتم اتحادیه مجالس اسلامی در خارطوم سودان برگزار شد تا امروز شاهد تحولاتی در کشورهای اسلامی و در منطقه عربی هستیم.

المنصور افزود: امیدواریم اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی بیش از گذشته به سمت وحدت، یکپارچگی و همبستگی حرکت کند و بیانیه اجلاس همچنان در دستور کار باشد.

وی گفت: همچنین نشست اتحادیه مجالس اسلامی مورد توجه ما بوده و هست و فکر می‌کنیم که سطح حضور و مشارکت در این کنفرانس افزایش پیدا کرده است و شرایط برای موفقیت و بهبود وضعیت بیش از گذشته فراهم است.

رئیس مجلس سودان افزود: به ویژه آنکه زنان در جهان اسلام و در منطقه ما نقش مهمی داشتند و در بیداری که منطقه جهان اسلام به وجود آمده است زنان نقش تأثیرگذاری دارند و  باید در زمینه افزایش همبستگی و اتحاد میان زنان کشورهای اسلامی گام های مؤثرتر برداریم.

المنصور افزود: در دوره قبلی این اجلاس در خارطوم نشست هایی در زمینه همبستگی و اتحاد برگزار شد و همچنین کمیته های کارشناسی نیز داشتیم و رایزنی های فراوانی برای حل مشکلات جهان اسلام شد.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات و مسائلی که امروز با آن مواجه هستیم، مسئله فلسطین است گفت: فلسطین در معرض خطر قرار گرفته است و همچنان باید اولویت شماره یک جهان اسلام باشد به ویژه آنکه مسئله یهودی سازی قدس و تخریب مسجد الاقصی به دست صهیونیست ها همچنان یکی از نگرانی ها و دغدغه های مسلمانان و جهان اسلام است.

المنصور افزود: با توجه به اینکه قدس قبله نخست مسلمانان است، ضرورت دارد که در این باره همبستگی میان ما وجود داشته باشد.

رئیس مجلس سودان در ادامه سخنان خود با اشاره به درگیری ها در کشور سوریه گفت: باید راه حل جدیدی برای جلوگیری از خونریزی در سوریه به دست بیاوریم.

فاتح عزالدین المنصور افزود: متاسفانه رنج های ملت سوریه طولانی شده و این موضوع به عنوان چالشی جدی برای امت اسلامی تلقی می‌شود که باید برای آن راه حلی مسالمت آمیز یافت.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تصویب قانون اساسی در کشور تونس گفت: به خاطر این موضوع به بردران تونسی خود تبریک می گوییم.

رئیس مجلس سودان با تاکید بر اینکه اتحادیه ما مانند سایر سازمانهای پارلمانی نیست، بلکه به عنوان کمکی برای کنفرانس همکاری های اسلامی است تا بتواند پیام اسلام را به جهان برساند افزود: اسلام مورد نظر اسلامی است که بر اساس تعالیم اسلامی می خواهد انسان ها از تاریکی رها شوند.

فاتح عزالدین المنصور ادامه داد: امت اسلامی یکپارچه است و مرزهای جغرافیایی نمی تواند آنها را از هم جدا کند.

وی گفت: وحدت اسلامی تحقق نمی یابد مگر آنکه مسلمانان احساس کنند امت واحده هستند زیرا خدا ، کتاب و پیامبر آنها یکی است.

رئیس مجلس سودان افزود: ‌پارلمان‌های ما در واقع نمایندگان وجدان امت اسلامی است و مرزهای جغرافیایی را در نوردیده است.

وی گفت: اسلام مورد نظر برای مقابله با چالش ها  و تعامل با جهان و مقابله با اسلام هراسی و ایجاد هویت جوامع اسلامی، اسلام میانه رو و اهل تسامح است و اسلام افراط گرایی و تحجر نیست.

فاتح عزالدین المنصور افزود: تلاش می کنیم تا حسن همجواری و ارائه الگوی درست برای سایر جهانیان در دستور کار قرار بگیرد.

رئیس مجلس سودان با تاکید بر اینکه تشویق برای دستیابی به دانش و فناوری های نوین باید در دستور کار کشورهای اسلامی قرار بگیرد گفت: تقویت پژوهش های علمی، اولویت بخشیدن به پیشرفتهای علمی و تقویت همکاری های علمی بین کشورهای اسلامی باید در اولویت های کاری این اتحادیه باشد.

وی افزود: آموزش زبان عربی به عنوان زبان قرآن نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

رئیس مجلس سودان خواستار توجه بیشتر به حقوق اقلیت های اسلامی در کشورهای عضو نیز شد و گفت: گسترش فرهنگ فقهی و پاسخگویی به نیازهای متنوع و مختلف کشورهای عضو از جمله مواردی است که باید در اولویت های ما قرار بگیرد.

فاتح عزالدین المنصور با تاکید بر اینکه در همه این موارد اسلام باید اصل همه امور قرار گیرد افزود: مقابله با تحریم های اقتصادی که علیه برخی کشورهای عضو تحمیل شده است از دیگر مواردی است که باید در دستور کار این اتحادیه باشد به طوریکه در برابر تحریم‌ها دفاع صورت گیرد.

رئیس مجلس سودان گفت: اجلاس ما باید کمیته ای متشکل از خردمندان و نخبگان کشورهای اسلامی تشکیل دهد تا اختلافات میان کشورهای عضو را حل و فصل کنند.

تهران،میزبان نهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی

نهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در محل سالن اجلاس سران با سخنرانی رئیس مجلس سودان آغاز شد.

در مراسم افتتاحیه این اجلاس سران سه قوه، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، رئیس مجلس خبرگان، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رؤسای مجالس و هیئت‌های خارجی حضور دارند.

در مراسم افتتاحیه این اجلاس آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور کشورمان سخنرانی خواهد کرد.

در جلسه افتتاحیه، ریاست از سودان به ایران منتقل می‌شود بنابراین رئیس مجلس سودان یک سخنرانی مقدماتی خواهد داشت و دکتر لاریجانی به ایراد سخنرانی خواهد پرداخت، سپس دبیر کل اتحادیه بین المجالس اسلامی و رئیس بین‌المجالس جهانی سخنرانی می‌کنند.

در جلسه افتتاحیه همچنین جمع دیگری از مقامات کشور از جمله آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان، حجت الاسلام ناطق نوری، حجت الاسلام سید حسن خمینی، دکتر ولایتی و همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور دارند.

در این دوره از اجلاس 47 کشور اسلامی، 15 سازمان و نهاد ناظر، بیش از 30 نفر از رؤسای پارلمان‌ها و 17 نایب رئیس حضور دارند.

اولین گردهمایی نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی بنا به دعوت گروه بین المجالس جمهوری اسلامی ایران با حضور نمایندگان 16 کشور اسلامی در خلال اجلاس 93 بین المجالس جهانی در مادرید تشکیل شد (مارس 1995) کشورهای شرکت کننده در این نشست بر ضرورت تشکیل بین المجالس اسلامی تاکید کرده و مقرر کردند که پیشنهادهای خود را در جلسه بعدی در خلال اجلاس 94 بین المجالس (اکتبر 1995) در بخارست ارائه کنند.

دومین گردهمایی نمایندگان مجالس کشورهای اسلامی به ابتکار گروه بین المجالس جمهوری اسلامی ایران با حضور نمایندگان 12 کشور در اکتبر 1995 در بخارست تشکیل شد و به دنبال آن سومین گردهمایی نیز با تلاش گروه ایران یک روز قبل از شروع اجلاس 95 بین المجالس (آوریل 1996) با حضور نمایندگان مجالس 10 کشور اسلامی و دبیرکل اتحادیه پارلمانی عربی در استانبول برگزار شد.

در ادامه تلاش ها گروه بین المجالس ایران دو نشست دیگر در حاشیه اجلاس 96 بین المجالس (پکن - سپتامبر 1996) برگزار کرد که در نشست دوم حاضران توافق کردند که در اولین جلسه کمیته برنامه ریزی اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی در آبان ماه 1375 در تهران شرکت کنند.

در نشست کمیته برنامه ریزی که با حضور نمایندگان مجالس ایران ، اندونزی، لیبی، سودان، سوریه، فلسطین ، پاکستان و بنگلادش در آبان 1375 در تهران تشکیل شد، هسته اولیه تاسیس اتحادیه بین المجالس اسلامی شکل گرفت در این نشست پیش نویس اساسنامه اتحادیه که در آن از تهران به عنوان مقر اتحادیه نامبرده شده بود، به تصویب اعضا رسید و مقرر گردید اولین کنفرانس سران مجالس کشورهای اسلامی در تهران یا اسلام آباد برگزار شود.
کد N130230