با اعلام پیچیده بودن مذاکرات ایران و 1+5

یک مقام آمریکایی: واشنگتن نمی‌خواهد مذاکرات بیش از 6 ماه طول بکشد

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5

آمریکا روز دوشنبه گفت که مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره یک توافق نهایی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران طولانی و پیچیده خواهد بود و هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد.

آمریکا روز دوشنبه گفت که مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره یک توافق نهایی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران طولانی و پیچیده خواهد بود و هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، رویترز گزارش داد که این اظهارات توسط یک مقام عالی‌رتبه آمریکا‌یی که خواست نامش فاش نشود در آستانه آغاز اولین دور مذاکرات در سطح عالی پس از انعقاد توافق ژنو بیان شد.

این مقام دولتی آمریکا در جمع خبرنگاران در پایتخت اتریش گفت: روزهای آینده این هفته آغاز چیزی است که یک پروسه طولانی، دشوار و پیچیده خواهد بود. وقتی مساله مورد بحث این چنین مهم است و جزئیات حقیقتا اهمیت دارد، باید وقت بگذاریم تا اطمینان حاصل کنیم که نتیجه آن اعتماد جامعه بین‌المللی خواهد بود. در چنین شرایطی این اتفاق نمی‌تواند در عرض یک روز، یک هفته و یا حتی یک ماه بیفتد.

مقامات ارشد انگلیس، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا امروز (سه‌شنبه) مذاکرات با هیات ایرانی به رهبری محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و عباس عراقچی معاون وی را در وین آغاز خواهند کرد.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نظارت بر مذاکرات را بر عهده خواهد داشت. این مذاکرات اولین دور از مذاکراتی است که انتظار می‌رود در ماه‌های آینده انجام شود.

این مقام آمریکایی در عین حال که هشدار داد مذاکرات ممکن است زمان ببرد گفت که واشنگتن مایل نیست این مذاکرات بیشتر از ضرب‌العجل شش ماهه‌ای که در 24 نوامبر در ژنو حاصل شد، بیشتر طول بکشد. ضرب‌العجل ماه ژوئیه می‌تواند بنا بر توافق دو طرف به مدت نیم سال دیگر تمدید شود.

وی گفت: ما علاقه‌ مندیم که از این شش ماه برای مذاکره درباره یک توافق جامع استفاده کنیم. من فکر می‌کنم ما در عرض شش ماه و احتمالا زودتر از آن می‌فهمیم که آیا شانس موفقیت برای رسیدن به یک توافق جامع افزایش یافته است یا خیر. اما هدف ما این است که از این شش ماه استفاده کنیم تا به یک توافق جامع دست یابیم.

این مقام آمریکا‌یی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که تضمینی وجود ندارد که مذاکرات وین به توافقی ختم شود.

وی گفت: همانطور باراک اوباما(رئیس جمهور آمریکا) گفته است و من با وی موافق هستم، احتمال رسیدن به یک توافق به اندازه احتمال نرسیدن به آن است.

این مقام آمریکایی علاوه بر آن نشان داد که آمریکا آماده مصالحه در زمینه یکی از حساس‌ترین موضوعات سه دور مذاکراتی است که به توافق 24 نوامبر در ژنو منجر شد؛ راکتور آب سنگین اراک.

این مقام آمریکایی که در واقع به اظهارات علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره اینکه تهران مایل بود با تغییر دادن این راکتور نگرانی‌های غرب را برطرف کند پاسخ می‌داد، گفت ما خوشحال شدیم که دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که آنها مایل به مذاکرات درباره اینکه آیا تغییرات امکان‌پذیر است یا خیر هستند. من فکر می‌کنم ما راه درازی را در این مذاکرات درپیش داریم، ولی فکر می‌کنم که باید آمادگی پذیرش ایده‌ها و روش‌هایی برای پرداختن به نگرانی‌هایمان را داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N130016