صحنه سیاسی عراق بدون مقتدا؛ علت ها و پیامدها

مقتدا صدر,کناره گیری

تهران - ایرنا - کناره گیری «مقتدا صدر» رهبر جریان صدر از صحنه سیاسی عراق در شرایط کنونی این کشور، تحلیل های گوناگونی را درباره علت های این مساله و پیامدهای آن مطرح کرده است.

به گزارش شبکه ی خبری «المیادین» لبنان، «مقتدا صدر» رهبر 40ساله جریان صدر، بیست و هفتم بهمن ماه جاری، پس از 10 سال حضور فعال در رخدادها و تحولات عراق از صحنه سیاسی این کشور کنار کشید.

به گزارش همین روز شبکه خبری یاد شده، صدر طی بیانیه ای تاکید کرد: « از این پس هیچ یک از نمایندگان و وزیران در فهرست های انتخاباتی یا فراکسیون های پارلمانی نمی توانند ادعا کنند به وی وابستگی دارند».

بر پایه ی این گزارش، مقتدا صدر علت کناره گیری از صحنه سیاسی را انگیزه های شرعی و حفظ شهرت خاندان صدر اعلام کرد و گفت: یکی دیگر از علت های این تصمیم، پایان دادن به تمامی شکل های فساد است که با عنوان دفتر شهید صدر در داخل و خارج از عراق اتفاق افتاده یا ممکن است رخ دهد.

وی افزود: برای پایان دادن به رنج های همه مردم و خروج از دام ها و رجال سیاسی عراق، این تصمیم را گرفته است.

جناح صدر 6 وزارتخانه کابینه «نوری مالکی» نخست وزیر عراق را در اختیار دارد و 40 کرسی از 325کرسی مجلس را هم به خود اختصاص داده است.

کناره گیری مقتدا صدر از صحنه ی سیاست در آستانه برگزاری انتخابات مجلس در عراق حرف و حدیث هایی را مطرح کرده است. در این گزارش به تحلیل های گوناگونی که در رسانه های عربی زبان درباره علت کناره گیری وی بیان شده ، پرداخته می شود.

*** سوء استفاده منفعت طلبان از اسم جریان صدر

برخی ناظران معتقدند کناره گیری مقتدا صدر از صحنه سیاسی به دلیل فسادی است که به برخی از اعضای این جریان نسبت داده شده است و این باعث می شود چهره خاندان صدر که از شهرت زیبنده ای در عراق برخوردارند، تخریب شود.

بیست و هشتم بهمن خبرگزاری «ایلاف» وابسته به عربستان نوشت: برخی ناظران بر این باورند که کنارگیری مقتدا صدر و بیانیه او به طور شفاف نشان می دهد که وی از منفعت طلبان و گروه ها و باندهایی که از نام جریان صدر سوء استفاده می کنند، به ستوه آمده است.

در این پیوند روزنامه الکترونیکی «الجیران» عراق روز بیست و هفتم بهمن نوشت: گسترش فساد، نافرمانی، فرصت طلبی، مواضع دو پهلو و تلاش برای دستیابی به ثروت از سوی برخی رهبران وابسته به جریان صدر به ناامیدی مقتدا صدر و کنارگیری وی از عرصه سیاسی منجر شده است.

** خالی کردن عرصه به نفع نوری مالکی

برخی از تحلیلگران معتقدند که کناره گیری مقتدا صدر از صحنه سیاسی به نفع نوری مالکی و جریان هوادار وی تمام خواهد شد.

به گزارش بیست و هشتم بهمن خبرگزاری رسمی چین «شینهوا»، ناظران بر این باورند که کناره گیری مقتدا صدر از عرصه سیاسی در انتخابات عراق به ضرر این جریان و به سود ائتلاف «دولت قانون» به ریاست نوری مالکی تمام خواهد شد.

در این پیوند «عبدالعزیز الجبوری» تحلیلگر مسایل سیاسی عراق، به خبرگزاری شینهوا گفت: نوری مالکی نخستین فردی است که از کناره گیری مقتدا صدر سود خواهد برد زیرا جریان صدر از قدرتمندترین رقبای وی در عرصه انتخابات بودند.

این تحلیلگر تصمیم کناره گیری مقتدا صدر و جناح وی را به منزله هدیه ای به نوری مالکی و جریان وی به شمار آورد.

به ادعای الجبوری «صدر صحنه سیاسی کشور را تحلیل کرد و به این نتیجه رسید که هیچ گونه بارقه امیدی برای اصلاح امور وجود ندارد، سپس تصمیم گرفت عرصه سیاسی را ترک کند».

** پیامدهای کناره گیری صدر از صحنه سیاسی عراق

با توجه به اینکه عراق به تازگی ناآرام شده و گروه های دهشت افکن (تروریست) در بسیاری از شهرهای این کشور امنیت را به چالش کشیده اند، برخی ناظران پیش بینی می کنند کناره گیری جریان صدر از صحنه سیاسی خلایی در اوضاع عراق به وجود خواهد آورد.

در این پیوند روزنامه الجیران یکی دیگر از دلایل کناره گیری مقتدا صدر را بدی اوضاع سیاسی عراق و پیامد آن را بدتر شدن این وضع دانست.

این روزنامه مدعی شد نبرد الانبار که برای رویارویی با گروه های تندرو در مناطق سنی نشین صورت گرفت، عراق را به سوی جنگ طایفه ای پیش می برد، بنابراین جریان صدر برای در امان ماندن از پیامدهای این نبرد به کناره گیری از صحنه سیاسی دست زده است.

بیست و هشتم بهمن نیز روزنامه «اللواء» لبنان نوشت: جریان صدر در صحنه سیاسی عراق وزنه سنگینی است و کنارگیری این جریان از امور سیاسی خلایی را در عراق به وجود خواهد آورد؛ به ویژه کناره گیری این جریان در زمانی رخ داده که ارتش این کشور در استان الانبار به جنگ سختی علیه تروریست ها تن داده است.

در فضای غبارآلودی که بوی جنگ طایفه ای به سرکردگی گروه های دهشت افکن در عراق به مشام می رسد برخی تحلیلگران کناره گیری مقتدا صدر از صحنه را برای آینده سیاسی این کشور خطرناک ارزیابی کرده اند.

اما برخی دیگر معتقدند کناره گیری جریان صدر، عرصه را برای پیروزی ائتلاف دولت قانون و نزدیکان فکری نوری مالکی در انتخابات آینده باز خواهد کرد و دشمنان داخلی و خارجی نخست وزیر عراق را ناکام خواهد گذاشت؛ به وی‍ژه اینکه او در شرایطی کناره گیری کرده که نوری مالکی به خاطر مبارزه با دهشت افکنان و گروه های تندرو از سوی برخی جریان های سیاسی در معرض اتهام قرار گرفته است.

از اضغر یوسفی - گروه تحقیق و تفسیر خبر

پژوهش **9278**1961**1358**1459
کد N129884