سخنگوی اتحادیه بین المجالس اسلامی :

مهمترین موضوع در گسترش روابط کشورهای اسلامی، اقتصاد است

جلالی

تهران - ایرنا- سخنگوی اتحادیه بین المجالس اسلامی با بیان اینکه مهمترین موضوع در گسترش روابط کشورهای اسلامی اقتصاد است، اظهار داشت: ایجاد بازار مشترک اسلامی، گسترش روابط اقتصادی ، تجارت آزاد و رفع موانع گمرکی میان کشورهای اسلامی در قطعنامه ها آمده است.

ˈکاظم جلالیˈ دوشنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما از تصویب 26 قطعنامه در موضوع های مختلف جهان اسلام در کمیته سیاسی و امور بین الملل این اتحادیه خبر داد و گفت: در روز پایانی اجلاس اتحادیه بین المجالس اسلامی این مصوبات و قطعنامه ها در اختیار روسای مجالس برای تصویب قرار داده می شود.

وی با بیان اینکه کمیته اجرایی نقش هیات مدیره این اتحادیه را ایفا می کنند و 15 کشور عضو این کمیته هستند، افزود: در کمیته نگارش نیز بیانیه نهایی و اعلامیه تهران به تصویب رسید .

جلالی درباره موضوع قطعنامه ها به مسئله سوریه اشاره واضافه کرد : در بحث سوریه به نقاط اشتراک میان کشورهای اسلامی در این مسئله پرداخته شد .

وی گفت: درباره فلسطین نیز معمولا لحن کشورهای اسلامی تند است و نکاتی که درباره فلسطین مطرح شد جدی و برای تقویت مقاومت است .

جلالی با اشاره به اینکه البته مشکلاتی را درباره ارتباط برخی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی، تصریح کرد: درباره تکفیری ها و تندروها قطعنامه ای تثبیت شد و در بیانیه پایانی نیز این مسئله کامل مطرح شده است .

وی افزود : البته باید الزامات و سازو کارهای اجرایی این مصوبات بوسیله دولتها ایجاد شود زیرا پارلمانها توان اجرایی ندارند .

جلالی دفاع از حقوق اقلیت های مسلمان در کشورهای غیر اسلامی ، اجرای احکام اسلامی و نقض حقوق بشر در کشورهای غیر اسلامی را از نکاتی برشمرد که در قطعنامه های اتحادیه بین المجالس اسلامی آمده است .

سخنگوی اتحادیه بین المجالس اسلامی گفت: امیدواریم مصوبات این اجلاس در دبیرخانه ای که در تهران مستقر است پیگیری شود .

شبد** 1488** 3404
کد N129769