جایگاه منطقه‌یی و بین‌المللی ایران پس از گفت‌وگوهای ژنو

برزگر: توافق ژنو قدرت منطقه‌یی ایران را افزایش داد

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات ژنو

یک استاد دانشگاه با بیان این که توافق ژنو میان ایران و 1+5 مخالفان و موافقانی دارد، گفت: اما این توافق توانست قدرت منطقه‌یی ایران را افزایش داده و نقش ایران در بحران سوریه را ارتقا بخشد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کیهان برزگر در نشست جایگاه منطقه‌یی و بین‌المللی ایران پس از گفت‌وگوهای ژنو که عصر امروز (دوشنبه) در اندیشکده علوم سیاسی برگزار شد، گفت: حداقل می‌توان گفت که توافق ژنو در افزایش نقش منطقه‌یی ایران خوب عمل کرده است. این توافق موافقان و مخالفانی دارد. موافقان از دستاوردهای توافق ژنو به شکسته شدن ایران هراسی و تعامل با دنیا اشاره می‌کنند و مخالفان می‌گویند این توافق از لحاظ قدرت ملی و منطقه‌یی به نفع ایران نیست.

او ادامه داد: من معتقدم که داستان توافق ژنو بیش از حد در روابط ایران و آمریکا باید سنجیده شود. در واقع در این توافق مسائلی فراتر از بحث ایران و آمریکا وجود دارد. نباید این توافق را به عنوان برد و باخت در مناسبات ایران و آمریکا تجزیه و تحلیل کرد.

برزگر اضافه کرد: توافق ژنو باعث شد که در نتیجه نزدیکی ایران و آمریکا ائتلاف ضد ایرانی که در منطقه تشکیل شده بود، بشکند. اکنون تیم هسته‌ای ایران در دستیابی به توافق نهایی باید از قدرت منطقه‌یی ایران استفاده کند.

وی با اشاره به تاثیر توافق ژنو در روابط کشورهای منطقه با ایران گفت: پس از توافق ژنو و برداشته شدن برخی از تحریم‌ها از کشورهایی که به ایران تمایل بیش‌تری یافت، می‌توان ترکیه را نام برد. این کشور تلاش کرد که از خلاء موجود در ایران استفاده کند و رشد اقتصادی خود را در نتیجه تجارت با ایران افزایش دهد. این مساله برای حزب عدالت و توسعه بسیار مهم است. در همین راستا می‌توان به سفر رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر و احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه به تهران اشاره کرد. هم‌چنین کشورهایی مانند روسیه، چین و هند نیز به ایران علاقه‌مند شدند.

این استاد دانشگاه در ادامه اظهاراتش با اشاره به مواضع عربستان سعودی علیه ایران خاطرنشان کرد: عربستان سعودی نگرانی اصلی‌اش مساله هسته‌ای ایران نیست. بلکه وی از رقابت منطقه‌یی بسیار نگران است.

او با تاکید بر این که توافق ژنو باعث افزایش نقش ایران در بحران سوریه شده است، اضافه کرد: برخلاف نظر زیباکلام به نظر من ایدئولوژی میانه‌روی ایران می‌تواند ایدئولوژی عربستان را به چالش بکشاند و این کار را تا حدودی انجام داده است.

برزگر با بیان این که نباید به آمریکا اعتماد 100 درصدی داشته باشیم، گفت: توافق ژنو اتفاق بسیار خوبی است. اگر اکنون نگرانی در جامعه وجود دارد، درباره توافق ژنو نیست. این نگرانی به این دلیل است که مردم می‌خواهند ببینند توافق نهایی به چه شکل خواهد بود.

انتهای پیام

کد N129604