عادی سازی روابط آنکارا و تل آویو پس از انتخابات شهرداری های ترکیه

رژیم صهیونیستی

آنکارا - ایرنا - تحلیلگران مباحث سیاسی در ترکیه معتقدند که دولت آنکارا تا پایان انتخابات شهرداری ها قصد عادی سازی روابط آنکارا و تل آویو را ندارد.

به گزارش ایرنا ، این تحلیلگران با اشاره به پیشرفت های مذاکرات مقامات ترکیه و رژیم صهیونیستی درباره عادی سازی روابط آنکارا و تل آویو معتقدند که دولت آنکارا تا پایان انتخابات شهرداری ها در فروردین ماه آینده به منظور جلوگیری از ریزش آرای حزب حاکم عدالت و توسعه اقدام به این کار نخواهد کرد.

ˈاحمد داوداوغلو ˈ وزیر امور خارجه ترکیه به تازگی اعلام کرده است که زمان برای عادی سازی روابط ترکیه و اسرائیل نزدیک است.

وی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ˈآ خبرˈ ترکیه با یادآوری اینکه این کشور درخواست های خود را بعد از حمله نیروهای اسرائیل به کشتی مرمره آبی به تل آویو اعلام کرده بود، گفت: اسرائیل برخی از درخواستهای ترکیه را به جای آورده است و تنها مسأله از میان برداشتن تحریم های نوار غزه و پرداخت غرامت به بازماندگان حمله به کشتی مرمره آبی باقی مانده است.

داوداوغلو با یادآوری اینکه مذاکرات طرفین برای پرداخت غرامت ادامه دارد، گفت: این مذاکرات سرعت گرفته و دیدگاه طرفین به یکدیگر نزدیک شده است.

ˈبریل دده اوغلو ˈ استاد دانشگاه گالاتاسرای ترکیه در این باره گفت: پیشرفت هایی در مذاکرات مقامات ترکیه و اسراییل صورت گرفته است ولی دولت آنکارا با توجه به جو ضد رژیم صهیونیستی در این کشور و با در پیش انتخابات شهرداری ها قصد ندارد تا پایان انتخابات ، اقدام به عادی سازی روابط آنکارا و تل آویو کند.

وی افزود: دولت آنکارا قصد دارد با کارت اسراییل و جو موجود علیه رژیم صهیونیستی در ترکیه برای کسب آرای بیشتر در انتخابات بهره بگیرد.

این استاد دانشگاه توضیح داد: دولت آنکار به خوبی می داند که برای حفظ پایگاه مردمی خود باید چهره ضد رژیم صهیونیستی خود را حفظ کند.

براساس این گزارش، رسانه جمعی ترکیه به تازگی در مطالبی اخباری در باره نزدیک شدن آنکارا و تل آویو به عادی سازی روابط منتشر کردند و پس از آن ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه به این مطالب واکنش نشان داد.

نخست وزیر ترکیه گفت: مذاکرات با اسرائیل پیشرفت هایی داشته اما پایان نیافته است.

وی افزود: تل آویو به خاطر حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی مرمره آبی در سال 2010 که سبب کشته شدن چند تبعه ترکیه شد، عذرخواهی رسمی کرده و حتی تل آویو حاضر شده به خانواده قربانیان غرامت پرداخت کند، اما به یکی از درخواست های ترکیه که لغو محاصره غزه است، هنوز ترتیب اثر نداده است.

اردوغان گفت:این درخواست برای عادی شدن روابط میان تل آویو و آنکارا ضرورت دارد، بنابراین اگر این لغو محاصره صورت نگیرد عادی سازی مناسبات میان تل آویو و آنکارا صورت نخواهد گرفت.

روزنامه اسلامگرای ملی گازته ترکیه نیز با اشاره به سخنان برخی از مقامات ترکیه در مورد نزدیک بودن آشتی و عادی سازی روابط با اسرائیل نوشت: مردم ترکیه با آشتی دولت این کشور با رژیم صهیونیستی مخالفند.

ملی گازته در گزارشی تحت عنوان ˈ شهادت را نمی توان با پول خریدˈ نوشت: با توجه به روند پیشرفت مذاکرات بین آنکارا و تل آویو بر سر غرامت، جنایت نیروهای صهیونیستی در کشتی مرمره که منجر به کشته شدن 9 شهروند ترکیه در این کشتی شد، برخی از مقامات ترکیه از آغاز در باره نزدیکی مجدد روابط ترکیه و اسرائیل سخن گفتند.

بر اساس این گزارش، چیدم توپچواوغلو همسر چتین توپچواوغلو یکی از کشته شدگان کشتی ماوی مرمره در این مورد گفت: معامله آنکارا با تل آویو بر سر خون کشته شدگان این شبیخون در ازای پول، نمک پاشیدن به زخم بازماندگان است.

وی افزود: مبارزه برای آزادی فلسطین، مبارزه ای مقدس است، صهیونیست ها باید به خاطر کشتار انسان های مظلوم و بی گناه از جامعه بشری عذرخواهی کنند، باید از ترکیه و بازماندگان این کشتار عذرخواهی کنند باید به محاصره غزه پایان دهند ، بحث مادی قضیه و موضوع پرداخت غرامت در آخر این روند است.

برخی از رسانه های ترکیه به تازگی اعلام کردند که رژیم صهیونیستی پرداخت 20 میلیون دلار غرامت به بازماندگان کشته شدگان کشتی مرمره آبی را تقبل کرده است.

بلند آرینچ معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت اردوغان نیز ضمن تاکید بر نزدیک شدن دیدگاه های دو طرف در زمینه پرداخت غرامت گفته است، به راه حل این مساله نزدیک شده اند و در صورت امضای موافقت نامه، روابط سیاسی دو طرف بار دیگر توسعه می یابد و سفیران جدید نیز منصوب خواهند شد.

ˈمحمد سیف الدین ارولˈ استاد دانشگاه قاضی آنکارا همچنین معتقد است که روابط ترکیه و اسراییل تا پایان انتخابات شهرداری ها در ترکیه به حالت عادی باز نخواهد گشت.

ˈارولˈ با اشاره به سخنان محتاطانه مقامات ترکیه و اسراییل افزود: نشانه هایی مبنی بر ایجاد بستر مناسب برای عادی سازی روابط آنکارا و تل آویو مشاهده می شود ولی مقامات دو طرف در این زمینه محتاطانه سخن می گویند.

این استاد دانشگاه ترکیه افزود: ترکیه و رژیم صهیونیستی با توجه به موازنه سیاسی در منطقه قصد ندارند پس از انتخابات شهرداری ها در ترکیه ، مدت زیادی برای عادی سازی روابط صبر کنند.

انتخابات شهرداری ها در ترکیه دهم فروردین ماه آتی با شرکت نمایندگان 27 حزب برگزار می شود.

این انتخابات با توجه به عملیات مبارزه با فساد مالی و ارتشا توسط پلیس و دادستان استانبول در 26 آذر که منجر به دستگیری شماری از منتسبان به دولت ترکیه، دو نفر از فرزندان وزرای کابینه سابق و برخی از فعالان اقتصادی به اتهام اخذ رشوه و فساد مالی شد برای دولت آنکارا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه تلاش دارد از تمامی عوامل برای کسب آرای لازم در این انتخابات بهره گیرد.

خاورم ** 230 **1010
کد N129031