بیگدلی در گفت‌وگو با ایلنا:

امکان بازگشت در پرونده هسته‌ای ایران وجود ندارد

سیاست خارجی

اوباما در سال آخر ریاست جمهوری‌اش قرار دارد و چون در حوزه سیاست خارجی خاورمیانه از جمله فلسطین، سوریه و لبنان کارنامه موفقی نداشته است، می‌خواهد با به نتیجه رسیدن پرونده هسته‌ای دست دموکرات‌ها را برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوریشان باز نگه دارند.

یک تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با تعیین‌کننده دانستن مذاکرات ایران و 1+5 در دور جدید مذاکرات تاکید کرد: امکان بازگشت در پرونده هسته‌ای ایران وجود ندارد.

علی بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص دور جدید مذاکرات ایران با 1+5 گفت: این دوره از مذاکرات از حساسیت بالایی برخوردار است و با توجه به اظهارات بعضی از مقامات امریکا و ما درباره مذاکرات و توقعات بیش از حد آمریکایی‌ها فضای مذاکرات نسبت به دورهای قبلی متفاوت شده است.

وی ادامه داد: مذاکرات پیش روی ایران با 1+5 را در وضعیت و آینده پرونده هسته‌ای ایران تعیین‌کننده است و مذاکرات از اهمیت بالایی برخوردار است. اظهارنظر كاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر اینكه این مذاكرات دشوار و پرچالش‌ است، حكایت از این دارد كه با توجه به مذاكراتی كه با گروه 1+5 انجام داده است احساس جنجالی بودن مذاكرات ژنو را مطرح می‌‌كند. دلیل این امر می‌تواند این باشد كه ظرف یكی، دو هفته گذشته از هر دو طرف مقامات ایران و امریكا اظهارنظرهای ناامیدكننده‌‌ای مطرح شده كه می‌تواند قطعا مذاكرات این گروه را با توجه به فضای آنكه باید طبق برنامه به مرحله قطعی و نهایی می‌رسید، مقداری با مشكل مواجه سازد، هرچند که امیدوارم در این مذاکرات به نقطه مطلوبی برسیم.

این تحلیل‌گر روابط بین‌الملل با تاکید بر اینکه امکان بازگشت در پرونده هسته‌ای ایران وجود ندارد، تصریح کرد: برگشت به گذشته برای ایران بسیار سخت و سنگین خواهد بود که البته این حرف به معنای سستی و ضعف نیست. این امر برای آمریكایی‌ها نیز قطعا مشكل‌ساز است. آنها در وضعیت اقتصادی آنچنان مطلوبی قرار ندارند اما امریكایی‌ها تصمیم دارند در گلوگاه مذاكرات هسته‌ای انتظارات بیشتری از ایران داشته باشند. 

استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به کارنامه اوباما اذعان داشت: اوباما در سال آخر ریاست جمهوری‌اش قرار دارد و چون در حوزه سیاست خارجی خاورمیانه از جمله فلسطین، سوریه و لبنان کارنامه موفقی نداشته است، می‌خواهد با به نتیجه رسیدن پرونده هسته‌ای ایران، دست دموکرات‌ها را برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوریشان باز نگه دارند. اوباما برای به نتیجه رسیدن این پرونده، تاکنون هزینه‌های بسیاری پرداخت کرده و همراهی‌های زیادی داشته است مدعای این حرف، صحبت اوباما بر وتو کردن تحریم‌های جدید علیه ایران است.

بیگدلی در خصوص اظهارت وندی شرمن اظهار داشت: خانم شرمن حرف‌هایی می‌زند که در متن توافقات نیست و صحبت‌هایش فضای مذاکرات را هم تحت تاثیر قرار داده است و این کار را اندکی برای رسیدن به نتیجه نهایی سخت‌تر کرده است هر چند این اظهارات در محافل بین‌المللی هم پذیرفته نیست و انتظاراتشان هم ناصحیح است و مذاکره‌کنندگان ما نیز باید سفت و سخت بر مواضع‌شان ایستادگی نشان بدهند.

وی ادامه داد: اظهارات خانم شرمن تحت تاثیر لابی‌ها از جمله لابی اسرائیل است به هر حال چند ماه دیگر انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکاست و پس از آن هم انتخابات ریاست‌جمهوری است و آنها می‌خواهند دل این لابی‌ها را به دست بیاورند برای همین این اظهارات از سوی آنها بیان می‌شود.

این تحلیل‌گر مسائل سیاست خارجی با تاکید بر این که راه دیگری جز توافق وجود ندارد، اظهار داشت: آمریكایی‌ها احساس می‌كنند كه اتحادیه اروپا در حال فاصله گرفتن از امریكاست. پاسخ اولاند به اوباما در سفر چند روز گذشته خود به آمریكا مبنی بر اینكه من رییس جمهور فرانسه هستم ولی رییس اتحادیه‌های كارگری و كارفرمایان فرانسه نیستم، بنابراین نمی‌توانم مانع رفتن هیات‌های بازرگانی فرانسه به ایران شوم نشان می‌دهد كه سفر رییس‌ جمهور فرانسه به عنوان رییس اتحادیه اروپا خیلی نتوانسته اروپا را با سیاست‌های اوباما همسو كند. بنابراین با تمام مشكلاتی كه هم آمریكا و هم اروپا از نظر اقتصادی دارند به نظر نمی‌رسد آنها بتوانند مانع بزرگی در راه متوقف كردن موافقتنامه اعمال كنند. 

کد N128950