آموزش حقوق شهروندی اولین گام در راه استیفای این حق است

حقوق شهروندي

معاون قضایی رییس کل دادگستری لرستان، حقوق شهروندی را شاخص‎ترین حق عمومی دانست.

معاون قضایی رییس کل دادگستری لرستان، حقوق شهروندی را شاخص‎ترین حق عمومی دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، حمزه رضایی اظهار کرد: طبق اصول متعدد قانون اساسی، حقوق شهروندی شاخص‎ترین حق عمومی و آموزش حقوق شهروندی اولین گام در راه استیفای این حق است.

وی ادامه داد: آموزش باید جامع، صریح و مستمر و از طرق مختلف رسانه‎ای یا حضوری تحقق یابد. حداقل اقدام در این زمینه آشنایی مردم با حقوق شهروندی است و تا زمانی که قوانین حقوق شهروندی مهجور بماند و آموزش داده نشوند این قوانین ممکن است خاصیت به‎‌روز بودن خود را از دست بدهند و این بزرگترین خطر برای قوانین حقوق شهروندی است.

معاون قضایی رییس کل دادگستری لرستان تصریح کرد: در عرصه دادگستری بازرسی‎های مستمر و موردی از دستگاه‎ها و سازمان‎های مربوط، مراجع نظامی و انتظامی، زندان‎ها و بازداشتگاه‎ها و ... از جمله تکالیفی است که بر عهده دستگاه قضا نهاده شده است، مضاف بر اینکه با تاکید ریاست دستگاه قضایی باید نظارت ویژه‎ای بر پرونده‎های بازداشت موقت لحاظ شود.

رضایی گفت: در آیه شریفه 70 در سوره مبارکه "اسراء" بر جایگاه رفیع انسان و حقوق شهروندی تاکید موکد شده است و علاوه بر این در سنت نبوی، سیره علوی، منش امامان و مکتب بزرگان دینی بر حقوق انسان‎ها بسیار سفارش شده است. همچنین نظر به منویات مقام معظم رهبری در خصوص تحقق حقوق شهروندی بر اساس اصول قانون اساسی، تحقق حقوق شهروندی وظیفه‌ای فرابخشی و همگانی است.

معاون دادگستری لرستان در حقوق شهروندی بیان کرد: حقوق شهروندی، بیانگر خط مشی و برنامه‎ای مدون در زمینه بازخوانی، شناسایی، اعلان، توسعه، اجرا و نظارت بر تحقق حقوق شهروندی برای تمامی اتباع کشور در تمامی عرصه‎های اداری و غیراداری می‎شود.

انتهای پیام

کد N128281