مادورو 3 مقام آمریکایی را از ونزوئلا اخراج کرد

سیاسی

رئیس‌جمهوری ونزوئلا دستور داد تا سه تن از کارمندان سفارت آمریکا در این کشور آمریکای لاتین اخراج شوند؛ اقدامی که پس از دفاع واشنگتن از رهبر تندروی مخالفان ونزوئلا صورت گرفت.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا دستور داد تا سه تن از کارمندان سفارت آمریکا در این کشور آمریکای لاتین اخراج شوند؛ اقدامی که پس از دفاع واشنگتن از رهبر تندروی مخالفان ونزوئلا صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا هویت این مقام‌های سفارت آمریکا را فاش نکرد اما گفت که این سه تن مقام‌های اطلاعاتی بودند که در دو ماه گذشته تحت نظارت بوده و شواهدی از آن‌ها بدست آمده که نشان می‌دهد این افراد قصد داشتند به دانشگاه‌های ونزوئلا که محل اصلی ناآرامی‌های اخیر است، نفوذ کنند.

الیاس خوآ، وزیر امور خارجه ونزوئلا قرار است امروز (دوشنبه) جزئیات بیشتری را در این باره اعلام کند.

علت اصلی این اقدام از سوی دولت کاراکاس، احتمالا حمایت دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا از لئوپولدو لوپز، رهبر تندروی مخالفان ونزوئلایی است که توسط پلیس این کشور تحت پیگرد قرار دارد. مادورو وی را به رهبری یک توطئه فاشیستی برای سرنگونی دولت سوسیالیست متهم می‌کند.

مادورو گفت: الکس لی، یکی از مقام‌های وزارت امور خارجه آمریکا در تماس تلفنی با سفیر ونزوئلا در سازمان کشورهای آمریکایی مستقر در واشنگتن هشدار داده که دستگیری این رهبر تندروی 42 ساله باعث پیامدهای منفی جدی در جامعه بین‌الملل می‌شود.

وی در جریان یک خطابه تلویزیونی که یکشنبه شب صورت گرفت، گفت: این موارد غیرقابل قبول و درخواست‌ها توهین‌آمیز هستند.

هنوز هیچ واکنشی از جانب دولت آمریکا درباره اخراج این سه مقام آمریکایی از ونزوئلا صورت نگرفته است.

لوپز که دانش‌آموخته هاروارد آمریکاست، در مرکز تنش‌های اخیر در ونزوئلا قرار دارد. وی گفته است که فردا (سه‌شنبه) در جمع معترضان حاضر خواهد شد و هراسی از بازداشت خود از سوی نیروهای امنیتی ندارد.

مادورو روز یکشنبه به لوپز تاکید کرد تا برای امنیت خود از حضور در رسانه‌ها خودداری کند و پیشنهاد مذاکره را بپذیرد؛ اقدامی که از سوی لوپز رد شد.

انتهای پیام

کد N128183