یک رسانه عرب ادعا کرد؛

جزئیات مذاکرات سری چهارجانبه برای حل بحران سوریه در شهر برن سوئیس

آفریقا و خاورمیانه

یک روزنامه عربی مدعی آغاز دور جدید مذاکرات محرمانه با حضور نمایندگان ایران، عربستان، روسیه و آمریکا در شهر برن سوئیس برای حل سیاسی بحران سوریه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه رای الیوم در گزارشی به جزئیات مذاکراتی اشاره کرده که به ادعای این رسانه، اخیرا با حضور نمایندگان رسمی از کشورهای ایران، عربستان سعودی، روسیه و آمریکا در شهر برن سوئیس درباره سوریه برگزار شده است.

بنابراین گزارش، در این مذاکرات که کاملا محرمانه انجام شده است راه حل سیاسی بحران سوریه مورد بررسی طرفهای حاضر در مذاکرات قرار گرفته است.

به ادعا این روزنامه عرب، در این مذاکرات علاوه بر سه کشور مذکور هیئتهای وابسته به دولت و مخالفان سوری نیز حضور داشته اند.

بنابر ادعای روزنامه رای الیوم، یکی از اصلی ترین موضوعات مورد بحث در این مذاکرات تشکیل شورای نظامی برای اداره سوریه در دوران انتقالی بوده که اعضای آن از دولت و مخالفان و برخی شخصیتهای مستقل تشکیل می شود.

بر این اساس، این شورا با اختیارات کامل فعالیت خواهد کرد، اما "بشار اسد" رئیس جمهور سوریه در راستای حفظ امنیت و ثبات کشور تا مدتی معین به عنوان رئیس جمهور به فعالیت ادامه خواهد داد.

گفته می شود در این مذاکرات پیشرفتهای مثبتی نیز ایجاد شده است. البته هنوز صحت این خبر از سوی پایتختهای کشورهای حاضر و منابع رسمی تایید نشده است.