هند برای تسریع در ساخت نیروگاههای اتمی به حمایت ژاپن نیاز دارد

هند,هسته ای

دهلی نو - ایرنا - پیشرفت نیروگاههای اتمی که هند با کمک غربی ها در حال ساخت است ممکن است تحت تاثیر تاخیر در معامله هسته ای با ژاپن قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، با توجه به اینکه لوازم اصلی این نیروگاه توسط ژاپن ساخته می شود، دهلی نو از فرانسه و آمریکا خواسته که توکیو را برای نهایی کردن امضا قرارداد هسته ای ترغیب کنند.

خبرگزاری پی.تی.آی روز دوشنبه به نقل از منابع مطلع نوشت: ˈشیوشانکار منونˈ مشاور امنیت ملی هند در دیدار رسمی که ماه گذشته از پاریس داشت از مقام های فرانسه خواست که این موضوع را با ˈشینزو آبهˈ نخست وزیر ژاپن در میان بگذارند. نخست وزیر ژاپن قرار است در ماه می امسال به فرانسه سفر کند.

منون همچنین به مقام های فرانسه گفته که نخست وزیر ژاپن باید قانع شود تا روند قرارداد هسته ای با هند را تسریع کند.

فرانسه در حال ساخت نیروگاه اتمی در منطقه جایتاپور واقع در ایالت ماهاراشترای در جنوب غرب هند است. چندین قطعه از لوازم مورد نیاز این نیروگاه از سوی کمپانی های ژاپنی ساخته شده است.

تا زمانی که هند و ژاپن قرارداد هسته ای نداشته باشند، این کمپانی ها نمی توانند قطعات مورد نظر را در نیروگاه مورد استفاده قرار دهند.

به همین ترتیب، آمریکا نیز ساخت نیروگاهی در ایالت گجرات در غرب هند را پیشنهاد کرده که نیازمند قطعات کمپانی های ژاپنی است.

کمپانی های آمریکایی و فرانسوی در حال ساخت راکتور برای نیروگاه اتمی هند هستند. فناوری که این کمپانی ها مورد استفاده قرار می دهند نیازمند تجهیزاتی است که باید ژاپن مهیا کند.

از آنجا که قرارداد هسته ای بین دهلی نو و توکیو در جریان سفر ماه گذشته نخست وزیر ژاپن به هند به امضا نرسید، منابع خبری احتمال می دهند که روند پروژه های انرژی هسته ای تحت تاثیر قرار گرفته باشد.

آساق ** 2165 ** 275 **
کد N128065