سید حسن نصرالله:| 146226

افق این جنگ‌ سرنوشت‌ساز، پیروزی است

سیاسی

اکثر کشورهایی که از اعزام جنگجویان خارجی به سوریه حمایت مالی کرده و زمینه ورود آن‌ها را تسهیل کرده‌اند، اکنون درباره خطرات امنیتی پیروزی آن‌ها در سوریه و بازگشت‌شان به کشور‌هایشان ابراز ترس می‌کنند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان با بیان این‌که همه مردم این کشور هدف گروه‌های تکفیری قرار گرفته‌اند، تأکید کرد که افق این جنگ سرنوشت‌ساز، پیروزی است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری العالم، «سید حسن نصرالله» طی سخنانی به مناسبت سالگرد فرماندهان شهید درباره ورود حزب‌الله لبنان به موضوع سوریه، گفت: «بحث و جدل‌هایی در لبنان درباره انفجار‌ها و عملیات انتحاری صورت گرفت. برخی گفتند که اگر حزب‌الله در سوریه دخالت نمی‌کرد چنین اتفاق‌هایی نمی‌افتاد. پس از آن هم از این موضوع برای توجیه عملیات (تروریستی در لبنان) استفاده کردند.»

وی در ادامه پرسید که قبل از اینکه ما به سوریه برویم، آیا این افراد (تروریست‌ها) جنگی را در شمال لبنان و برخی اردوگاه‌ها تحمیل نکرده بودند، و با خودروهای بمب‌گذاری شده مناطق مسیحی‌نشین و ارتش را هدف قرار نداده بودند؟! این مسائل قبل از حوادث سوریه روی داده بود.

سید حسن نصرالله افزود: «بر اساس اطلاعات جدید، اکثر کشورهایی که از اعزام جنگجویان خارجی به سوریه حمایت مالی کرده و زمینه ورود آن‌ها را تسهیل کرده‌اند، اکنون درباره خطرات امنیتی پیروزی آن‌ها در سوریه و بازگشت‌شان به کشور‌هایشان ابراز ترس می‌کنند. برخی کشور‌ها مانند تونس هم قوانینی صادر کردند تا از سفر جوانانشان به سوریه برای شرکت در جنگ جلوگیری کنند.»

سید حسن نصرالله از لبنانی‌ها پرسید که چرا همه کشورهای دنیا مانند عربستان و تونس و دیگر کشور‌ها حق دارند درباره حضور جوانانشان در کنار این گروه‌های مسلح در سوریه نگران باشند ولی ما که لبنانی هستیم و در همسایگی سوریه قرار داریم و زندگی و سرنوشت‌مان به تحولات سوریه مرتبط است، حق نداریم چنین تدابیری اتخاذ کنیم و به جنگ پیش‌دستانه یا هر نامی که می‌خواهید روی آن بگذارید، روی بیاوریم؟. دولت لبنان به غیر از خویشتن‌داری یا فرو کردن سر خود در خاک، چه کاری انجام داد؟

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: «قبل از مسلمانان، از مسیحیان می‌پرسم که در سوریه کلیسا‌ها و راهبه‌ها و کشیش‌های شما کجا هستند؟ اگر این گروه‌های مسلح فرصت بیابند، همه مناطق مرزی را تحت کنترل می‌گیرند.»

وی ادامه داد كه از برخی طرف‌ها (در لبنان) می‌پرسم که تا این لحظه چه کاری کرده‌اید؟ از مسلمانان نیز می‌پرسم که آیا آن‌ها نیز در وضعیت مشابهی قرار ندارند؟ دروزی‌ها در سویدا در چه وضعیتی هستند؟ اگر این گروه‌های مسلح پیروز شوند، آیا جریان مستقبل آینده‌ای در لبنان خواهد داشت؟ آیا آینده‌ای برای این‌گونه گرایش‌ها در لبنان باقی خواهد ماند؟

سید حسن نصرالله تأکید کرد: «خطر تکفیری‌ها همه لبنانی‌ها را تهدید می‌کند، بنابراین ما در برابر این خطر و این جنگ مستقیم که از چند سال قبل در چندین کشور عربی آغاز شده و ده‌ها هزار و یا حتی صد‌ها هزار قربانی داشته است، آماده مقابله هستیم.»

وی ادامه داد: «مردم باید مطمئن باشند که در این جنگ پیروز می‌شویم. مسأله فقط زمان است و این جنگ نیازمند عقل، امکانات و آمادگی در سطح رسمی است. مقاومت و مردم اکنون حضور دارند ولی مسأله نیازمند زمان است. افق این جنگ سرنوشت‌ساز، پیروزی است.»

سید حسن نصرالله گفت که باید از تحقق اهداف تکفیری‌ها جلوگیری کرد. یکی از اهداف آن‌ها جنگ طایفه‌ای است؛ مواضع آن‌ها در سوریه و لبنان طایفه‌ای است و آن‌ها به دنبال فتنه‌انگیزی هستند. آن‌ها می‌خواهند که ما شیعیان وقتی زنان و کودکانمان در انفجار‌ها کشته می‌شوند از خود واکنش نشان دهیم ولی این امر هیچگاه اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد. هرگونه واکنش طایفه‌ای خدمتی به این تکفیری‌ها است. باید با صبر و تحمل و خودداری از کشیده شدن به فتنه، از خون شهدایمان پاسداری کنیم.»

سید حسن نصرالله از دستاوردهای ارتش لبنان و بخش اطلاعات آن به ویژه دستاوردهای اخیر تقدیر کرد.

کد N127993