اختصاص 4 هزار میلیارد ریال به توسعه شبکه برق روستایی و تولید برق پاک

بودجه 93

تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اختصاص چهار هزار میلیارد ریال از منابع ناشی از عوارض برق به توسعه شبکه های روستایی و تولید برق پاک موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه 93 کل کشور با تصویب بند (ز) تبصره 9 مقرر کردند وجوه حاصل از محل عوارض 30 ریالی برق که از مشترکین برق دریافت می شود به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز و حداکثر تا سقف چهار هزار میلیارد ریال صرفا بابت حمایت توسعه و نگهداری شبکه های روستایی و تولید برق تجدیدپذیر و پاک توسط شرکت توانیز هزینه می شود

همچنین نمایندگان با اختصاص 6 هزار میلیارد ریال از محل مالیات بر ارزش افزوده برای کمک و تامین ماشین آلات خدماتی و عمرانی شهرهای زیر 50 هزار نفر و دهیاری ها موافقت کردند.

براساس بند (ح) تبصره 9 مجلس به وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری ها) اجازه داد در سال 1393، 20 درصد از وجوه تبصره 2 ماده 39 قانون مالیات بر ارزش افزوده معادل 6 هزار میلیارد ریال که در اختیار آن وزارتخانه قرار می گیرد را برای کمک و تامین ماشین آلات خدماتی و عمرانی شهرهای زیر 50 هزار نفر جمعیت و دهیاری ها هزینه نماید.

نمایندگان همچنین در جریان بررسی بند الحاقی 1 تبصره 9 مقرر کردند با توزیع منابع حاصل از مالیات سلامت که از محل مالیات بر ارزش افزوده اخذ می شود از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور مخالفت کردند.

شورای نگهبان در ایراداتی که به لایحه بودجه 93 کل کشور گرفته بود تخصیص این منابع از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری را مغایر با قانون تشخیص داده بود.

منابع حاصل از مالیات سلامت که از محل مالیات بر ارزش افزوده اخذ می شود به پوشش کامل درمان افراد ساکن در روستاها و شهرهای دارای 20 هزار نفر جمعیت و پایین تر و جامعه عشایری (در چهارچوب نظام ارجاع) اقدام و پس از تحقق هدف فوق نسبت به تامین تجهیزات بیمارستانی با اولویت بیمارستان های مناطق توسعه نیافته، مصارف هیات امنای ارزی و ارتقای سطح بیمه بیماران صعب العلاج و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی خارج از روستاها و شهرهای بالای 20 هزار نفر جمعیت صرف خواهد شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه با حذف بند الحاقی 2 تبصره 9 مخالفت کردند و از مجموع 235 نماینده حاضر 112 نماینده با حذف این تبصره مخالفت کردند، 91 نماینده به آن رای موافق دادند و 11 نماینده نیز رای ممتنع به حذف بند الحاقی تبصره 9 دادند.

براساس این بند الحاقی مدت دوره آموزشی بهورزان در سقف دو سال به عنوان سنوات خدمتی آنان منظور می گردد.

نمایندگان در ادامه با پیشنهاد «محمدقسیم عثمانی» مقرر کردند سابقه آموزش بهورزان در سال 93 در سقف دو سال جزو خدمات آنها محسوب شود.

از مجموع 232 نماینده حاضر در مجلس 129 نماینده به پیشنهاد نماینده بوکان رای موافق دادند، 69 نماینده رای مخالف و 11 نماینده نیز رای ممتنع دادند.

کمیسیون تلفیق مخالفت پیشنهاد عثمانی بود و دولت نظری درباره این بند الحاقی ارائه نکرد.

سیام(3)**2021**9132 ** 1418
کد N127732