تمجید وزیر خارجه قطر از رویکرد مثبت ایران در قابل کشورهای خلیج فارس

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه قطر با اعلام حمایت از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران گفت: رویکرد مثبت ایران به کشورهای همسایه خلیج فارس فرصت های فراوانی را فراهم ساخته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیر عبداللهیان معاون وزیر خارجه در دوحه با شیخ خالد بن محمد العطیه وزیر امور خارجه قطر دیدار کرد.

وزیر خارجه قطر در این دیدار با بیان اینکه تهران و دوحه باید روابط خود را در تمامی زمینه ها توسعه بخشند گفت: رویکرد مثبت ایران به کشورهای همسایه خلیج فارس فرصت های فراوانی را فراهم ساخته است.

وی افزود: از حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای همواره حمایت کرده ایم.

العطیه عنوان کرد: به زودی به تهران سفر می کنم.

دیدار معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه با معاون وزیر امور خارجه قطر

همچنین حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در دوحه با محمد بن عبدالله الرمیحی معاون وزیر امور خارجه قطر درباره مسائل دوجانبه ، تحولات منطقه و اوضاع خاورمیانه گفتگو و تبادل نظر کرد.

معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه در اىن ملاقات با محمد الرمیحی با اشاره به شرایط حساس منطقه تاکید کرد : توسعه مناسبات با کشورهای همسایه به خصوص در حوزه خلیج فارس سیاست اصولی ایران است و دولت تدبیر و امید با نگاه دوستی و برادری اهتمام و توجه جدی به گسترش همکاریها با قطر دارد .

وی افزود : جمهوری اسلامی ایران و قطر ظرفیت ها و زمینه های فراوانی برای گسترش و تحکیم مناسبات دوجانبه دارند و قطعا تجربیات گذشته فصل جدیدی را بین دو کشور در آینده نزدیک رقم خواهد زد .

امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد : ایران بدون هیچ گونه محدودیتی آماده توسعه همکاری های سیاسی و اقتصادی با قطر است و اراده مقامات عالىه برای تقویت روابط نقطه برجسته مناسبات فیمابین طی سال های گذشته تاکنون بوده است .

وی همچنین بر ضرورت همکاری و تعامل بین کشورهای منطقه در ارتباط با تحولات مهم منطقه و عزم و اراده ایران بر گسترش همکاری و رایزنی مستمر با کشورهای منطقه تاکید کرد.

در این دیدار طرفین همچنین در خصوص اوضاع فلسطین ، مصر ، یمن و بحرین گفتگو و تبادل نظر کرده ، گفتگو و توسل به راه حل سیاسی بهترین راه عبور از شرایط حساس منطقه را مورد تاکید قرار دادند .

محمد بن عبدالله الرمیحی معاون وزیر امور خارجه قطر نیز در این دیدار بر گسترش و تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه بین تهران و دوحه تاکید کرد و از شروع دور جدید رایزنی های منطقه ای ایران و قطر استقبال نمود.

وی تاکید کرد : قطر همواره به گسترش روابط با همسایگانش به خصوص ایران اهتمام دارد و خواهان ایرانی پیشرفته ، توسعه یافته و با ثبات است .

الرمیحی همچنین به نقش و مسئولیت مهم کشورهای بزرگ منطقه مثل ایران و ترکیه در برقراری و تثبیت صلح و ثبات در منطقه اشاره کرد و افزود : دوحه از توافق اخیر بین جمهوری اسلامی ایران با گروه 1+5 و حق کشورها در استفاده از فن آوری صلح آمیز هسته ای حمایت می کند.