کمیسیون تلفیق تصویب کرد:

وضع عوارض بر قیمت بنزین در کلان‌شهرها برای مقابله با تخریب محیط زیست

شورای نگهبان,قانون اساسی,مجلس شورای اسلامی,یارانه,هدفمندی یارانه‌ها,قانونگذاری

همشهری آنلاین: رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی از مصوبه کمیسیون تلفیق در خصوص وضع عوارض بر روی قیمت بنزین در کلان‌شهرها برای مقابله با تخریب محیط زیست خبر داد.

ایران > قانونگذاری- همشهری آنلاین:
رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی از مصوبه کمیسیون تلفیق در خصوص وضع عوارض بر روی قیمت بنزین در کلان‌شهرها برای مقابله با تخریب محیط زیست خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا تابش با بیان این مطلب گفت: در مصوبه روز یکشنبه 27 بهمن ماه کمیسیون تلفیق در خصوص نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها در سال 93 علاوه بر اینکه کمک‌هایی به بخش تولید و همچنین بیمه بیکاری در سال 93 از محل اجرای هدفمندی در نظر گرفته شده، همچنین اجازه وضع عوارض بر روی قیمت بنزین در کلان‌شهرها و شهرهای بالای جمعیت یک میلیون نفر به دولت داده شده است.

وی افزود: اگر این مصوبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد، 1100 میلیارد تومان منابع در اختیار دولت قرار می‌گیرد تا بتواند اقدامات خوبی را برای مقابله با تخریب محیط زیست، توسعه مترو در کلان‌شهرها، توسعه ناوگان حمل و نقل شهری، جایگزینی سوخت‌های استاندارد، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، از رده خارج کردن موتورسیکلت‌های آینده و یک سری اقدامات موثر به اجرا درآورد.

این عضو کمیسیون تلفیق ادامه داد: در واقع در صورت تصویب نهایی پیشنهاد کمیسیون تلفیق برای اولین بار در راستای اصل 50 قانون اساسی (درخصوص حمایت از محیط زیست) گامی برداشته می‌شود و ما امیدواریم نمایندگان مجلس در صحن علنی برای رفع ایراد شورای نگهبان به پیشنهاد کمیسیون تلفیق رای دهند.

تابش اضافه کرد: در این مصوبه کمیسیون تلفیق، سقف درآمدهای دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی 48 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که با 11 هزار میلیارد تومان یارانه نان و برق مجموع درآمد دولت از اجرای هدفمندی یارانه‌ها 59 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه دولت پیش از این درآمد 63 هزار و 200 میلیاردی از محل اجرای هدفمندی در سال 93 را پیش‌بینی کرده بود، گفت: با مصوبه کمیسیون تلفیق 4200 میلیارد تومان درآمد دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی کاسته خواهد شد و این جامعه را آرام می‌کند و به مردم اطمینان می‌دهد که قیمت حامل‌های انرژی به صورت نظام گسیخته افزایش نمی‌یابد.

این عضو کمیسیون تلفیق تاکید کرد که مصوبه این کمیسیون هم شیب درآمدی هدفمندی در سال 93 را منطقی‌تر می‌کند و هم دست دولت در پرداخت یارانه به خانواده‌های نیازمند را بازتر خواهد کرد. ضمن اینکه در صورت تصویب نهایی این پیشنهاد اقدامات ارزشمندی برای مقابله با تخریب محیط زیست انجام می‌شود لذا امیدواریم مصوبه کمیسیون تلفیق مورد تایید نمایندگان در صحن علنی مجلس قرار گیرد.

تابش در پایان تاکید کرد که مصوبه کمیسیون تلفیق، تعادلی بین درآمد دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و همچنین یارانه پرداختی به خانوارها ایجاد خواهد کرد.