لاریجانی در دیدار رئیس مجلس افغانستان تاکید کرد:

آمادگی ایران برای توسعه هر چه بیشتر روابط بین دو کشور ایران و افغانستان

مجلس

رئیس مجلس در دیدار با همتای افغانی خود بر تسهیل مناسبات به ویژه در زمینه‌های تجاری و اقتصادی بر آمادگی ایران برای توسعه هر چه بیشتر روابط و همکاری‌ها در جهت منافع ملت‌های دو کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی، رئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان (ولسی جرگه) کشور جمهوری اسلامی افغانستان که به منظور شرکت در نهمین کنفرانس روسای مجالس کشورهای اسلامی (PUIC) به کشورمان سفر کرده است، بعدازظهر امروز با دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدارلاریجانی با اشاره به اشتراکات متعدد دینی، فرهنگی و تاریخی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان از این کشور به عنوان دوست و برادر ایران نام برد و گفت: بین دو کشور مسلمان و هم‌زبان همسایه همواره روابطی خوب با ظرفیت‌های فراوان جهت توسعه همکاری‌ها وجود داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مجالس دو کشور در ترغیب و تسهیل مناسبات به ویژه در زمینه‌های تجاری و اقتصادی بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه هر چه بیشتر روابط و همکاری‌ها در جهت منافع ملت‌های دو کشور تاکید کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی از تروریسم به‌عنوان عمده‌ترین چالش فراروی روند توسعه در این کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و افزود: بدون تردید اتخاذ سیاست‌ها و رویکردهای صحیح و منطقی در مقابله با این پدیده شوم و مقاومت ملی در برابر تروریست‌ها و حامیان آنها در رفع این مشکل و جلوگیری از تاثیرگذاری آن بر کشورهای پیرامونی تاثیر غیرقابل انکاری دارد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود به تاریخچه مقاومت ملت مظلوم افغانستان در برابر تجاوزگری قدرت‌های بزرگ از گذشته تاکنون اشاره کرد و گفت: ملت ایران همواره در کنار مردم افغانستان در مقابله با خوی تجاوزگری و اشغالگری قدرت‌های زورگو قرار داشته است و بر حسب وظیفه دینی و اخلاقی خود پذیرای میلیون‌ها افغان در طول 3 دهه گذشته بوده است.

در ادامه این دیدار همچنین  رئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان از جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشوری بزرگ و مهم در منطقه و یک دوست و برادر برای افغانستان نام برد و گفت: مبنای مناسبات خوب دو کشور مسلمان و همسایه اشتراکات دینی، فرهنگی و جغرافیایی بوده  و پیوند مستحکم دو ملت، خلل‌ناپذیر است.

ابراهیمی در ادامه ضمن تشریح آخرین تحولات سیاسی کشورش، از اعلام همبستگی و دوستی دیرپای ملت ایران با مردم افغانستان در دوران‌های مختلف و دشوار جهاد و مقاومت قدردانی کرد و خاطرنشان ساخت: خاطره گذشت و ابراز محبت برادرانه و صمیمانه ملت ایران از سال‌های دور که ملت افغانستان هیچ پناه و یاوری نداشت از ذهن و قلب مردم ما محو نخواهد شد.

وی با تقدیر از ابتکار جمهوری اسلمی ایران در میزبانی کنفرانس سران مجالس اسلامی در تهران، لزوم اتحاد و یافتن راه‌حل‌های پایدار برای مشکلات مبتلا به جهان اسلام را یادآور شد.

ابراهیمی در ادامه همچنین به برخی مشکلات عمده جامعه امروز افغانستان اشاره کرد و گفت: گرچه شرایط عمومی کشور نسبت به سال‌های دور نسبتاً بهبود یافته اما مشکلاتی همچون تروریسم و بی‌ثباتی همچنان در بخش‌هایی از کشور سایه افکنده است.

وی ابراز امیدواری کرد که با استمرار مساعی صادقانه کشورهای دولت همچون جمهوری اسلامی ایران ثبات و آرامش دائمی به افغانستان بازگردد.