در تماس تلفنی با میشل سلیمان

بان کی مون : سازمان ملل آماده کمک به دولت جدید لبنان است

بان کی مون,دولت جدید لبنان

بیروت – ایرنا - «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد در تماس تلفنی با « میشل سلیمان» رییس جمهوری لبنان تاکید کرد که این سازمان برای کمک به دولت جدید لبنان آماده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از منابع خبری لبنانی، سلیمان نیز در این تماس تلفنی براهمیت اجرایی شدن حمایت های جامعه جهانی برای کمک به لبنان که در اجلاس اخیر نیویورک اعلام شد، تاکید کرد.

رییس جمهور لبنان همچنین از جامعه جهانی خواست تا از نشست هایی که قرار است در فرانسه و ایتالیا برای بررسی راه های کمک به لبنان تشکیل شود، حمایت کند.

وی گفت که انتظار دارد جامعه جهانی شرایط دستیابی ارتش لبنان به نیازهای خود به سلاح را براساس هبه سعودی بدون مانع تراشی و تعیین شرایط فراهم کند تا ارتش بتواند علاوه بر دفاع از کشور، اوضاع داخلی را کنترل ، با تروریست ها مبارزه و سلامت و امنیت مردم لبنان را تامین و حفظ کند.

پادشاه عربستان سعودی موافقت کرده است که هبه ای 3 میلیارد دلار به فرانسه پرداخت شود تا سلاح مورد نیاز ارتش لبنان را در اختیار این کشور قرار دهد.

اما همانگونه که صاحبنظران پیش بینی کرده بودند، فرانسه حاضر نشده است براساس لیست درخواستی ارتش لبنان ، سلاح های مورد نیاز را در اختیار این کشور قرار دهد.

پاریس به همراه لیست بازگردانده شده ارتش لبنان ، فهرستی از سلاح های کم اهمیت و فاقد قدرت دفاعی را پیوست کرده که افسران لبنانی آن را قبول نکرده اند.

ناظران گفته اند که فرانسه حاضر نشده است ، سلاح هایی همچون موشک های ضدهوایی ، جنگنده و بالگردها و سلاح های سنگین را که ارتش لبنان در جنگ زمینی ، هوایی و دریایی بتواند در دفاع هنگام حمله احتمالی ارتش صهیونیستی استفاده کند، در اختیار لبنان قرار دهد.

براساس این گزارش ، دبیرکل و شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه های جداگانه ای با تبریک تشکیل دولت جدید لبنان، ابراز امیدواری کرده اند که رییس جمهور لبنان نیز با توافق جریان های سیاسی در موعد مقرر توسط پارلمان این کشور انتخاب شود.

دولت جدید لبنان بعداز حدود یازده ماه انتظار مردم این کشور، دیروز شنبه گذشته متولد شد.

سیام ** 1324
کد N127063