خبرگزاری فرانسه: مذاکرات «هرکولی» ایران و 1+5 سه‌شنبه آغاز می‌شود

ایسنا نوشت:

خبرگزاری فرانسه مذاکرات هسته‌ای پیش‌روی ایران و گروه 1+5 را دشوار توصیف کرد و گزارش داد که ایران و قدرت‌های جهانی روز سه‌شنبه یک اقدام «هرکولی» را برای تبدیل توافق هسته‌ای موقت ژنو به یک توافق درازمدت که همه طرف‌های گفت‌وگو را راضی کند و صحبت از جنگ را برای همیشه خاموش کند، آغاز خواهند کرد.

 این خبرگزاری در ادامه نوشت: پس از یک دهه شکست و افزایش تنش‌ها، باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا شانس موفقیت مذاکرات را 50 ، 50 توصیف کرده است و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیش‌بینی کرده است که مذاکرات پیش‌رو «دشوار» باشند.

نشست سه روزه برنامه‌ریزی شده در وین بین دیپلمات‌های عالیرتبه ایران و آمریکا، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان (گروه 1+5) اولین گفت‌وگوها از مجموعه گفت‌وگوهایی است که انتظار می‌رود در ماه‌های آینده برگزار شود.

این گفت‌وگوها پس از آن برگزار می‌شود که وزیران امور خارجه دو طرف در 24 نوامبر سال 2013 به توافقی در ژنو دست یافتند که بر اساس آن ایران موافقت کرد در ازای لغو برخی تحریم‌های اقتصادی، بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای حساسش را متوقف کند.

ایران در ازای این اقدام در طول شش ماه حدود شش تا هفت میلیارد دلار از لغو تحریم‌ها به دست می‌آورد که شامل 4/2 میلیارد دلار دارایی‌های مسدود شده‌اش در بانک‌های خارجی است. ولی تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای ایران موقتی است (گرچه می‌تواند تمدید شود) و بخش اعظم تحریم‌های غرب و سازمان ملل در جای خود باقی می‌ماند.

طبق توافق «جامعی» که دو طرف اکنون به دنبال آن هستند و خواستار اجرایی کردن آن تا ماه نوامبر هستند قدرت‌های غربی از ایران می‌خواهند فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را به طور دائمی عقب براند و در ازای آن شاهد لغو همه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا و اتحادیه اروپا باشند.

این خبرگزاری در ادامه نوشت: هنوز مشخص نیست که یک توافق جامع با چه واکنشی از سوی تندروها در آمریکا و اسرائیل، تنها قدرت هسته‌ای، ولی اعلام نشده‌ی خاورمیانه و همین‌طور کشورهای عربی خلیج‌فارس روبرو خواهد شد.

ریچارد دالتون، سفیر پیشین انگلیس در ایران که اکنون عضو اتاق فکر کاتان هاوس است، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، گفت: من فکر می‌کنم هر دو طرف تمایل خواهند داشت برای پذیرش شرایط طرف مقابل مصالحه کنند. مشکل اینجاست که هر دو طرف دارای افراد سرسختی در خارج از اتاق مذاکرات هستند که باید آنها را نیز راضی کنند.

حسن روحانی رییس‌جمهور ایران که انتخابش به آب شدن یخ روابط ایران و غرب کمک کرد هفته گذشته خواستار «منصفانه و سازنده» بودن مذاکرات شد. ایران «خطوط قرمزی» را مطرح کرد که شامل خودداری از تعطیلی هرگونه تاسیسات هسته‌ای یا توقف غنی‌سازی در سطح متوسط بود.
/27220

 

کد N126453