محاکمه چند خبرنگار میانماری به اتهام افشای اسرار دولتی

پلیس میانمار امروز (یکشنبه) پس از انتشار مطلبی درباره کارخانه تولید تسلیحات شیمیایی در یکی از روزنامه‌های این کشور، پنج خبرنگار آن را به دلیل افشای اسرار دولتی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، روزنامه "نیولایت آو میانمار" تحت کنترل دولت این کشور نوشت: محاکمه چهار خبرنگار و مدیر روزنامه "یونیتی ژورنال" 14 فوریه آغاز شد. اتهامات این افراد بر اساس قانون اسرار دولتی شامل ورود بدون اجازه به محوطه ممنوعه این کارخانه می‌شود اما روزنامه نیولایت آو میانمار ماهیت این کارخانه را افشا نکرده است.

سخنگوی دولت میانمار هفته گذشته به رسانه‌های محلی گفت: این کارخانه تسلیحات شیمیایی تولید نمی‌کند.

کمیته حفاظت از خبرنگاران سوم فوریه 2014 خواستار آزادی این افراد شد و اعلام کرد: این خبرنگاران نباید به خاطر گزارش مسائل مهم ملی و بین‌المللی تهدید یا دستگیر شوند.

در گزارش یونیتی ژورنال ادعا شده که این کارخانه سری در سال 2009 ساخته شده و شامل تونل‌هایی زیرزمینی در زمینی به مساحت 3000 هکتار است. این روزنامه همچنین به نقل از کارگران این کارخانه نوشت: این تاسیسات تسلیحات شیمیایی تولید می‌کند.

خونتای سابق میانمار که جای خود را در سال 2011 به یک دولت نیمه غیرنظامی داده است، این اتهامات را درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه گروه‌های شبه‌نظامی فرقه‌ای را رد می‌کرد.

در سال 2005، گروه حقوق بشری "تحکیم جهانی مسیحی" مستقر در بریتانیا اعلام کرد، مصاحبه‌ای با پنج شورشی داشته که از علایم حمله با استفاده از تسلیحات شیمیایی رنج می‌بردند.

همچنین دو سرباز دولت میانمار نیز در آن مصاحبه اعلام کردند که استفاده از تسلیحات شیمیایی گسترش یافته است.

رئیس سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز در دسامبر 2013 اعلام کرد، میانمار در حال پیوستن به کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی است.

انتهای پیام

کد N126393