الحیات: سیاست درهای باز ایران، لبنان را از بن بست سیاسی خارج کرد

ایران,الحیات

بیروت – ایرنا – روزنامه فرامنطقه ای «الحیات» به نقل از محافل سیاسی لبنانی نوشت که « سیاست درهای باز جمهوری اسلامی ایران ، لبنان را از بن بست سیاسی و بحران تشکیل دولت خارج کرد».

به گزارش ایرنا، الحیات در شماره روز یکشنبه خود که پایگاه اطلاع رسانی لبنانی (النشره) آن را منتشر کرد؛ افزود : همکاری های گروه 8 مارس و کاستن از مطالبات خود و همچنین عقب نشینی های گروه 14 مارس از جمله اعلام آمادگی برای مشارکت با حزب الله در دولت و اوضاع امنیتی و دیگر تحولات در تشکیل دولت و کاهش بحران سیاسی نقش داشت.

این روزنامه با اشاره به « پیام های تهران برای آرامش در منطقه و تصمیم قدرت های خارج لبنان برای خروج این کشور از بن بست سیاسی » به نقل از محافل سیاسی لبنانی نوشت : گشایش در روابط تهران و کشورهای غربی نقشی مهم و تعیین کننده برای خارج شدن لبنان از بحران تشکیل دولت داشت.

منابع الحیات با بیان اینکه « تشکیل دولت بیانگر سازگاری و همراهی لبنان با بازیگران خارجی است»، توافق دو جریان آزاد ملی به رهبری میشل عون و جریان المستقبل به رهبری سعد حریری را که می توانند تسهیل کننده بهبود روابط این جریان با حزب الله باشد را در تشکیل دولت جدید موثر دانست.

بعداز حدود یازدهم انتظار مردم لبنان ، دولت جدید این کشور دیروز(شنبه) متولد شد و « تمام سلام» نخست وزیر لبنان آن را دولت فراگیر و آشتی ملی خواند.

درهمین حال برخی از محافل سیاسی در خصوص آینده دولت جدیدلبنان به نخست وزیری «تمام سلام» ابراز نگرانی کرده و بویژه نسبت به مواضع جریان های قدرتمند سیاسی لبنان در خصوص بندهای بیانیه وزارتی هشدار داده اند.

گروه 14 مارس اعلام کرده است که اجازه نمی دهد بند مربوط به « ارتش ، مردم و مقاومت» در بیانیه وزارتی دولت سلام گنجانده شود و از سوی دیگر گروه 8 مارس تاکید کرده که این بند حتما باید درج شود و از این مطالبه خود عقب نشینی نمی کند.

هر دولت لبنان در شروع کار خود بیانیه وزارتی منتشر و در آن سیاست ها ، برنامه ها و مواضع خود را اعلام می کند.

خاورم ** 1324
کد N126294