فهمی: خشم آمریکا در قبال حمایت پوتین از السیسی تعجب‌آور نبود

سیاسی

وزیر خارجه مصر با بیان اینکه در سفر اخیر مسئولان مصری به روسیه توافق شد تا همکاری‌های بیشتری در عرصه‌های نظامی، امنیتی، ‌سیاسی، ‌اقتصادی و اجتماعی با طرف روسی صورت بگیرد، اعلام کرد که طرف مصری از نارضایتی واشنگتن به دلیل حمایت مسکو از عبدالفتاح السیسی تعجب نکرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نبیل فهمی،‌ وزیر خارجه مصر در مصاحبه‌ای که از طریق شبکه سی‌بی‌سی پخش شد اعلام کرد که هیات مصری در سفر اخیر خود به روسیه مساله انتخابات ریاست جمهوری مصر را مطرح نکرد.

وی خاطرنشان کرد: روابط چه با روسیه یا با آمریکا با هدف ساختن آینده مصر است و ما باید خرسند باشیم که روابط دو در دو میان مسئولان روسی و مصری وجود دارد.

فهمی تصریح کرد: واکنش آمریکا به حمایت روسیه از نامزد شدن عبدالفتاح السیسی،‌ وزیر دفاع مصر در انتخابات ریاست جمهوری مصر نشانگر عدم خرسندی آنها بوده است اما مسئولان مصری غافلگیر نشدند. گسترش روابط ما با روسیه واکنشی به آمریکا نیست و همگان باید این امر را بدانند.

وزیر خارجه مصر با بیان اینکه هیات مصری در سفر خود به روسیه در خصوص همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم بحث و مذاکره کرد، عنوان داشت: ما در خصوص قرار دادن گروه خاصی در فهرست سازمان‌های تروریستی صحبت نکرده‌ایم.

وی تاکید کرد: مسئولان روسی اعلام کردند که مصر پایه ثبات در منطقه است. مذاکرات فقط پیرامون روابط مصر و روسیه نبود بلکه علاوه بر آن پیرامون اوضاع خاورمیانه و مسائل کشورهایی چون سوریه،‌ لیبی، تونس، یمن و نیز قاره آفریقا بود. من بر این باورم که این مذاکرات ثمربخش در ماه آتی از طریق کمیته اقتصادی با حضور تمامی وزرا و بخش‌ها به منصه ظهور در خواهد آمد.

نبیل فهمی اظهار کرد: ما مساله نامزد شدن عبدالفتاح السیسی در انتخابات ریاست جمهوری را با خود در این سفر به همراه نبردیم. پیامی که مسئولان روسی در زمینه حمایت از عبدالفتاح السیسی در انتخابات داشتند صرفا برای حمایت از یک شخص نبود چرا که آنها بر این باورند که مصر پایه ثبات در منطقه است.

وی در ادامه افزود: ما می‌دانیم که در جهانی چندقطبی زندگی می‌کنیم مصر به روسیه نزدیک نشده تا واکنشی به آمریکایی‌ها نشان دهد بلکه دیدگاه مشخصی را برای خودمان تدوین کردیم چرا که سیاست خارجه مصر باید از تنوع برخوردار باشد تا بدین ترتیب بهترین گزینه‌ها برای مصری‌ها فراهم شود. دوره هم‌پیمانی‌ها و جنگ‌ سرد سپری شده است.

وزیر خارجه مصر خاطرنشان کرد: در این سفر توافق شد که همکاری‌های سیاسی،‌ اقتصادی، اجتماعی و نظامی و تکنولوژیکی که در مسیر تحقق منافع عمومی باشد صورت بگیرد.

فهمی تصریح کرد: من در جریان این سفر با عبدالفتاح السیسی در خصوص دغدغه‌های مصر و عملی شدن نتایج این سفر صحبت کردم اما با وی حرفی در خصوص نامزد شدن وی در انتخابات ریاست جمهوری نداشتم.

وی در خصوص اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان،‌ نخست‌وزیر ترکیه مبنی بر اینکه احتمالا آنکارا رئیس‌جمهوری آتی را به رسمیت نمی‌شناسد، اظهار کرد: این مساله که اردوغان رئیس‌جمهور مصر را به رسمیت بشناسد یا نشناسد مساله‌ای است که برای ما اهمیتی ندارد، آنچه که برای ما مهم است مردم مصر هستند. چرا که این مردم مصر هستند که به کسی مشروعیت می‌دهند یا مشروعیت را از کسی می‌گیرند و اظهارات اردوغان شایسته دادن پاسخ نیست.

وی عنوان داشت: ما می‌خواهیم تا از طریق عملی و نه از طریق حرف به کسانی که به مصر اهانت می‌کنند پاسخ درست بدهیم که از جمله این طرف‌ها ترکیه است. با نخستین اهانت طرف ترکی به مسئولان مصری ما رزمایش‌های دریایی با ترکیه را متوقف کردیم. توهین در جواب توهین از اخلاقیات مصری‌ها نیست.

نبیل فهمی در خصوص جنجال پیرامون ژاکتی که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه آن را به عبدالفتاح السیسی هدیه کرد، گفت: این ژاکت نشانگر یک ارزش برای مردم روسی است. به همین دلیل عبدالفتاح السیسی این ژاکت را پوشید تا از مردم روسیه قدردانی کرده باشد و به استقبال بسیار گرم آنها از مسئولان مصری پاسخ دهد و استقبال مسئولان مصری در منزل ولادیمیر پوتین یک اقدام غیرمعمول است که نشانگر دید ویژه روسیه به مصر است.

وزیر خارجه مصر با بیان اینکه قاهره از تلاش‌ها برای آشتی میان دو جنبش فتح و حماس عقب‌نشینی نکرده است، تاکید کرد: مصر مصمم است که آشتی میان این دو جنبش فلسطینی محقق شود اما طرف دیگری جز مصر وجود ندارد که دو طرف را به سمت تحقق آشتی سوق دهد و این امر شرایط را دشوار می‌کند.

نبیل فهمی در خصوص موضع قاهره در قبال مساله سوریه نیز گفت: مصر دارای یک موضع مشخصی در قبال درگیری‌های سوریه است و ما خواهان حل و فصل سیاسی و نه نظامی این بحران هستیم. قاهره موضعش شفاف است و مسئولان مصری با مخالفان سوری دیدار کردند تا آنها در خصوص یک راه‌حل به توافق برسند اما تلاش‌های مسئولان مصری در این خصوص به موفقیتی نیانجامید.

انتهای پیام

کد N126019