تیموشنکو: تنها موضوع مذاکره ما،‌رفتن یانوکوویچ است

سیاسی

به رغم اعلام آمادگی مخالفان اوکراینی برای تخلیه ساختمان شهرداری به نشانه حسن نیت ، یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر سابق و محبوس اوکراین تاکید کرد که تنها استعفای ویکتور یانوکوویچ می‌تواند باعث رضایت معترضان شود.

به رغم اعلام آمادگی مخالفان اوکراینی برای تخلیه ساختمان شهرداری به نشانه حسن نیت ، یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر سابق و محبوس اوکراین تاکید کرد که تنها استعفای ویکتور یانوکوویچ می‌تواند باعث رضایت معترضان شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، تخلیه این ساختمان که حدود 600 تا 700 معترض در آن تحصن کرده‌اند به شدت نمادین است و این سازش پیش از تظاهرات گسترده امروز(یکشنبه) صورت می‌گیرد.

یولیا تیموشنکو،‌ نخست‌وزیر سابق اوکراین که از سال 2011 در زندان است در مصاحبه‌ای تند و انتقادی با هفته نامه Dzerkalo Tyzhnia بار دیگر تاکید کرد: یانوکوویچ باید برود. تنها موضوع مذاکره با یانوکوویچ، شرایط برکناری و استعفای اوست.

وی رئیس‌جمهور اوکراین را عروسک خیمه شب بازی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خواند و گفت: یانوکوویچ قادر نیست به تنهایی برای آینده کشور تصمیم‌گیری کند. دوستان اروپایی ما بر این باورند که پس از یک مذاکرات طولانی و دادن وام می‌توانند یانوکوویچ را به مسیر اروپا بازگردانند. اما این کار شدنی نیست چرا که این یانوکوویچ نیست که تصمیم می‌گیرد بلکه تصمیم‌گیرنده پوتین است.

تیموشنکو افزود: ما باید از رئیس‌جمهوری که قادر نیست به طور مستقل تصمیم‌گیری کند خلاص شویم آن هم به شیوه‌ای قانونی. بازیگران جهانی باید اکنون اوکراین را به عنوان "شریک کوچک روسیه" ببینند. اگر پوتین 50 میلیارد دلار برای المپیک سوچی هزینه کرده می‌تواند بیش از این برای اوکراین هم هزینه کند.

اما یوری سیروتیوک، یکی از مقام‌های ارشد حزب آزادی که کنترل ساختمان شهرداری را به عهده دارد گفت، اگر چراغ سبز داده شود معترضان آماده‌اند تا این ساختمان را در کمتر از نیم ساعت تخلیه کنند.

تخلیه ساختمان شهرداری یکی از شروط دولت اوکراین به عنوان بخشی از قانون عفو تمامی معترضان بازداشت شده است و این امر تنها زمانی تحقق می‌یابد که بخش‌هایی از کی‌یف تخلیه شود.

مقام‌های اوکراین روز جمعه اعلام کردند، تمامی 234 زندانی این جنبش اعتراضی را آزاد کرده‌اند و تنها در صورتی که شروط این عفو تحقق یابد اتهامات علیه آنها نیز لغو خواهد شد.

برخی از این زندانیان به راه‌اندازی ناآرامی‌های گسترده متهم شده‌اند که حکمی برابر با 15 سال زندان به همراه دارد.

این اقدام که از سوی آمریکا نیز استقبال شده ظاهرا سازشی از سوی دولت اوکراین در راستای کاهش تنش‌ها است و یانوکوویچ نیز از مخالفان خواسته تا آن‌ها نیز از مقاومت دست بردارند.

انتهای پیام

کد N126014