جلالی خبر داد،

تصویب 26 قطعنامه در کمیته سیاسی بین‌المجالس اسلامی/کشورهای اسلامی مسئول مقابله با یهودی‌سا

سیاسی

سخنگوی نهمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی با اشاره به تصویب 26 قطعنامه در جلسه کمیته سیاسی بین‌المجالس اسلامی گفت که در یکی از این قطعنامه‌ها بر مسئولیت کشورهای اسلامی برای مقابله با یهودی‌سازی قدس و نقشه‌های اسرائیل در این خصوص تاکید شده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاظم جلالی در نشست خبری امروز (یکشنبه) خود در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جلسات کمیته‌های تخصصی بین‌المجالس اسلامی روز گذشته برگزار شد و قطعنامه‌های پیشنهادی آن‌ها به تصویب رسید البته روال این است که بعد از تصویب قطعنامه در کمیته‌ها آن‌ها باید در اجلاس نیز به تصویب روسای مجالس برسد تا نهایتا به عنوان مصوبات اجلاس تهران محسوب شود.

رئیس کمیته سیاسی بین‌المجالس اسلامی با اشاره به تصویب 26 قطعنامه در جلسه روز گذشته (شنبه) این کمیته اظهار کرد: وضعیت فلسطین، نقش پارلمان‌های کشورهای اسلامی و مسئولیت آن‌ها برای مقابله با یهودی‌سازی قدس و نقشه‌های اسرائیل در این خصوص ازجمله قطعنامه‌های مصوب در کمیته سیاسی بود.

جلالی ادامه داد: اراضی اشغالی در سوریه و لبنان، وحدت بین دولت‌های اسلامی برای مقابله با تهدیدهایی که سرنوشت امت اسلامی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مقابله با تعصب و اسلام‌هراسی و مقابله با زور و افراط‌گرایی از دیگر مصوبات کمیته سیاسی بین‌المجالس اسلامی بود.

وی در ادامه مقابله با تروریسم، تاکید بر حق مقاومت در مقابل اشغال، وضعیت سودان، رفع هر گونه تحریم‌های اجباری ضد کشورهای اسلامی، تایید و تاکید بر حقوق مسلم همه ملت‌ها در آزادی برای دستیابی به تکنولوژی‌های جدید و به کارگیری آن‌ها برای اهداف صلح‌آمیز را نیز از دیگر این مصوبات عنوان کرد.

رئیس کمیته سیاسی بین‌المجالس اسلامی گفت که این کمیته قرار گرفتن منطقه خاورمیانه به عنوان یک منطقه خالی از سلاح‌های کشتار جمعی، خصوصا سلاح هسته‌ای، وضعیت آفریقای مرکزی، سومالی، مالی، کشورهای مجاور آن، وضعیت قبرس، وضعیت اقلیت‌های ترک در بعضی کشورها، وضعیت جامور، کشمیر و میانمار، وضعیت مسلمانان در جنوب فیلیپین، وضعیت آذربایجان و اختلافاتش با ارمنستان و نقش اتحادیه در پشتیبانی و حمایت از حقوق اقلیت‌های مسلمان در کشورهای غیرعضو اتحادیه را به عنوان قطعنامه به تصویب رسانده است.

جلالی تسهیل در اعطای روادید بین کشورهای اسلامی، همکاری کشورهای اتحادیه و سازمان همکاری‌های اسلامی خصوصا در زمینه مسائل رسانه‌ای، همکاری بین اتحادیه مجالس اسلامی با سازمان همکاری‌های اسلامی در خصوص مسائل جوانان، تدوین میثاق برادری اسلامی و همکاری‌های پژوهشی پارلمانی بین کشورهای اسلامی را از دیگر مصوبات کمیته سیاسی عنوان کرد.

جلالی ادامه داد: کمیته‌های فرهنگی، اقتصادی، خانواده و محیط زیست نیز در جلسات روز گذشته قطعنامه پیشنهادی کشورها را مورد بررسی قرار دادند و امروز دبیرخانه گزارش کار کمیته‌ها را آماده می‌کند. تلاش ما این است که کشورها در کمیته‌ها مشارکت کنند تا اختلافی در صحن کنفرانس وجود نداشته باشد.

سخنگوی نهمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی در ادامه از افتتاح جلسه کمیته عمومی اجلاس بین‌المجالس اسلامی به ریاست علی لاریجانی خبر داد و گفت: این جلسه ساعت 11 صبح فردا برگزار می‌شود . کمیته عمومی متشکل از همه کشورهای عضو بین‌المجالس اسلامی است و از هر کشور دو نفر در آن حضور دارند. دستور کار این کمیته هم انتخاب دو نائب رئیس از گروه آفریقایی و عربی، انتخاب سخنگوی اجلاس و رئیس کمیته نگارش، مسائل مربوط به امور مالی اتحادیه ، حق عضویت‌ها و تصویب بودجه مالی سال جدید است.

جلالی اضافه کرد: سه گروه آسیایی، عربی و آفریقایی هم جلسات جداگانه‌ای برای انجام آخرین هماهنگی‌ها برگزار می‌کنند زیرا باید اعضای کمیته اجرایی و کمیته‌های پنج‌گانه و محل و زمان اجلاس بعدی مشخص شود.

سخنگوی نهمین اجلاس بین‌المجالس اسلامی خاطرنشان کرد: ما امیدواریم جلسه کمیته نگارش هم فردا عصر برگزار شود تا بیانیه نهایی اجلاس و بیانیه تهران نهایی شود.

جلالی اضافه کرد: جلسه افتتاحیه اجلاس نیز روز سه‌شنبه با حضور رئیس‌جمهور، روسای قوای مقننه و قضائیه، رئیس مجلس خبرگان، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی، حجت‌الاسلام و المسلمین علی اکبر ناطق نوری و دکتر ولایتی و همچنین میزبانان اصلی جلسه که نمایندگان مجلس هستند در سالن اجلاس سران برگزار خواهد شد و جلسه اختتامیه نیز عصر چهارشنبه تشکیل می‌شود و ما امیدواریم در این دوره اجلاس موفقی را در تهران داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N126001