در پی بروز تنش سیاسی ناشی از رسوایی اقتصادی

برکناری ها در ترکیه به استانداران رسید

تغییر

آنکارا - ایرنا - در آستانه انتخابات شهرداری ها و بروز تنش سیاسی ناشی از رسوایی مالی در ترکیه که با برکناری گسترده نیروهای پلیس و کارکنان قوه قضاییه همراه شد، دولت این کشور اکنون استانداران هشت استان ترکیه را نیز برکنار کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، تغییر استانداران هشت استان ترکیه با امضای رییس جمهوری این کشور و درج در روزنامه رسمی امروز انجام شد.

بر اساس این گزارش، در راستای تغییرات یاد شده، استانداران استان هایی از جمله ˈآکسارایˈ، ˈبولوˈ، ˈبیلجیکˈ، ˈبیتلیسˈ، ˈایغدیرˈ، ˈاوشاک ˈ به آنکارا فرا خوانده شدند.

مقامات وزارت کشور ترکیه تاکنون دلیل تغییر این استانداران را اعلام نکرده اند.

انتخابات شهرداری ها در ترکیه با حضور نامزدهای 27 حزب روز دهم فروردین ماه برگزار می شود.

در پی عملیات فساد مالی و ارتشاء که توسط پلیس و دادستان استانبول در روز 26 آذرماه اجرا شد و منجر به دستگیری شماری از منتسبان به دولت ترکیه ، دو نفر از فرزندان وزرای کابینه سابق و برخی از فعالان اقتصادی به اتهام اخذ رشوه و فساد اقتصادی شد ، دولت ترکیه هزاران نفر از نیروهای پلیس و کارکنان قوه قضاییه را به علت هواداری از ˈجماعت گولنˈ برکنار کرد.

ˈرجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه و مقامات دولتی این کشور در پی این عملیات ، جماعت گولن را مسوول اجرای عملیات مقابله با فساد مالی و ارتشا اعلام کردند.

خاورم ** 2012 *230**1651
کد N125930