خبرهایی از نشست کمیته های اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی

بین المجالس

تهران - ایرنا- اعضای سومین اجلاس کمیته نمایندگان زنان مسلمان اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی لاله افتخاری را به عنوان رییس این کمیته انتخاب کردند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، پیش از این سودان ریاست کمیته نمایندگان زنان مسلمان را بر عهده داشت.** مقابله با تکفیری ها در جهان اسلام

سیده اسماء الموسوی رییس کمیته حقوق بشر، زن و خانواده نهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی مهمترین مصوبات این کمیته را ضرورت مقابله با تکفیری ها و درگیری های طایفی میان مذاهب مختلف اسلامی دانست.

نماینده پارلمان عراق همچنین با اشاره به مصوبه این کمیته در خصوص حمایت از خانواده های اسلامی بخصوص زنان مظلوم فلسطینی، سوری و همچنین کشور مالی افزود: در نشست صبح بر ضروت حمایت از خانواده های زندانیان فلسطینی تاکید شد.

وی، تاکید بر تنطیم قوانینی برای ارتقای وضع بهداشتی خانواده های کشورهای اسلامی را از دیگر مصوبات این کمیته عنوان کرد و گفت: در این نشست مصوب شد تا از ایران و دیگر کشورهای پیشرفته اسلامی در حوزه بهداشت و سلامت، پزشکان و پرستارانی به فلسطین و سرزمین های اشغالی اعزام شود.

وی همچنین مبارزه با فقر، مقابله با شهرک سازی صهیونیست ها در اراضی اشغالی و نیز حمایت از کودکان را از دیگر تصمیمات این کمیته عنوان کرد.** بررسی مشکل ریزگردها

غلامرضا کاتب عضو کمیته امور اقتصادی و محیط زیست نهمین اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی نیز از بررسی معضلات زیست محیطی و اقتصادی کشورهای عضو این اتحادیه در نشست این کمیته خبر داد.

وی گفت: در این نشست پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در خصوص مبارزه با ریزگردها و مقابله با این پدیده که همه کشورهای اسلامی همکاری داشته باشند، تصویب شد.

به گفته کاتب، تصویب همکاری کشورهای اسلامی در حوزه فن آوری اطلاعات، بررسی پیشنهاد مطالعه بانک توسعه اسلامی برای حل بدهی کشورهای اسلامی، بررسی چالش های زیست محیطی از دیگر مواردی بود که در نشست کمیته امور اقتصادی و محیط زیست نهمین اجلاس اتحادیه بین المجالس کشورهای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت.

کاتب خاطر نشان کرد: از جمله این چالش ها حل مشکل خشک شدن دریاچه جمهوری چاد بود که در نهایت بر بازدید هیاتی از اتحادیه و همکاری کشورهای اسلامی در حل آن به تصویب اعضای کمیته رسید.** کاهش تعرفه های گمرکی میان کشورهای اسلامی

ثریا مصطفی محمد رییس کمیته امور اقتصادی و محیط زیست نهمین اجلاس اتحادیه مجالس اسلامی نیز مهمترین مصوبات این کمیته را ایجاد بازار مشترک اسلامی و کاهش تعرفه های گمرکی میان کشورها دانست.

نماینده پارلمان جمهوری چاد ادامه داد: ترکیه، ایران، بحرین و چاد پیشنهاد دادند تا تعرفه های گمرکی روابط تجاری کشورهای اسلامی کاهش یابد که در کمیته امور اقتصادی و محیط زیست این پیشنهاد به تصویب رسید.

رییس کمیته امور اقتصادی و محیط زیست اجلاس مجالس اسلامی با بیان اینکه مقابله با بیان زدایی نیز از مصوبات مهم این کمیته بود ادامه داد: در نشست عصر امروز در خصوص حل مشکل خشک شدن دریاچه جمهوری چاد که به ایجاد معضل زیست محیطی در منطقه آفریقای میانه منجر شده است مورد تصویب قرار گرفت.

سیام**2025**1535
کد N125902