ترکیه به درخواست کمک نظامی اتحادیه اروپا پاسخ مثبت می دهد

جمهوری آفریقای مرکزی

آنکارا - ایرنا - ˈاحمد داوداوغلوˈ وزیر خارجه ترکیه گفت: دولت آنکارا به درخواست کمک نظامی اتحادیه اروپا در مساله جمهوری آفریقای مرکزی پاسخ مثبت می دهد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری اینترنتی ˈحریتˈ، اتحادیه اروپا خواستار کمک ترکیه در حل مساله آفریقای مرکزی و اعزام نیروی نظامی به این کشور شده بود.

به نوشته این پایگاه خبری، وزیر خارجه ترکیه با اشاره به وصول نامه اتحادیه اروپا افزود: ترکیه به اتحادیه اروپا در مساله آفریقای مرکزی ، کمک خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه تصمیم نهایی در آنکارا هنوز اتخاذ نشده، اضافه کرد: ترکیه در آفریقای مرکزی برای مقابله با قتل عام مسلمانان از سوی مسیحیان، به اتحادیه اروپا کمک خواهد کرد.

گفته می شود تصمیم نهایی دولت ترکیه پس از مشاوره وزارت خارجه، ستاد ارتش، سازمان اطلاعات و امنیت این کشور ، شهربانی و نهاد نخست وزیری اعلام خواهد شد.

در صورت تصویب اعزام واحد نظامی از سوی دولت ترکیه به جمهوری آفریقای مرکزی، دولت آنکارا ملزم به گرفتن مجوز از مجلس ملی ترکیه است .

رسانه های ترکیه دیروز اعلام کردند: درخواست اتحادیه اروپا از ترکیه برای اعزام واحد نظامی به جمهوری آفریقای مرکزی در جریان نشستی که در بروکسل برای تشکیل یک واحد نظامی جهت ارسال به جمهوری آفریقای مرکزی به فرماندهی ˈفیلیپه پونتتیسˈ تشکیل شده بود، مطرح شد.

در نشست یاد شده ، علاوه بر کشورهای اتحادیه اروپا، نمایندگان آمریکا، کانادا، گرجستان، نروژ و صربستان نیز شرکت کردند.

فرانسه پیش از این یک واحد نظامی متشکل از 1600 سرباز را به جمهوری آفریقای مرکزی اعزام کرده بود.

حمله گروههای مسلح مسیحی به مسلمانان آفریقای جنوبی و قتل عام آنها ، موجب واکنش جامعه بین الملل به وقایع این کشور شده است .

خاورم**2012* **230**1651
کد N125835