کتک‌کاری نمایندگان در پارلمان ترکیه

حدود ۲۰ ساعت بحث و جدل بر سر لایحه افزایش کنترل دولت بر انتصاب قضات و دادستان ها در پارلمان ترکیه با بروز خشونت و حاشیه های بسیاری همراه بود.

کتک‌کاری نمایندگان در پارلمان ترکیهحدود ۲۰ ساعت بحث و جدل بر سر لایحه افزایش کنترل دولت بر انتصاب قضات و دادستان ها در پارلمان ترکیه با بروز خشونت و حاشیه های بسیاری همراه بود.

 

 

 


پارلمان ترکیه در حالی این لایحه را روز یکشنبه تصویب کرد که درگیری فیزیکی نمایندگان در آنکارا به بستری شدن یکی از نمایندگان مخالف انجامید.

عزم دولت رجب طیب اردوغان برای تسلط بر شورای عالی قضات و دادستان ها به سیاست برخورد با هواداران عبدالله گولن، روحانی سرشناس مقیم ایالات متحده آمریکا مرتبط است.

آقای گولن، به عنوان روحانی مخالف دولت اسلامگرای ترکیه یکی از قدرتمندترین جنبش ها را طی دهه های اخیر در این کشور رهبری کرده است. برخی از کارشناسان مسایل سیاسی ترکیه مدعی هستند که شمار هواداران وی در میان اقشار گوناگون از جمله نیروهای پلیس و دستگاه قضایی به میلیون ها تن می رسد.

از سوی دیگر اعتراض بخش قابل توجهی از شهروندان ترکیه به فساد اقتصادی دولت در پی بازداشت سه تن از فرزندان وزیران پیشین کابینه افزایش یافته است. نام پسر نخست وزیر نیز در فهرست افرادی است که متهم به فساد مالی شده اند.

یورونیوز

52261

کد N125597