جهانگیری: ایران از 15 کشور برتر معدن خیز جهان است

گردهمایی علوم زمین

تهران - ایرنا - معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که ذخایر معدنی ایران در کلاس جهانی قرار دارد،گفت: ایران با تولید بیش از 64 نوع ماده معدنی، جزو 15 کشور برتر معدن خیز جهان است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «اسحاق جهانگیری» روز یکشنبه در سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین افزود: حدود 42 میلیارد تن ذخایر معدنی تاکنون در کشور شناسایی شده اند.

وی با بیان این که رتبه ایران در تولید برخی مواد معدنی خود گویای این مهم است، اظهارداشت: ایران با حدود یک درصد مساحت جهان، حدود هفت درصد ذخایر کشف شده دنیا از مواد معدنی، نفت و گاز را دارا است.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: این ذخایر حاکی از وجود ظرفیت مناسب سرمایه گذاری در این بخش است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: ایران از نظر تولید کل منابع طبیعی با سهم 2.3 درصد رتبه دهم دنیا را دارد، از این مقدار حدود 83.6 درصد مربوط به سوخت های فسیلی، نفت، گاز و ذغال سنگ و 12.8 درصد سایر مواد معدنی اعم از مواد معدنی فلزی، غیرفلزی و سنگ های قیمتی است.

جهانگیری ایران را جزو کشورهای با ظرفیت های خوب معدنی دانست و گفت: اگر بتوانیم در سه بخش اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی به طور هماهنگ برنامه ریزی منسجمی داشته باشیم، کشور از رشد قابل توجهی برخوردار خواهد بود و این موضوع در رسیدن به توسعه پایدار کمک شایانی می کند.

معاون اول رییس جمهوری بخش معدن و صنایع معدنی را در بسیاری کشورها، مسیر رسیدن به توسعه پایدار دانست و گفت: مهم ترین اصل در رسیدن به توسعه پایدار از طریق گسترش بخش معدنی و صنایع معدنی؛ توجه همزمان به سه اصل اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی است.

به گفته وی، هرگاه به این سه بخش در یک کشور به طور همزمان توجه شده، بخش معدن توسعه بالاتر و به تبع آن توسعه اقتصادی پایدار را تجربه کرده است.

جهانگیری اظهار داشت که این تجربه می تواند به کشورهای در حال توسعه در رسیدن به توسعه پایدار کمک کند.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ذخایر غنی خاورمیانه، گفت: این منطقه با داشتن چهار درصد خاک دنیا حدود 60 درصد ذخایر غنی نفت دنیا را دارا است و رتبه دوم مربوط به کشورهای حوزه اوراسیا با مساحتی معادل 36 درصد خاک دنیا و 11 درصد ذخایر جهان است.

معاون اول رییس جمهوری حضور دانشمندان، محققان و دست اندرکاران علوم زمین ایران و سایر کشورها را به کنگره بین المللی علوم زمین خیرمقدم گفت و خطاب به مهمانان خارجی افزود: امیدوارم در مدت اقامتتان در ایران از آخرین یافته ها و دست آوردهای دانشمندان ایران در حوزه مختلف زمین شناسی بنیادی، اکتشاف معدن به ویژه عناصری که تا کنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است، مخاطرات طبیعی، فناوری اطلاعات، انرژی، آب، اقلیم، زلزله و اکتشاف در آب های دریایی بهره مند شوید.

معاون اول رییس جمهوری پیش از سخنرانی در سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین که در سازمان زمین شناسی کشور برگزار شد از موزه علوم زمین و همچنین نمایشگاه دستاوردهای علوم زمین بازدید کرد.

ادامه دارد....

سیام(3)**9012**9132**1336
کد N125545