برادر کرزای: معاهده امنیتی با آمریکا را امضا می‌کنم

سیاسی

برادر رئیس‌جمهوری افغانستان متعهد شده در صورت انتخاب شدن در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در آوریل 2014، معاهده امنیتی دو جانبه را با آمریکا امضا کند.

برادر رئیس‌جمهوری افغانستان متعهد شده در صورت انتخاب شدن در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در آوریل 2014، معاهده امنیتی دو جانبه را با آمریکا امضا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری ای‌.بی.سی، عبدالقیوم کرزای، برادر حامد کرزای، رئیس‌جمهوری افغانستان در مصاحبه‌ای در کابل، پایتخت با اشاره به معاهده دو جانبه امنیتی با آمریکا گفت: بدون این معاهده،‌ امنیت و همه چیز از افغانستان رخت بر می‌بندد. ما هنوز به کمک جامعه بین‌الملل و آمریکا نیاز داریم و من مطمئنم که اگر رئیس‌جمهوری ما این معاهده را امضا نکرد، کسی که بعد از او انتخاب شود، این کار را انجام خواهد داد.

حامد کرزای که نمی‌تواند بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت کند، از امضای این توافقنامه امنیتی امتناع کرده و نقش آمریکا را در کشورش پس از 13 سال جنگ، محکوم کرده و مورد نکوهش قرار داده است.

فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل گفت: در حالی که بسیاری از مردم افغانستان گمان می‌کنند حامد کرزای و برادر 57 ساله‌اش به یکدیگر نزدیک هستند، عبدالقیوم کرزای در حال فاصله گرفتن از برادرش است. البته عبدالقیوم شانس بسیار کمی در پیروزی در این انتخابات دارد.

عبدالقیوم کرزای از بیان این مساله که چرا برادرش این معاهده امنیتی دو جانبه را امضا نکرده،‌ خودداری کرد.

وی در میان 11 نامزد انتخابات ریاست جمهوری پنجم آوریل 2014 محسوب می‌شود. دو تن دیگر از این نامزدها دکتر عبدالله عبدالله، وزیر سابق امور خارجه کرزای و اشرف غنی احمدزای،‌ وزیر سابق اقتصاد رئیس‌جمهوری افغانستان هستند.

در صورتی که هیچ یک از کاندیداها نتوانند بیش از 50 درصد آرا را در دور نخست انتخابات کسب کنند،‌ دور دوم برگزار می‌شود. همچنین اگر یکی از کاندیداها پیش از اعلام نتایج، بمیرد، انتخابات جدیدی برگزار می‌شود.

عبدالقیوم کرزای می‌گوید که رویکرد متفاوتی را در مورد مذاکرات صلح با طالبان در پیش می‌گیرد: "در مذاکرات باید از نشست لویی جرگه به جای کانال‌های دولتی استفاده شود. طالبان تحت شرایط سخت قرار دارد و به دنبال صلحی شرافتمندانه است."

حامد کرزای نیز اعلام کرده که در این انتخابات از هیچ یک از کاندیداها حمایت نمی‌کند و به هیچ کس در دولت هم اجازه نمی‌دهد از طرف کاندیدایی به تبلیغ بپردازد.

انتهای پیام

کد N125467