کاتب به ایسنا خبر داد،

احتمال بررسی ایرادات شورای نگهبان به بودجه 93 در جلسه هفته آینده مجلس

بودجه,بودجه 93

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال 93 گفت که احتمال دارد بررسی ایرادات شورای نگهبان درباره بودجه 93 به جلسه هفته آینده مجلس موکول شود.

غلامرضا کاتب در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اظهار کرد: شورای نگهبان 19 مورد ایراد به مصوبات مجلس در لایحه بودجه 93 گرفته که فقط یکی از آنها 20 بند دارد. کمیسیون تلفیق نیز صبح امروز (یکشنبه) برای رفع ایرادات شورا تشکیل جلسه می‌دهد و با توجه به حجم ایرادات پیش‌بینی می‌شود جلسه کمیسیون تلفیق به صورت سه شیفته برگزار شود.

وی افزود: با توجه به اینکه احتمال دارد رفع ایرادات شورای نگهبان در کمیسیون تلفیق در یک روز به اتمام نرسد احتمال دارد جلسه علنی مجلس برای رفع ایرادات شورای نگهبان به هفته آینده موکول شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه 93 خاطر نشان کرد: عمده ایرادات همان‌هایی است که در سال گذشته در بودجه 92 نیز مورد ایراد قرار گرفته بود و شورای نگهبان تذکر داده بود که مجلس نباید در لایحه بودجه احکامی که ماهیت غیر بودجه‌ای دارند و در واقع نوعی قانونگذاری به حساب می‌آیند را مصوب کند. از نظر شورای نگهبان 32 مورد از مصوبات بودجه 93 در مجلس این ایراد را دارد و مغایر اصل 52 قانون اساسی شناخته شده است.

کاتب یادآور شد: همچنین طبق اعلام شورای نگهبان 10 مورد از مصوبات مجلس در بودجه 93 مغایر اصل 53 عنوان شده که براساس آن تمامی درآمدها و اعتبارات باید به حساب خزانه واریز شود.

نماینده مردم گرمسار در مجلس با اشاره به رد تبصره مربوط به هدفمندی یارانه‌ها در شورای نگهبان تصریح کرد: شورا این تبصره را مغایر اصل 74 دانسته و گفته مجلس نمی‌تواند دولت را مکلف به ارائه لایحه کند ما در تبصره 21 لایحه بودجه در بخش هدفمندی دولت را مکلف کردیم ظرف سه ماه یعنی تا پایان خرداد لایحه اصلاح قانون هدفمندی و اصلاح قیمت حامل‌های انرژی را شفاف‌تر ارائه کند در حالی که شورای نگهبان این تکلیف را مغایر اصل 74 خوانده است.

کاتب تاکید کرد: بحث مربوط به هدفمندی در بودجه 93 باید مجددا در کمیسیون تلفیق مورد بحث و بررسی قرار گیرد و به این ترتیب به تاخیر افتادن سه ماهه اجرای فاز دوم نیز منتفی خواهد شد.

وی با اشاره به یکی دیگر از ایرادات شورای نگهبان به مصوبه مجلس افزود: ما در بند الحاقی 5 تبصره 5 لایحه بودجه مصوب کرده‌ بودیم اگر سرمایه‌گذاران خارجی در ایران سرمایه‌گذاری کنند و 50 درصد منابع سرمایه‌گذاری‌شان از منابع خارجی تامین شود می‌توانند 50 درصد باقیمانده را تسهیلات بگیرند اما شورای نگهبان اعلام کرد که چون این مصوبه در مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از این تصویب شده تصویب مجدد آن هم باید در مجمع صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق همچنین افزود: ما در بودجه 93 به وزارت نفت اجازه داده بودیم 5 درصد قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد و با درآمد آن روی پالایشگاه‌ها و صنایع بالادستی و پایین دستی سرمایه‌گذاری کند که شورای نگهبان این مصوبه را هم مغایر قانون شناخته است.

به گفته کاتب اصلاحات جزئی و تذکراتی درباره استفاده از کلمات لاتین از دیگر ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه 93 بوده است.

انتهای پیام

کد N125269