مقتدا صدر از صحنه سیاسی عراق کناره گیری کرد

مقتدی صدر

تهران - ایرنا - مقتدا صدر رهبر جناح صدر عراق، از صحنه سیاسی عراق کناره گیری کرد.

شبکه المیادین روز یکشنبه اعلام کرد: مقتدا صدر رهبر جناح صدر اعلام کرد خود را از صحنه سیاسی کشور کنار می کشد. این خبر در حالی اعلام شد که دو ماه تا برگزاری انتخابات پارلمانی عراق باقی مانده است.

صدر تاکید کرد: از این پس هیچ نماینده ای در فهرست های انتخابات یا فراکسیون های پارلمانی نخواهد داشت و هیچ کس به عنوان نماینده جناح او در هیچ یک از پست های دولتی حضور نخواهد داشت.

مقتدا صدر انگیزه کناره گیری از صحنه سیاسی را ˈانگیزه های شرعی و حفظ شهرت خانواده صدرˈ اعلام کرد و گفت : یکی دیگر از دلایل این تصمیم، پایان دادن به تمامی شکل های فسادی است که تحت عنوان ˈدفاتر شهید صدرˈ در داخل و خارج از عراق اتفاق افتاده یا ممکن است اتفاق بیفتد.

وی در بیانیه خود در این باره افزود: برای پایان دادن به رنج های همه مردم و خروج از دام های سیاست و رجال سیاسی عراق، این تصمیم را اتخاذ کرده است.

مقتدا صدر یک ماه پیش ابراز امیدواری کرد که انتخابات پارلمانی عراق در زمان تعیین شده برگزار شود و انتخاباتی شفاف و روند برگزاری آن یک دمکراسی واقعی باشد و همه شهروندان عراقی برای ساختن عراق جدید تحت حاکمیت یک حکومت عادل و تحقق امنیت و ثبات برای همه در آن مشارکت داشته باشند.

اکنون تصمیم بدون مقدمه متقدا صدر برای خروج از صحنه سیاسی، جناح صدر را از انتخابات دشوار آینده خارج می کند. جناح صدر شش وزارتخانه کابینه ˈنوری المالکیˈ را در اختیار دارد و 40 کرسی پارلمان را هم به خود اختصاص داده است.

خاورم 1491**1651
کد N125264