مخالفان اوکراینی حاضر به تخلیه ساختمان شهرداری کی‌یف شدند

مخالفان دولت در اوکراین کمی قبل از پایان مهلت قانونی برای تخلیه ساختمان‌های دولتی اشغال شده توسط آنها، اعلام کردند که حاضرند به اشغال ساختمان شهرداری کی‌یف پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حزب آزادی (سوابودا) اوکراین در این باره اعلام کرد که اشغال ساختمان شهرداری کی‌یف، که از آن به عنوان "ستاد اصلی انقلاب" نام برده می‌شود و از دسامبر سال ۲۰۱۳ در کنترل مخالفان دولت است، می‌تواند طی نیم ساعت پایان یابد.

یوری سیوتیوک، معاون حزب آزادی اوکراین در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری ‌فرانسه اعلام کرد که ساختمان شهرداری شهر کیف می‌تواند در چند دقیقه یا حداکثر نیم‌ساعت تخلیه شود.

ساختمان شهرداری کی‌یف روز یکم دسامبر سال گذشته میلادی پس از تظاهراتی فراگیر به اشغال نیروهای مخالف دولت درآمد. این ساختمان از آن روز ستاد مرکزی مخالفان در مقابل دولت این کشور شده است.

تصمیم در باره تخلیه ساختمان شهرداری شهر کی‌یف از طرف شورایی گرفته شده که احزاب و نیروهای مخالف دولت در آن فعالیت می‌کنند. گفته می‌شود بعضی از اعضای این شورا بعد از اعلام این تصمیم نظر خود را تغییر داده‌اند.

روز دوشنبه مهلت اعلام شده برای اجرای عفو عمومی مخالفان دولت در اوکراین پایان می‌یابد. برمبنای این طرح کلیه افرادی که به خاطر تظاهرات در اوکراین دستگیر شده‌اند، آزاد خواهند شد.

دادستانی اوکراین اعلام کرده است که همه ۲۳۴ تظاهرکننده دستگیر شده در جریان تظاهرات‌ این کشور آزاد خواهند شد. در مقابل ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری اوکراین، از معترضان خواسته است ساختمان‌ها و اماکن عمومی به اشغال درآمده را ترک کنند.

رئیس جمهوری اوکراین بار دیگر از نیروهای مخالف دولت در اوکراین خواست به قول خود در ارتباط با عفو عمومی پایبند بمانند و این اماکن را تخلیه کنند.

آرسنی یاتسنیوک، یکی از رهبران مخالف دولت اوکراین اعلام کرد، مخالفان تصیم گرفته‌اند در میدان استقلال باقی بمانند اما بخشی از خیابان گروشوسکی را تخلیه خواهند کرد. در این خیابان در پایان ماه ژانویه درگیری مرگباری میان نیروهای دولتی و مخالفان درگرفت.

یاتسنیوک از متحدان نزدیک یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر پیشین اوکراین و رهبر پارلمانی حزب "سرزمین پدری" است. ویکتور یانوکویچ به او پیشنهاد پست نخست‌وزیری را کرده بود که او این سمت را نپذیرفت.

گفت‌و‌گوها در باره تخلیه ساختمان‌ها و اماکن عمومی در حالی است که برای روز یکشنبه تظاهراتی فراگیر در شهرهای مختلف اوکراین برنامه‌ریزی شده است.

دمیتری بولاتف، فعال مخالف دولت اوکراین در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین تخلیه ساختمان‌های دولتی را رد کرد و گفت تظاهرکنندگان حق دارند مخالفت خود با دولت را به گونه‌ای نشان دهند.

دمیتری بولاتف ۳۵ ساله، که در ماه ژانویه از طرف ماموران دولتی ربوده و شکنجه شد، اعلام کرده است که در این رابطه نباید تفاهمی حاصل شود.

اوکراین از ماه نوامبر سال گذشته شاهد اعتراض‌های خشونت‌بار است. اعتراضات سیاسی در پی تصمیم رئیس‌جمهور در خودداری از امضای توافق‌نامه‌ای که می‌توانست مقدمه‌ای برای پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا باشد آغاز شد.

انتهای پیام

کد N125104