هفتمین دور گفت‌وگوی مرکز گفت‌وگوی ادیان

رشاد: گفت‌وگوهای بین ادیان تابع شرایط جهانی هستند

سیاسی

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در نشست گفت‌وگوهای ادیان منظومه‌ای از مباحث را تعریف کنیم و هر مبحثی از آن را همانند صفحه شطرنج در جای خود بگذاریم.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در نشست گفت‌وگوهای ادیان منظومه‌ای از مباحث را تعریف کنیم و هر مبحثی از آن را همانند صفحه شطرنج در جای خود بگذاریم.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین رشاد در هفتمین نشست دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان با شورای جهانی کلیساها، اظهار کرد: این هفتمین دور از گفت‌وگوی علمی و دینی است که طی 20 سال گذشته ادامه‌دار بوده است. از زمان آغاز این فعالیت‌ها تاکنون، ما ارتباط تنگاتنگی با شوراها و کلیساها داشته‌ایم.

وی تصریح کرد: هرچند که طرفین در انتخاب موضوعات متمرکز در یک چارچوبی معتقد هستند، اما این مباحث با علم و دین دوام پیدا می‌کند. ما باید در اینگونه گفت‌وگوها منظومه‌ای از مباحث را تعریف کنیم و هر مبحثی از آن را همانند صفحه شطرنج در جای خود بگذاریم.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: البته نباید فراموش کنیم که این گفت‌وگوها تابع شرایط جهانی نیز هستند و گاه مسائل جهانی باعث می‌شود که ما نتوانیم بر اساس اولویت‌بندی‌های خود حرکت کنیم، ولی این امر نباید مانع از آن شود که ما مجموعه‌ای از مباحث را گرد یکدیگر جمع کنیم.

رشاد ادامه داد: ما در 20 سال گذشته تلاش‌های گسترده و زیادی را در خصوص گفت‌وگوی ادیان داشته‌ایم. امسال که هفتمین دوره گفت‌وگوی ادیان را داریم و هفت عدد مقدسی در اسلام است، باید یک ارزیابی مفید و کارآمد از این دوره 20 ساله داشته باشیم و فقط در پی آن نباشیم که جلساتی را برگزار کنیم، بلکه باید با ارزیابی 20 سال گذشته، موفقیت‌ها و کاستی‌ها را مشاهده کنیم و درصدد رفع کاستی‌ها باشیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم محقق داماد با بیان این‌که «گفت‌وگوی ادیان مساله‌ای است که بیش از 3 دهه مورد توجه جمهوری اسلامی ایران بوده است» گفت: جمهوری اسلامی ایران از آغاز در پی گفت‌وگوی بین ادیان بوده است چراکه تمامی ادیان یک کلمه مشترک به نام توحید را دنبال می‌کند.

وی تصریح کرد: موضوع امسال، یک موضوع بسیار حساس است که تمام ادیان با آن مواجه هستند. امیدواریم بتوانیم در رابطه با تضاد و آشتی بین دین و معنویت بهترین راهکارها را ارائه دهیم.

محقق داماد در پایان گفت: معنویت مستقل از ادیان نیست. در این جلسات دو روزه در پی آن هستیم تا بتوانیم به سایر ادیان بفهمانیم معنویت و دین در راستای همدیگر گام برمی‌دارند و امیدواریم بتوانیم مقالات مناسب و کارآمدی را ارائه دهیم.

انتهای پیام

کد N124720