رییس‌مجلس شورای اسلامی در پاسخ به ایلنا: / مشروح/| 145874

به متن توافق هسته‌ای توجه می‌کنیم نه اظهار نظرات شخصی

مجلس

شورای عالی امنیت ملی باید در خصوص رفع حصر تصمیم سنجیده‌ای بگیرد/راه‌حل چالش‌های سوریه و بحرین نظامی نیست/دلیلی برای نگاه منفی به مذاکرات ندارم/ راه تداوم تعامل بین دولت و مجلس پرهیز از حاشیه‌ها است.

رییس‌مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال ایلنا، مبنی براینکه عده‌ای معتقدند مواضع برخی مخالفین در مجلس فضای مذاکرات را تحت تاثیر قرار می‌دهد نظر شما با توجه به اینکه تجربه حضور در مذاکرات را به عنوان مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی دارید، چیست و پاسخ شما به غرب و آمریکا در مقابل مواضع اخیرشان چیست، گفت: در کل چون این پرونده ملی است، باید یک وفاق ملی در کشور وجود داشته باشد اما این به آن معنا نیست که در مجلس نظرات مختلف مطرح نشود مهم این است برایند همکاری برای مسائل مختلف وجود داشته باشد در غرب نیز تفسیرهای خاصی در این زمینه وجود دارد. ما هم به متن توافقات توجه می‌کنیم و دیپلمات‌های ما باید متن را مورد توجه قرار دهند نه اظهارنظر‌ها و تفسیرهای اشخاص مختلف.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی لاریجانی در سخنان ابتدایی خود در کنفرانس مطبوعاتی عصر امروز از حضور یکپارچه ملت در ۲۲ بهمن ماه سپاسگزاری کرد و گفت: این حضور حاوی پیام مهمی برای داخل و خارج کشور بود، همبستگی داخل کشور را به شدت عمیق کرد و بر ظرفیت کشور برای حل و فصل مسائل افزود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در خصوص کنفرانس ا‌تحادیه بین المجالس اسلامی اظهار داشت: این اجلاس بزرگ‌ترین اتحادیه‌ای است که در میان کشورهای اسلامی بعد از بین المجالس جهانی نقش افرین است. مجمع عمومی کنفرانس روز سه شبنه آغاز می‌شود و تا روز بعد ادامه دارد.

وی ادامه داد: امیدواریم این اجلاس که با حضور جمعی از روسای کشورهای اسلامی برگزار می‌شود به چالشهای جهان اسلام از جمله مسئله فلسطین، افراطی‌گری در کشورهای اسلامی و مشکلات موجود در راه ایجاد دموکراسی این کشور‌ها توجه کرده و بسترهای مناسب برای استفاده بهینه از ظرفیت کشورهای عضو در آبادانی سرزمین‌ها ایجاد گردد.

وی اظهار امیداوری کرد؛ با همت کشورهای عضو نتایج ملموسی از این اجلاس به ویژه در حوزه فن آوری حاصل گردد.

وی گفت: باید از این ظرفیت‌ها برای بالا بردن سطح همکاری‌های کشورهای عضو استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به بحث تصویت لایحه بود‌جه در مجلس اشاره کرد و افزود: خوشبختانه دولت امسال بودجه را سر موعد مقرر به مجلس ارائه کرد و این کمک کرد که هنوز یک ماه و اندی مانده به پایان سال کار بودجه تمام شود.

وی ادامه داد: شورای نگهبان ایراداتی به بودجه وارد کرده که فردا در کمیسیون تلفیق بحث می‌شود و پس فردا در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود، پس از آن دولت یک ماه فرصت دارد تا آئین نامه چارچوبی فعالیت کنند.

لاریجانی تصریح کرد: فایده سر موقع کار کردن در همین ابتدای کار دولت آشکار شده است.

رئیس مجلس به افزایش سه درصدی بودجه عمومی از ۸۰۳ میلیارد به ۸۳۳ میلیارد تومان اشاره کرد و ادامه داد: مجلس تلاش کرد در زمینه رونق تولید و تسهیل فضای کسب و کار گامهای روشنی بردارند۰ ما در شرایط رکود و تورم هستیم در زمینه رونق بخشی بر اساس بند «ج» تبصره ۲، مجلس پرداخت بدهی‌های دولت به بخشهای خصوصی و دولتی را تسهیل کرد. می‌دانیم که بخش خصوصی ظرفیت این همه طلبکار شدن از دولت را ندارد.

وی در ادامه به اجازه سپرده گذاری صندوق توسعه ملی در حد دو میلیارد دلار اشاره کرد و گفت: این امر برای ضمانت‌ها و تامین نقدینگی برای پیش پرداخت است تا شر کتهایی که موفق به صدور کالا می‌شوند در بانکهای کشورهای هدف تا سقف دو میلیارد دلار اجازه سپرده گذاری داشته باشد.

لاریجانی مشکل دیگر کشور را وجود طرحهای نیمه تمام دانست و ادامه داد: یکی از مشکلات این بود که آنهایی که از حساب ذخیره ارزی استفاده کرده بودند، صندوق توسعه ملی به آن‌ها وام نمی‌داد. مجلس اجازه داد اگر عوامل غیر ارادی در این امر دخیل بوده باشد آنان بتوانند از صندوق توسعه ملی وام دریافت کنند.

وی همچنین به بخشودگی مالیاتی کشاورزانی که دچار خشکسالی شده‌اند، صدور اجازه به دولت برای استفاده از سازمان گسترش صنایع نوسازی ایران جهت تکمیل طرحهای صنعتی مشکل دار اشاره کرد و گفت: همچنین در بودجه برای کلیه بانک‌ها ابهامی ایجاد شده بود که برای گشایش ال سی بیش از ۳۰ درصد نقدینگی نگیرد‌. همچنین به صندوق توسعه ملی اجازه داده شد ۲۰ درصد از منابع خود را در بانکهای دولتی سپرده گذاری کند بیش از این تنها حق سپرده گذاری در بانکهای خارجی وجود داشت. همچنین اوراق مشارکت بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان برای طرحهای مهم گرفته شد که دولت باید در نرخ آن تو جه لازم را داشته باشد تا قدرت جذب ایجاد شود.

لاریجانی به بودجه سه هزار میلیارد تومانی برای بهداشت و درمان و بیمه سلامت به ویژه بیمه روستائیان اشاره کرد ‌و‌گفت: ۷۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای تقویت بنیه‌ای کشور، ۳۰ میلیارد تومان برای گرمایش مدارس، ۱۰۰ میلیارد تومان برای آبرسانی به روستا‌ها، ۵۰۰ میلیارد تومان برای گاز‌رسانی به استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان و ۱۰۰ میلیارد تومان برای سرمایه گذاری در حوزه نفت گاز و اختصاص یافته است.

وی درخصوص بحث هدفمندکردن یارانه‌ها افزود: در این خصوص دولت پس از ارائه لایحه بودجه پیشنهادی به مجلس ارائه کرد که در کمیسیون تلفیق و بعد در صحن علنی مجلس بررسی شد.

وی ادامه داد: روح آن این بود که فعلاً با همین مصوبه سال ۹۲ در اسفند ماه اجرا شود و برای سال آینده دولت ملزم شود لایحه‌ای ارائه کند و یازده هزار میلیارد تومان در این زمینه در سه ماه اول در نظر گرفته شد. که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ایراد شورا مبنی بر این بود که مجلس حق الزام دولت برای اراده لایحه را ندارد همچنین اصل طرح ابهام دارد.

لاریجانی در پایان بخش اول سخنان خود در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: توجه مجلس در بودجه معطوف به رونق بخش تولید بوده است؛ فکر می‌کنم برای آینده کشور راهی جز تسهیل فضای کسب و کار و اقدامات عملی برای رونق بخشی تولید نداریم، این رویکرد دولت را درست می‌دا نم و امیدوارم با همین روحیه بودجه را اجرا کند تا کشور از فضای رکود خارج شود.

لاریجانی در ادامه سخنان خود در نشست خبری امروز با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالی در خصوص دست آوردهای اجلاس بین المجالس اسلامی با اشاره به استقبال خوب ازاین نشست در سطح روسای مجالس اظهار داشت: به عقیده من مجموعه شرایط کشور ما و شرایطی که منطقه و جهان اسلام با آن درگیر است، احتیاج به همفکری بیشتری دارد. ضمن اینکه این اجلاس می‌تواند بستر مناسبی برای گفتگو و پیداکردن راه‌حل‌های سیاسی در خصوص مسائل منطقه به خصوص مسئله فلسطین که یکی از مسائل حساس در منطقه است، باشد.

وی در ادامه این مطلب افزود: مشکل افراطی‌گری در منطقه و آتشی که در منطقه بین طرفهای اسلامی برپا شده است، هوشیاری زیادی را می‌طلبد و نیازمند همکاری‌های فنی و علمی است. مجالس کشورهای اسلامی می‌توانند برای همکاری‌های بین المجالس کشور‌ها تاثیر گذار باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص تعامل بین مجلس و دولت ضمن تاکید بر تعامل بسیار خوب بین دولت و مجلس، راه تداوم تعامل بین دولت و مجلس راپرهیز از حاشیه‌ها عنوان کرد و اظهار داشت: مجلس و دولت در کل نگاه رفاقتی بسیار خوبی دارند که امیدواریم این تعامل پایدار باشد.

لاریجانی در خصوص سوال دیگری در باره ایراد شورای نگهبان به لایحه بودجه در هدفمندی یارانه‌ها با بیان اینکه موضوع هد‌فمندی یارانه‌ها موضوع مهمی بود که بد متولد شد، توضیح داد‌: در خصوص هد‌فمندی یارانه‌ها متاسفانه باید به مسائلی چون بحث حمل و نقل وقیمت، حاملهای انرژی پرداخته می‌شدکه این کار صورت نگرفت و به دلیل اجرا نشدن قانون کشور دچار وضعیت فعلی شده، اما انچه که مهم است این است که اجرای ادامه هدفمند کردن یارانه‌ها بسیار با دقت باید صورت گیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در اجرای فاز دوم هدفمند کردن یارانه‌ها قطعاً با یک افزایش قیمت هم مواجه خواهیم بود، تاکید کرد‌: یک اختلاف نظرهایی بر سر سطح اجرای فاز دوم هد فمند کردن یارانه‌ها وجود دارد، اما بر سر این موضوع که در گام دوم باید به تولید و بهداشت و درمان توجه شود، بین دولت و مجلس اتفاق نظر وجود دارد.

وی همچنین تصریح کرد: پولی که از اصلاح قیمت‌ها به دست می‌آید بین ۲۷ تا ۲۸ میلیارد تومان بیشتر نیست، لذا باید با آرامش بیشتری صورت بگیرد.
لاریجانی در ادامه نشست خبری عصر امروز در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص تمایل ایران به رابطه تجاری با کشورهای اروپایی و به خصوص ترکیه پس از توافق‌ نامه ژنو گفت: روابط ایران با ترکیه رابطه بسیار صمیمانه‌ای است و ضمن اینکه در بعضی از زمینه‌ها با این کشور اختلاف‌نظر وجود دارد، اما روابط تجاری ما با این کشور رشد بسیار خوبی داشته است.

وی همچنین افزود: ایران با اتحادیه اروپا همیشه رابطه تجاری گسترده وخوبی داشته است، اما بعد از بحث تحریم‌ها روابط تجاری ما کاهش پیدا کرد و اما بعضی از کشورهایی که در این مدت به ایران سفر کردند مذاکراتی که کردند مذاکرات سازنده و با رویکردی مثبتی بوده است.

وی ادمه داد: اگر این مسیر ادامه پیدا کند ما تمایل داریم که با این کشور‌ها رابطه تجاری گسترده تری داشته باشیم.
لاریجانی در ادامه سخنان خود در نشست خبری عصر امروز در پاسخ به سوالی در مورد مسئله سوریه و بحرین و چاره اندیشی اجلاس بین المجالس برای ایجاد وحدت در بین این کشور‌ها اظهار داشت: در این دو سال و اندی که گذشت برای حل مسئله سوریه و بحرین یک مسیر دایره واری را طی کرده‌ایم و شاید در ژنو یک هم یک نگاه دقیقی به این موضوع نشد که از راه حل مناسبی برای حل مشکلات استفاده شود.

وی در ادامه با بیان اینکه هنوز مذاکرات در حال انجام است و موضوع خیلی پیش نرفته است و اختلاف نظرهایی هم در این خصوص وجود دارد، تاکید کرد: راه‌حل چالشهای به وجود آمده قطعاً راه حل نظامی نیست و در اجلاس هم بر روی حل سیاسی مسائل تاکید خواهد شد.

لاریجانی همچنین خاطر نشان کرد: اگر چه هر راه حل نظامی نمی‌تواند راه حل مشکلات باشد و تنها با احترام گذاشتن به نظر مردم می‌توان یک راه حل سیاسی مناسب پیدا کرد، اما جمهوری اسلامی ایران معتقد است که شاید بیش از گذشته بستر‌ها برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی فراهم شده است.
اریجانی در ادامه نشست خبری امروز با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا علی رغم اصل ۴۵ قانون اساسی در سنوات بودجه ردیف درآمدی انفال نداریم، با بیان اینکه منابع نفت و گاز و کشور همانند انفال هستند، گفت: عنوان خیلی مهم نیست و مهم این است که بدانیم که از این ظرفیت برای اداره کشور استفاده می‌شود.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اقدامات مداخله جویانه آمریکایی‌ها نسبت به اوضاع داخلی ایران و موضع مجلس نسبت به پذیرش پروتکل الحاقی گفت: حرفهایی که آمریکایی‌ها بیان می‌کنند مصرف داخلی دارند؛ و بعضی اوقات سطح این گونه اظهار نظر‌ها آن قدر پایین است که لزومی ندارد به آن‌ها پرداخته شود، اما آنچه که مهم است این است که ما منافع ملی کشورمان را در بهترین شرایط به پیش ببریم.

وی هم چنین با بیان اینکه بعضی کشورهای منطقه بدشان نمی‌آید که این مذاکرات قطع شود؛ گفت: ضمن اینکه باید از منافع ملی دفاع کرد؛ باید مراقب این شطینت‌ها هم باشیم و در مورد پرو تکل نیز وقت زیادی باقی است. برای اینکه ببینیم آن‌ها در مسیر کارشان چه قدر درست عمل می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد درخواست آمریکای‌ها برای رفع حصر موسوی و کروبی و مداخله آنان درامور داخلی کشور و موضع وزارت خارجه ایران در مورد مسئله موشکی، گفت: ان‌ها حق دخالت در امور داخلی ما را ندارند و در مسئله موشکی قبلاً به آن‌ها پاسخ داده شده بود. وقتی آن‌ها می‌گویند همه گزینه‌ها روی میز است، این قطعاً یک حر ف بی‌حساب است و مهم برای آن‌ها این است که همبستگی کشور برای دفاع از منافع ملی صفر شود.

لاریجانی درپاسخ به یکی دیگر از سوالات خبرنگاران مبنی بر اینکه ایا مجلس در جریان جزئیات مذاکرات هسته‌ای ایران قرار دارد یا خیر؟ گفت: مجلس قطعاً این موضوعات را رصد می‌کند وتا آنجا که لازم است از حقوق ملت دفاع می‌کنیم و مجلس نظارت لازم را به این موضوع دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه علی رغم موفقیت دولت جدید در سیاست خارجی آیا مجلس همچنین این سیاست را ادامه خواهد داد یا خیر؛ سیاست پارلمانی را مکمل سیاست خارجی دانست و گفت: دیپلماسی پارلمانی حتی قبل از اینکه این گرفتاری‌ها به وجود بیاید وجود داشته و این یک ظرفیت جدیدی است که می‌توان از آن استفاده کرد و با توجه به اینکه دیپلماسی پارلمانی نسبت به دیپلماسی خارجی یک جنبه مکمل دارد در حال حاضر هم‌‌‌ همان وضعیت به قوت خود باقی است.

علی لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، مبنی براینکه عده‌ای معتقدند مواضع برخی مخالفین در مجلس فضای مذاکرات را تحت تاثیر قرار می‌دهد نظر شما با توجه به اینکه تجربه حضور در مذاکرات را به عنوان مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی دارید، چیست و پاسخ شما به غرب و آمریکا در مقابل مواضع اخیرشان چیست، گفت: در کل چون این پرونده ملی است، باید یک وفاق ملی در کشور وجود داشته باشد اما این به آن معنا نیست که در مجلس نظرات مختلف مطرح نشود مهم این است برایند همکاری برای مسائل مختلف وجود داشته باشد در غرب نیز تفسیرهای خاصی در این زمینه وجود دارد.

وی ادامه داد: ما هم به متن توافقات توجه می‌کنیم و دیپلمات‌های ما باید متن را مورد توجه قرار دهند نه اظهارنظر‌ها و تفسیرهای اشخاص مختلف را.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که نظر شما در خصوص اجرای حقوق شهروندی چیست، عنوان کرد: هنوز این سند نهایی نشده و تنها برخی مسائل منعکس شده است. ما در قانون اساسی ظرفیت‌های زیادی داریم که در آن بر حقوق مردم تاکید شده است و خوب است که آن‌ها اجرا شود. برای مثال در اصل هشتم قانون اساسی به امر به معروف تاکید شده است که هنوز قانونی در این خصوص وجود ندارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا مجلس ایستادگی لازم را برای مقابله با گرانی بنزین و سایر اقلامی که در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها موجود است دارد یا خیر، اذعان داشت: راه برون رفت از تورم و رکود فعلی توجه به فضای رونق و تولید است که باید دولت روی آن تاکید کند و در بودجه امسال نیز راهکارهایی برای رونق تولید فراهم کرده‌ایم و در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیز تا سطحی که به قشر ضعیف فشار نیاید، این اقلام افزایش قیمت خواهند داشت.

لاریجانی با بیان اینکه وجود فضای نقد در کشور لازم و حتی ضروری است، عنوان کرد: نخبگان می‌توانند در این زمینه فعال شوند و نگاه آقای روحانی به این مساله که دانشگاهیان باید در خصوص مسائل کشور اظهارنظر کنند، نگاه درستی است و در این زمینه رسانه‌ها بایستی فعال شوند و به این خواسته جامه عمل بپوشانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به سوال یکی از خبرنگاران مبنی براینکه با توجه به اینکه پس از ۸ سال فضای عقلانیت به حکومت بازگشته است آیا وقت آن نیست که مجلس با این دولت همراه شود، اظهار کرد: خوش بینی شما جای تبریک دارد البته عقل هیچگاه تعطیل نمی‌شود اما درجات آن فرق دارد. ضمن اینکه گفتگو و همراهی بین مجلس و دولت وجود دارد و دولت تاکنون قانون مدار بوده است. انشاالله همین مسیر در ادامه نیز طی شود.

در ادامه نشست خبری رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از خبرنگاران در خصوص رفع حصر موسوی و کروبی با توجه به اینکه با روی کار آمدن دولت یازدهم بحث آشتی ملی مطرح شد، پرسید که آیا وقت آن نیست که پس از ۳ سال آن‌ها رفع حصر شوند، که لاریجانی پاسخ داد: دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی باید پیگیر این قضیه شود و تصمیم سنجیده‌ای در این خصوص بگیرد.

علی لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا دولتمردان آمریکایی با مواضع خودشان می‌خواهند که توافقات ژنو را بر هم بزنند و با بیانیه امروزشان آشکارا در مسائل داخلی ایران دخالت کردند، گفت: اگر مذاکرات هسته‌ای ایران به بن بست برسد چیزی عاید آن‌ها نمی‌شود.

وی افزود: موضع مقامات آمریکایی نسبت به رفع حصر آقای موسوی و کروبی حرف‌های گزافی است و این مسائل مربوط به مسائل داخلی ایران است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تشکیل فراکسیون حامی دولت در مجلس را نادرست خواند و گفت: اگر مقصود این باشد که به دولت کمک شود این راهش نیست و بهتر است چنین کاری صورت نگیرد.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا، مبنی براینکه عده‌ای معتقدند مواضع برخی مخالفین در مجلس فضای مذاکرات را تحت تاثیر قرار می‌دهد نظر شما با توجه به اینکه تجربه حضور در مذاکرات را به عنوان مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی دارید، چیست و پاسخ شما به غرب و آمریکا در مقابل مواضع اخیرشان چیست، گفت: در کل چون این پرونده ملی است، باید یک وفاق ملی در کشور وجود داشته باشد اما این به آن معنا نیست که در مجلس نظرات مختلف مطرح نشود مهم این است برایند همکاری برای مسائل مختلف وجود داشته باشد در غرب نیز تفسیرهای خاصی در این زمینه وجود دارد.

وی ادامه داد: ما هم به متن توافقات توجه می‌کنیم و دیپلمات‌های ما باید متن را مورد توجه قرار دهند نه اظهارنظر‌ها و تفسیرهای اشخاص مختلف را.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که نظر شما در خصوص اجرای حقوق شهروندی چیست، عنوان کرد: هنوز این سند نهایی نشده و تنها برخی مسائل منعکس شده است. ما در قانون اساسی ظرفیت‌های زیادی داریم که در آن بر حقوق مردم تاکید شده است و خوب است که آن‌ها اجرا شود. برای مثال در اصل هشتم قانون اساسی به امر به معروف تاکید شده است که هنوز قانونی در این خصوص وجود ندارد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا مجلس ایستادگی لازم را برای مقابله با گرانی بنزین و سایر اقلامی که در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها موجود است دارد یا خیر، اذعان داشت: راه برون رفت از تورم و رکود فعلی توجه به فضای رونق و تولید است که باید دولت روی آن تاکید کند و در بودجه امسال نیز راهکارهایی برای رونق تولید فراهم کرده‌ایم و در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیز تا سطحی که به قشر ضعیف فشار نیاید، این اقلام افزایش قیمت خواهند داشت.

لاریجانی با بیان اینکه وجود فضای نقد در کشور لازم و حتی ضروری است، عنوان کرد: نخبگان می‌توانند در این زمینه فعال شوند و نگاه آقای روحانی به این مساله که دانشگاهیان باید در خصوص مسائل کشور اظهارنظر کنند، نگاه درستی است و در این زمینه رسانه‌ها بایستی فعال شوند و به این خواسته جامه عمل بپوشانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به سوال یکی از خبرنگاران مبنی براینکه با توجه به اینکه پس از ۸ سال فضای عقلانیت به حکومت بازگشته است آیا وقت آن نیست که مجلس با این دولت همراه شود، اظهار کرد: خوش بینی شما جای تبریک دارد البته عقل هیچگاه تعطیل نمی‌شود اما درجات آن فرق دارد. ضمن اینکه گفتگو و همراهی بین مجلس و دولت وجود دارد و دولت تاکنون قانون مدار بوده است. انشاالله همین مسیر در ادامه نیز طی شود.

در ادامه نشست خبری رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از خبرنگاران در خصوص رفع حصر موسوی و کروبی با توجه به اینکه با روی کار آمدن دولت یازدهم بحث آشتی ملی مطرح شد، پرسید که آیا وقت آن نیست که پس از ۳ سال آن‌ها رفع حصر شوند، که لاریجانی پاسخ داد: دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی باید پیگیر این قضیه شود و تصمیم سنجیده‌ای در این خصوص بگیرد.

علی لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا دولتمردان آمریکایی با مواضع خودشان می‌خواهند که توافقات ژنو را بر هم بزنند و با بیانیه امروزشان آشکارا در مسائل داخلی ایران دخالت کردند، گفت: اگر مذاکرات هسته‌ای ایران به بن بست برسد چیزی عاید آن‌ها نمی‌شود.

وی افزود: موضع مقامات آمریکایی نسبت به رفع حصر آقای موسوی و کروبی حرف‌های گزافی است و این مسائل مربوط به مسائل داخلی ایران است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تشکیل فراکسیون حامی دولت در مجلس را نادرست خواند و گفت: اگر مقصود این باشد که به دولت کمک شود این راهش نیست و بهتر است چنین کاری صورت نگیرد.

 لاریجانی در ادامه نشست خبری امروز با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با موضع گیری اخیر وی در تونس و مطرح شدن تغییر رویکرد ایران از جانب برخی محافل غربی با بیان اینکه ما حرف جدیدی نزدیم، تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی که بعد از مذاکرات ژنو یکسان بوده و مذاکرات ژنو هیچ ربطی به مسائل پایه‌ای و همچنین در مسئله فلسطین در سیاست خارجی ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص دیدگاه وی در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران و انتظارات وی از مذاکرات وین تصریح کرد: دلیلی برای اینکه نگاه منفی به مذاکرت داشته باشیم وجود ندارد و اگر در این مذاکرات بخواهند حل موضوع هسته‌ای را از طریق مذاکرات سیاسی فراهم کنند زمینه آن فراهم است؛ اما اگر بخواهند دیدگاه تاجرمآبانه نسبت به این موضوع داشته باشند، ‌بعید می‌دانم که این مذاکرات پیش بروند. چنانچه گاهی هم در بیانات آمریکایی‌ها هم دیده شده اگر آن‌ها دنبال این باشند که ایران را از موضع خود منصرف کنند راه اشتباهی را در پیش گرفته‌اند.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه ایا لازم است که همه نمایندگان مجلس از جزییات مذاکرات مطلع باشند توضیح داد: تا آنجا که من اطلاع دارم جزئیات پنهانی در این خصوص وجود ندارد، اگر‌چه ممکن است جزئیاتی در نحوه وصول بین نتایج وجود داشته باشد که این تاثیر زیادی در مذاکرات ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه انچه که در رسانه‌ها در این خصوص مطرح شده با ان چه که در واقعیت وجود دارد یکسان است، خاطر‌نشان کرد: اینکه چگونه بحث شده که به نتیجه برسد در مسائل خیلی مفید نیست.

لاریجانی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص اینکه برخی از گروههای انحرافی در مسیر تصمیم گیری و تصمیم سازی اقتصاد کشور را وابسته به غرب نگه داشته‌اند و همچنین علت اصلی عدم تحقق حماسه اقتصادی، با بیان اینکه البته من گروه انحرافی را نمی‌شناسم، گفت: اگر مقام معظم رهبری در رابطه با حماسه اقتصادی بارهاتاکید کرده‌اند حرف تخصصی و حساب شده‌ای است و یکی از سمت گیریهای تدوین بودجه نیز همین بوده که بستری برای بهبود تولید داخلی و توجه به کار آفرینی فراهم شود.

کد N124708