اظهارات لاریجانی درباره مذاکرات اتمی، هدفمندی، رابطه با امریکاو.../ درباره رفع حصر باید تصمیم سنجیده‌ای گرفت

علی لاریجانی

امروز نشست خبری رئیس مجلس شورای اسلامی در تالار مشروطه مجلس شورای اسلامی برگذار شد.
به گزارش خبرآنلاین علی لاریجانی در این نشست خبری که با حضور 300 خبرنگار داخلی و خارجی برگزار شد  پیام عمومی ملت در راهپیمایی 22 بهمن سال جاری به داخلی‌ها و خارجی‌ها معنادار دانست  به نحوی که همبستگی داخلی پس از این راهپیمایی به شدت عمیق شد.
وی گفت: همبستگی داخلی بین جریان‌های مختلف سیاسی در 22 بهمن خود را به نمایش گذاشت.
اهم سخنان رئیس مجلس در ادامه می آید:
* همان‌طور که می‌دانید ایران موسس اتحادیه بین‌المجالس اسلامی است. در بین مجالس اتحادیه بین‌المجالس آسیایی بزرگترین اتحادیه است که در حوزه کشورهای اسلامی نقش‌آفرین است.
* کار کنفرانس بین‌المجالس از روز جمعه آغاز شده است و روز سه‌شنبه مجمع عمومی آن افتتاح می‌شود و روز چهارشنبه نیز این اجلاس پایان می‌یابد. امیدوارم این اجلاس که با حضور جمع زیادی از روسای مجالس اسلامی در تهران آغاز می‌شود به چالش‌های جهان اسلام به ویژه فلسطین، افراطی‌گری در کشورهای اسلامی، مشکلات در راه دموکراسی در این کشورها و ایجاد بسترهای مناسب برای استفاده بهینه از ظرفیت کشورهای عضو و پیشرفت و آبادانی منجر شود.
* توسعه همکاری‌های فنی و علمی از مهم‌ترین اهداف اجلاس کنفرانس بین‌المجالس است. کشورهای عضو از قابلیت‌های خوبی در حوزه‌های فنی و علمی برخوردارند که این ظرفیت‌ها باید ارتقا یابد.
* مجلس وقت خوبی را برای بررسی لایحه بودجه سال آینده که سر وقت توسط دولت به مجلس ارسال شد در کمیسیون‌های تخصصی، کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس اختصاص داد و کار آن را تمام کرد. ایرادات شورای نگهبان در جلسه فردا در کمیسیون تلفیق رسیدگی خواهد شد و در روز دوشنبه نیز بررسی‌های نهایی بر روی لایحه بودجه انجام و پرونده لایحه بودجه سال 93 در مجلس بسته می‌شود و دولت یک ماه فرصت خواهد داشت تا پایان سال جاری آیین‌نامه‌های لایحه بودجه 93 را تدوین کند.
*لایحه بودجه سال آینده در مجلس سه درصد تغییر کرد. بودجه کل کشور که توسط دولت 806 هزار میلیارد تومان به مجلس پیشنهاد شده بود به 833 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین بودجه شرکت‌های دولتی دو درصد و بودجه عمومی کشور نیز شش درصد رشد کرد.
* تدوین نوشتن سند بودجه را علاوه بر تنظیم امور مالی، مشتمل بر هدف‌گیری‌های مشخص است. مجلس در زمینه رونق تولید و تسهیل فضای کسب و کار گامی خوبی برداشت. همان‌طور که می‌دانید تغییر شرایط رکودی کار ساده‌ای نیست و اساسا کلید بهبود شرایط اقتصاد کشور، رونق تولید است.
* اجازه استفاده از 35 میلیارد دلار فاینانس در کنار اجازه مجلس برای استفاده از فاینانس جذب نشده سال‌های گذشته و اختصاص این منابع به بخش خصوصی و تعاونی تحول چشمگیری را در حوزه تولید ایجاد خواهد کرد.
*اجازه سپرده‌گذاری صندوق توسعه ملی در حد دو میلیارد دلار برای تامین نقدینگی پیمانکاران برنده شده در مناقصات خارجی و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی از دیگر مزایای لایحه بودجه سال 93 است.
* صندوق توسعه ملی به افرادی که قبلا از حساب ذخیره ارزی تسهیلات دریافت کرده بودند مبلغی اختصاص نمی‌داد ولی لایحه بودجه سال 93 با تشخیص این مطلب که شرایط اقتصادی مانع از بازپرداخت مطالبات حساب ذخیره ارزی شده است، اجازه پرداخت تسهیلات از صندوق توسعه ملی را صادر کرد. همچنین دیرکرد تسهیلات بانکی به بخش کشاورزی نیز در قالب لایحه بودجه بخشیده شد.
*گشایش اسناد اعتباری (LC) باید بر اساس 30 درصد سپرده‌گذاری انجام می‌گرفت ولی این دستور دولت تاکنون توسط بانک‌ها اجرا نشده بود. با وجودی که دولت این مساله را به بانک‌ها ابلاغ کرده بود ولی بانک‌ها از آن طفره می‌رفتند ولی در لایحه بودجه کلیه بانک‌ها را ملزم کردیم تا با 30 درصد اعتبار، اسناد اعتباری برای بنگاه‌های اقتصادی صادر کنند.
* بر اساس مصوبه مجلس، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی مسئول تقسیم بودجه سه هزار میلیارد تومانی بیمه سلامت بین وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت بود که با ایراد شورای نگهبان این موضوع را باید اصلاح کنیم.
*لاریجانی از اختصاص هفت هزار و 500 میلیارد تومان برای تقویت بنیه دفاعی، 300 میلیارد تومان برای تامین سرمایش و گرمایش مدارس، 100 میلیارد برای بهسازی روستاها، 500 میلیارد تومان برای گازرسانی به استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان و 300 میلیارد تومان برای سیگنال‌رسانی مخابرات به روستاها خبر داد.
*دولت لایحه پیشنهادی خود را در خصوص هدفمندسازی یارانه‌ها به مجلس تقدیم کرد و مجلس آن را با تعدیلاتی تصویب کرد ولی در خلال بررسی‌ها به پیشنهاد یک نماینده، مجلس با تداوم شیوه فعلی به مدت سه ماه موافقت کرد ولی شورای نگهبان با این مصوبه مجلس مخالفت کرد. ایراد اول شورای نگهبان این بود که مجلس نمی‌تواند دولت را ملزم به ارائه لایحه بودجه کند و دیگر آنکه پیشنهاد مشخصی در قالب این مصوبه مجلس به تصویب نرسیده بود.
*رویکرد مجلس در قالب بررسی لایحه بودجه، رونق‌بخشی به تولید بود و تا جایی که مجال داشت در این باره تصمیم‌گیری کرد.
* علیرغم نگاه‌های سیاسی مختلف در مجلس قوه مجریه و قوه مقننه نگاه رفاقتی خوبی دارند. دولت و مجلس تعامل خوبی با هم داشته‌اند و تداوم و ادامه این تعامل با گفت‌وگوهای تخصصی و مراودات بیشتر خواهد شد و پایداری آن منوط به پرهیز از برخی حاشیه‌ها است.
*( در مورد نقش اجلاس بین‌المجالس آسیایی که در تهران برگزار می‌شود با توجه به استقبال کشورها از آن ) استقبال خوبی از اجلاس به عمل آمده است.
* ظرفیت جمهوری اسلامی ایران و شرایط کشورهای جهان اسلام فرصت مناسبی برای این اجلاس به وجود آ‌ورده است و با توجه به موضوعات مختلفی که مبتلا به جهان اسلام است این اجلاس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
*موضوعات حساسی از جمله موضوع فلسطین که در منطقه در حال وقوع است و نیاز به رایزنی و گفت‌وگو برای یافتن راه‌حل سیاسی دارد و همچنین موضوع تلاش عده ای برای اختلاف‌افکنی میان کشورهای اسلامی، هوشیاری کشورهای اسلامی و‌آسیایی را می‌طلبد که در این اجلاس نیز به آنها پرداخته می‌شود.
*همکاری‌های فنی و علمی از موضوعات دیگری است که در اجلاس تهران با توجه به قدرت و ظرفیت مجالس کشورهای اسلامی به آن پرداخته می‌شود و هرکدام می‌تواند تاثیرات مثبتی را به همراه داشته باشد.
*بحث هدفمند کردن یارانه‌ها در مقام عمل موضوع مهمی است که باید اصلاحاتی در موضوعات یارانه‌ها صورت گیرد اما بد متولد شد یعنی نحوه اجرا طوری بود که مشکلاتی را ایجاد کرد و قانون اجرایی نشد.
*در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها کمک به بخش‌های تولید، حمل و نقل و بهداشت و درمان مورد توجه قرار گرفته بود اما به این موضوع توجه نشد در شرایط فعلی باید گام بعدی با دقت اجرایی شود.
* قطعا افزایش قیمت‌ها از محل اجرای هدفمندی داریم چون باید قیمت حامل‌های انرژی اجرایی شود. اختلاف‌نظرها بیشتر روی سطح افزایش قیمت‌ها است اما در این اصل که باید در اصلاح قیمت‌ها در گام دوم به تولید، بهداشت و درمان توجه شود بین مجلس و دولت اتفاق‌نظری وجود دارد. اما باید منابعی هم وجود داشته باشد که این کارها انجام شود.
*مشکل از آن جا است که منابع در قسمت اول به گونه‌ای توزیع شد که در سال حدود 42 هزار میلیارد تومان یارانه توزیع می‌شود اما پولی که از محل اصلاح قیمت‌ها به دست می‌آید 28 هزار میلیارد تومان بیشتر نیست پس اول باید چاله را پیدا کرد و پس از آن منابعی را برای تولید، بهداشت و درمان اختصاص داد که این شاید به افزایش قیمت‌ها احتیاج داشته باشد و به دنبال آن نگرانی‌ای ایجاد می‌کند که باید با توجه به شرایط اقدامات را انجام داد.
* فکر می‌کنم چاره‌ای جز اجرای گام دوم وجود ندارد حال اینکه به چه میزان و چگونه این گام را برداریم باید کار با آرامش بیشتری دنبال شود. کمیسیون تلفیق با توجه به تمامی این ظرایف ایراد شورای نگهبان را مورد بررسی قرار دهد و گام دوم اسباب ناراحتی را در کشور ایجاد نکند.
*روابط ایران و ترکیه روابط بسیار دوستانه و صمیمانه‌ای است. ترکیه کشور دوست و برادر ما محسوب می‌شود. روابط تجاری ما در سال‌های گذشته رشد بسیار خوبی داشته است و رایزنی‌های ما در مسائل سیاسی با ترکیه زیاد صورت گرفته است. ضمن اینکه در برخی موارد اختلاف‌نظر داریم اما در کل رایزنی‌های سیاسی با ترکیه و سطح مراودات تجاری ما افزایش پیدا کرده است. نگاه دولت فعلی همکاری بیشتر با همسایه‌ها است.
* ایران با اتحادیه اروپا نیز روابط تجاری نسبتا خوبی داشت . شاید در کل اتحادیه اروپا شریک اقتصادی اول ایران محسوب می‌شد، اما بعد از حوادثی که در سال‌های اخیر و بحث تحریم‌ها صورت گرفت طبعا رقبای دیگری جایگزین اروپا شدند.
* اکنون اقبالی وجود دارد که روابط تجاری ایران و اروپا به جایگاه قبلی‌اش نزدیک شود، ما هم به دنبال آن هستیم امیدواریم در گفت‌وگو‌های بین اتحادیه اروپا با ایران مجال بیشتری ایجاد شود.برخی کشورهایی که در این مدت به ایران سفر کردند مذاکرات سازنده و با رویکرد مثبت داشته‌اند که این مسیر مذاکرات به افزایش سطح روابط تجاری می‌تواند کمک کند.
* در بیش از دو سال گذشته مساله سوریه، حرکت دایره‌وار را در صحنه بین‌الملل طی کرد. از ابتدا جمهوری اسلامی معتقد بود که حل و فصل این مسائل باید در مسیر سیاسی انجام شود اما برخی اعتقاد نداشتند و به سمت فشار نظامی حرکت کردند که این عوارضی را برای مردم منطقه ایجاد کرد.
* شاید در ژنو 1 هم نگاه دقیقی به این موضوع نشد و نتوانستند به راه‌حلی برسند اکنون در ژنو 2 تلاش می‌کنند که از راه‌حل سیاسی استفاده شود. هنوز این موضوع خیلی پیش نرفته است یعنی مذاکرات در حال انجام است و برخی جاها نیز اختلاف‌نظر جدی وجود دارد. فکر می‌کنیم در مسائل و چالش‌هایی که این روزها در منطقه برای کشورهای ایجاد شده باید موضوع مردم سالاری که خواسته مهمی برای مسلمانان است باید با خواست خود مردم تحقق یابد و اقدامات نظامی عملی نیست.
*کشورهای بزرگ که در بیانشان می‌گویند به دنبال راهبرد سیاسی هستند در عمل نیز چنین نظری را داشته باشند. قطعا در این اجلاس نیز بر روی راه‌حل سیاسی تاکید می‌شود و چنین ظرفیتی هم وجود دارد. فکر جمهوری اسلامی نیز این است که به راه‌حل سیاسی در سوریه رسیدگی شود.
*البته باید توجه شود که گاهی راه‌حل‌های سیاسی برای آن است که بحران جدیدی از طریق سیاسی ایجاد کنند بنابراین هر راه‌حل سیاسی نمی‌تواند مشکل را حل کند. با احترام گذاشتن به نظرات مردم می‌توان به راه‌حل سیاسی پایدار در موضوع سوریه دست پیدا کرد.
*پول نفت و گاز همان انفال است و مقدار زیادی از منابع جمهوری اسلامی متکی به نفت و گاز است که انفال محسوب می‌شوند البته این عنوان مهم نیست بلکه مهم این است که بدانیم از این ظرفیت برای اداره کشور استفاده می‌شود.
*( درباره اظهارات غربی‌ها بعد از توافقنامه ژنو) حرف‌هایی که آنها می‌زنند هم گاهی برای‌شان مصرف داخلی دارد و هم می‌تواند به آنها پاسخ داده شود و من فکر نمی‌کنم کسی در داخل نظرش این باشد که به این حرف‌ها پاسخی داده نشود اما گاهی سطح این حرف‌ها اینقدر پایین و بی‌حساب و کتاب است که لازم نیست به آنها پاسخی داده شود. مهم این است که منافع ملی کشور را در بهترین شرایط جلو ببریم. برخی جریانات در آمریکا و منطقه بدشان نمی‌آید که مذاکرات قطع شود یا مساله هسته‌ای ایران در زمینه سیاسی منقطع شود بنابراین ما ضمن دفاع از منافع ملی، باید مراقب شیطنت‌ها هم باشیم.
* بنابراین در جایی که لازم باشد باید به اظهارات غربی‌ها پاسخ داده شود که وزارت خارجه و سخنگوی این وزارتخانه گاهی پاسخ می‌دهند. در مجلس هم گاهی نمایندگان به صورت انفرادی یا در شکل بیانیه پاسخ‌هایی می‌دهند بنابراین این اظهارات بی‌پاسخ نمی‌ماند.
* در مورد پروتکل الحاقی لازم نیست جلوتر از شرایط حرکت کنیم. هنوز وقت زیادی هست و باید ببینیم آنها در مسیر کار چطور عمل می‌کنند. وقت مباحثه در مورد پروتکل الحاقی الان نیست.
*( درباره تغییر لحن آمریکایی‌ها بعد از توافقنامه ژنو) آنها حق دخالت در امور داخلی ما را ندارند. در مورد مساله موشکی هم قبلا مطالبی گفته بودند و به آنها پاسخ داده شده بود. وقتی آنها می‌گویند که گزینه‌هایشان همیشه روی میز است باید توجه داشته باشند که بازتابش این است که ایران همیشه مراقب باشد به کشور لطمه‌ای وارد نشود، آنها حرف بی‌حساب زیاد می‌زنند. دلیلی ندارد وقت‌مان را صرف پاسخ به این حرف‌ها کنیم. مهم این است که همبستگی داخلی کشور برای دفاع از منافع ملی کشور حفظ شود.
*پرونده مذاکرات هسته‌ای همیشه در اختیار شورای عالی امنیت ملی بوده و آنها مسئول پیگیری موضوع هستند بنابراین آنها باید کار را دنبال کنند اما مجلس هم قطعا موضوع را رصد و پیگیری می‌کند و دستورهای مختلفی در این ارتباط وجود دارد. همچنان‌ که در گذشته هم رییس کمیسیون امنیت ملی در جلسات مربوط به بررسی این موضوع حضور داشتند اکنون هم آقای بروجردی در این جلسات حضور دارند.
* دیپلماسی پارلمانی از قبل وجود داشته و حتی در شرایطی که گاهی گرفتاری‌هایی در دیپلماسی رسمی بود، رفتارهای دیپلماتیک پارلمانی و رفت و آمدهایی وجود داشت. دیپلماسی پارلمانی نقش مکمل برای دیپلماسی رسمی دارد و موازی آن نیست، بلکه ظرفیت جدیدی است که می‌توان از آن استفاده کرد مثل دیپلماسی عمومی که نمی‌توان آن را برای دیپلماسی رسمی مضر دانست.
* تا آنجا که من می‌دانم آنچه که در موضوع هسته‌ای در رسانه‌ها مطرح است، تفاوتی با اصل موضوع ندارد و شاید نحوه رسیدن به توافقات و ریز مذاکرات باشد که لزومی هم ندارد که در مورد آن اطلاع‌رسانی خاصی صورت بگیرد.
* در مورد پرونده هسته‌ای جزییات پنهانی وجود ندارد و در نهایت نحوه وصول به نتایج و مقدماتی که در مذاکرات مطرح شده است، ممکن است در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته باشد که نیازی به آنها نیز وجود ندارد.
*من دلیلی نمی‌بینم که نگاه منفی به مذاکرات هسته‌ای داشته باشم و اگر طرف‌های خارجی بخواهند موضوع هسته‌ای را براساس گفت‌وگو حل کنند، شدنی است و در نگرانی‌هایی که در ارتباط با ادامه روند فعالیت‌های هسته‌ای وجود دارد نیز می‌توان گفت‌وگو کرد و جمهوری اسلامی ایران نیز این آمادگی را دارد و در صورتی که طرف‌های خارجی همین مسیر را دنبال کنند، این مذاکرات می‌تواند به نتیجه برسد و مساله هسته‌ای حل شدنی است.
* اما اگر بخواهند با نگاه تاجرمآبانه به موضوع هسته‌ای نگاه کنند، من فکر نمی‌کنم به این سادگی‌ها قابل حل شدن باشد و اگر اینکه دنبال این باشند که جمهوری اسلامی ایران را از ادامه روند پرداختن به موضوع هسته‌ای منصرف کنند، بدانند که راه اشتباهی را در پیش گرفته‌اند و منصرف کردن ایران از فعالیت‌های هسته‌ای شدنی نیست.
* در تونس حرف جدیدی زده نشد و موضوعی که مطرح شد، آن موضوع جمهوری اسلامی ایران بود. ضمن آنکه ما شاهد آن هستیم که در مورد انقلاب‌های منطقه چه مشکلاتی ایجاد شده است و لازم است در این اجلاس‌ها، موضوعاتی نظیر آن مطرح شود و به سنگ‌اندازی در مسیر انقلاب‌های کشورها انجام می‌شود، پرداخت. اما موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل منطقه و فلسطین و همچنین موضوع هسته‌ای مشخص است.
*( در پاسخ به این پرسش که نفوذ جریان انحرافی در مراکز تصمیم‌گیری موجب تبعیت اقتصاد کشور از مدل‌های غربی شده یا خیر؟ ) بنده این گروه را نمی‌شناسم ولی نگاه درونی به اقتصاد و تکیه بر توانایی‌های داخلی ضروری است.
*رهبر معظم انقلاب نیز به دفعات بر اقتصاد مقاومتی و رونق تولید تاکید کرده‌اند. بسترسازی برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی و تولید بیشتر موجب بهبود شرایط داخلی می‌شود و اصلا راه خروج از شرایط رکودی و بهبود شرایط فعلی، حمایت از تولید و اشتغالزایی است و سمت‌گیری‌های لایحه بودجه این موضوع را نشان می‌دهد.
*برخی تهدیدات، برای رفع سایر مشکلات سران آمریکایی است و دلیلی به توجه کردن به این تهدیدات وجود ندارد البته به برخی از این تهدیدات که جنبه دخالت در امور داخلی ایران را دارد باید پاسخ داد ولی بنده در کل اهمیت چندانی به این تهدیدات آمریکایی‌ها نمی‌دهم.
*(در واکنش به پرسشی که موضعش در خصوص شکایت دادستانی از علی مطهری را جویا شده بود) بنده قبلا در این خصوص اظهارنظر کرده‌ام ولی باید تاکید کنم که نمایندگان در چارچوب‌های قانونی اجازه اظهارنظر در همه امور کشور را دارند اما اگر خارج از این مسیر حرکت کردند هیات نظارت بر نمایندگان باید ورود کند.
*همکاری مجلس و دولت در شرایط فعلی امری لازم است و اصلا عبور از شرایط سخت فعلی احتیاج به همکاری قوا دارد. مجلس فضا را در همکاری و کمک به دولت می‌داند اما اظهارنظر نمایندگان نیز آزاد است.
* برآیند حرکت مجلس در موضوعات مختلف به حل و فصل مسائل کمک می‌کند. همان‌طور که در اصلاحیه بودجه 92 نیز نگاه تخصصی حاکم بود.مسیر مجلس در همکاری با سایر قواست.
*در کل موضوع هسته‌ای موضوعی ملی است و باید وفاقی بین قوای مختلف وجود داشته باشد که در این تردیدی نیست. این وفاق می‌تواند به پیشبرد این موضوع ملی کمک کند.
* البته بنا نیست که در مجلس نظرات مختلف گفته نشود چون در مجلس آرای مختلف وجود دارد و ایرادی هم نیست که نظرات گوناگون مردم از مجلس شنیده شود اما در کل مهم آن است که برآیند کار، همکاری برای حل مساله ملی باشد.
*در غرب نیز برخی حرف‌هایی در مورد توافق ژنو گفته می‌شود که تفسیرهای خاص آنهاست. شاید تصوراتی را داشتند که نتوانستند در توافقنامه محقق کنند و می‌خواهند کار را به روش‌های خاص خودشان پیگیری کنند. ما کاری به آن ندارند و به متن توجه می‌کنیم. لذا دیپلمات‌ها ما باید متن را مورد توجه قرار دهند.
* ما در قانون اساسی ظرفیت‌هایی داریم که با حقوق مردم مستقیم مرتبط است و چه خوب است بر آن تمرکز شود. مثلا در مورد برخی از دادگاه‌ها هیات منصفه وجود دارد که هنوز به صورت یک قانون نرسیده است.
* بحث امر به معروف و نهی از منکر نیز یکی از اصول قانونی است که می‌توان به آن توجه جدی شود. باید از کسانی که می‌خواهند امر به معروف و نهی از منکر به خصوص در مورد مسوولان داشته باشند، صیانت شود.
*( در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد طرح انتقال پایتخت به دلیل ورود مجلس به این موضوع) حالا ببینیم دولت از این طرح استقبال می‌کند یا نه. زمانی که دکتر روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود، این موضوع را مطرح کردند اما همان زمان رییس جمهور وقت موافق نبودند. الان طرح در مجلس مطرح شده و نگاه منفی وجود ندارد و گفتند که بررسی می‌کنند. این طرح در حال مطالعه است وباید دید این طرح به چه میزان منابع نیاز دارد و باید دید اجرای آن امکان‌پذیر است یا خیر.
*(در مورد برخی انتقادها به نحوزه توزیع سبد کالا) این موضوع احتیاج به قانونگذاری ندارد بلکه احتیاج به نظارت دارد و مجلس هم این کار را انجام داده است. البته اشکالاتی در کار بوده که صف‌های طولانی ایجاد کرد و دولت هم تغییری در مسیر کار صورت داد. باید کمک کرد که این اقدام با توجه به امکانی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد به نحو درستی انجام شود.
* اینکه فضای نقد در کشور ایجاد شود و نخبگان بتوانند اظهارنظر کنند کار درستی است و رسانه‌ها می‌توانند به انعکاس اظهارات نخبگان کمک کنند. البته اظهارات نخبگان سیاسی منعکس می‌شود و شاید نگاه رییس‌جمهور به دانشگاهیان و اساتید دانشگاه بوده است اما باید سازوکاری وجود داشته باشد تا آنها در جریان قرار بگیرند تا بتوانند اظهارنظر کنند و در این مسیر رسانه‌ها می‌توانند خیلی موثر باشد تا انتخاب‌های بهتری در اختیار مسئولین قرار گیرد.
* من خوش‌بینی شما را تبریک می‌گویم که می‌گویید عقل به سیستم برگشته است. عقل همیشه بوده اما درجاتش فرق می‌کند. اینکه چه نسبتی با دولت‌ها دارد ما همیشه گفته‌ایم که مجلس باید مستقل باشد و ضمن اینکه همراهی، گفت‌وگو و کمک به دولت‌ها می‌کند باید مستقل تصمیم بگیرد.در دولت فعلی هم همین‌طور است و نگاه ما این است که اگر قوانین در کشور به درستی اجرا شود کارها روی ریل خواهد بود. اگر هم نقدی به گذشته است برای این است که قوانین را به درستی اجرا نمی‌کردند. ما امیدواریم دولت همیشه همین مسیر را طی کند.
*لازم است کشورهای اسلامی از ظرفیت‌های خود در حوزه اقتصادی استفاده کنند و به این موضوع توجه ویژه‌ای صورت دهند. اینکه کشورهای اسلامی در حوزه اقتصادی مبادلات خوبی داشته باشند و از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده نمایند نکته مهم و مثبتی است و در نهایت نیز به نفع‌شان خواهد بود و در صورت عدم استفاده از این ظرفیت‌ها آسیب خواهند دید.
* ما گاهی می‌بینیم که در اجلاس‌های مختلف در مورد تشکیل بازارهای مشترک اسلامی صحبت‌هایی مطرح می‌شود که متاسفانه خیلی جدی به آن توجهی صورت نمی‌گیرد و کشورهای اسلامی ترجیح می‌دهند مبادلات خود را با کشورهای دیگر تقویت کنند و این نشان می‌دهد که جهت‌گیری وجود دارد که خیلی باوری نسبت به ظرفیت کشورهای اسلامی در بین خود این کشورها وجود ندارد.
*باید توجه داشت که هرقدر در مورد مسائل مختلف و همچنین موضوعات سیاسی گفت‌وگو شود بدون تقویت مبادلات اقتصادی نمی‌توان امیدوار بود که کشورهای اسلامی به نتیجه مطلوب برسند.
*(در پاسخ به سوالی در مورد تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف حصرها) باید این موضوع از طریقی که انجام شده دنبال شود و شورای عالی امنیت ملی باید نظرات مختلف و شرایط کشور را ببیند و بسنجید و در مورد آن عمل کند و باید تصمیم سنجیده‌ای گرفت.
*( در ارتباط با برخی از صحبت‌های سران کشورها در مورد به بن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای) اگر این مذاکرات به بن‌بست برسد چیزی گیر اوباما نخواهد آمد و در صورتی که این مذاکرات به نتیجه برسد آنها می‌توانند بگویند که ما توانستیم موضوع هسته‌ای ایران را حل کنیم و در صورت بن‌بست نیز قطعا چیزی عاید اوباما و دوستانش نخواهد شد. همچنین صحبت‌هایی که در مورد لزوم رفع حصر موسوی و کروبی توسط وزارت خارجه آمریکا امروز زده شد نیز حرف‌های گزافی است و آنها حق این را ندارند که در مسائل داخلی ما دخالت کنند و این اظهارنظرها نیز نشان و نمود دخالت در امور داخلی است.
*در مورد بحث ارتباط با آمریکا راه طولانی وجود دارد و نمی‌شود در این رابطه جست زد و یک باره به آن پرداخت.
* وضعیت فعلی بودجه‌ریزی بی‌اشکال نیست و اینکه تبصره‌های زیاد ذیل ماده واحدها مطرح شود و یا اینکه دولت‌ها بخواهند به قانون‌های مادر لطمه بزنند باعث نوعی سردرگمی می‌شود که باید اصلاح شود و مجلس نیز برای اصلاح روند فعلی برنامه‌هایی را در پیش دارد.
* اینکه بگوییم بودجه فرهنگی رشد نزولی داشته است نمی‌تواند درست باشد اما می‌توان گفت بودجه فعلی کفاف نیازهای فرهنگی جامعه و کشور را نمی‌دهد و کشور در بخش فرهنگی نیازمند توجه بیشتر است و امیدواریم در سال‌های آینده به این موضوع توجه شود چرا که در سال جاری ما شاهد کمبود منابع بودجه‌ای هستیم.
کد N124679