شرودر متعجب از جاسوسی آمریکا از مرکل

صدر اعظم سابق آلمان گفت: از شنیدن این مساله که آژانس امنیت ملی آمریکا از صدر اعظم کنونی کشورش جاسوسی کرده، بسیار متعجب شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، اوایل ماه جاری میلادی مدارک آژانس امنیت ملی آمریکا نشان داد که این آژانس جاسوسی عملیات‌های نظارتی را در سال 2002 میلادی آغاز کرده که گرهارد شرودر، صدر اعظم سابق آلمان را در زمان دوره کاری‌اش هدف قرار داده است.

شرودر به خبرنگاران گفت که از شنیدن این عملیات که توسط ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار سابق و افشاگر آژانس امنیت ملی آمریکا افشا شده،‌ متعجب نیست.

اما وی در جریان مراسمی در برلین گفت: انتظار نداشتم که آژانس امنیت ملی آمریکا پس از پایان دوره صدراعظمی من در سال 2005 میلادی به نظارت دفترم ادامه دهد.

شرودر افزود: البته می‌دانستم که همیشه فعالیت‌های جاسوسی انجام می‌شود اما فکر می‌کردم که این اقدامات در رابطه با دشمنان صورت می‌گیرد نه دوستان. در حال حاضر از ادامه این فعالیت‌های جاسوسی پس از پایان دوره صدر اعظمی‌ام متعجب شده‌ام. انتظار داشتم که آژانس اطلاعات ملی آمریکا از من به دلیل مخالفت شدیدم نسبت به جنگ عراق جاسوسی کند. اما آنچه که مرا متعجب می‌کند این است که آمریکا از آنگلا مرکل، صدر اعظم کنونی آلمان نیز پس از انتصابش از حدود 9 سال پیش جاسوسی کرده است.

گرهارد شرودر ادامه داد: مشکل سیاسی این بود که این مساله در اصل تقصیر من بود چرا که مخالف جنگ عراق بودم و باید فرض کنیم که آمریکا باید متوجه می‌شد که انگیزه‌های من چیست و با چه کسی توطئه‌چینی می‌کنم. البته برای من سوال اینجا است که چرا از مرکل جاسوسی کردند؟ آیا به این خاطر که آژانس امنیت ملی آمریکا از این انتقال قدرت در سال 2005 میلادی بی‌اطلاع بوده یا اینکه به خاطر این مساله از مرکل جاسوسی کرده که با آمریکایی‌ها در برخی از موارد دچار مناقشه بوده است؟ حتی برای آن‌ها فرقی نداشته که از من جاسوسی کنند یا مرکل.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در اکتبر سال گذشته میلادی تاکید کرد: آمریکا مکالمه‌های مرکل را شنود نمی‌کند و نخواهد کرد. اما درست یک ماه بعد، افشای اسناد دیگری نشان داد که شماره تلفن همراه مرکل از سال 2002 تا دست کم سال گذشته میلادی در فهرست سرویس ویژه جمع‌آوری اطلاعات آژانس امنیت ملی آمریکا قرار داشته است.

انتهای پیام

کد N124677