لاریجانی/9/: نظر مجلس این است که در اجرای فاز دوم هدفمندی به اقشار ضعیف فشار نیاید

نظر مجلس این است که در اجرای فاز دوم هدفمندی به اقشار ضعیف فشار نیایدرییس مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری بسیج در مورد برخی انتقادها به نحوزه توزیع سبد کالا، گفت: این موضوع احتیاج به قانونگذاری ندارد بلکه احتیاج به نظارت دارد و مجلس هم این کار را انجام داده است. البته اشکالاتی در کار بوده که صف‌های طولانی ایجاد کرد و دولت هم تغییری در مسیر کار صورت داد. باید کمک کرد که این اقدام با توجه به امکانی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد به نحو درستی انجام شود.

لاریجانی در پاسخ به سوال مردوخی خبرنگار با سابقه مطبوعات از روزنامه آرمان درباره گرانی‌های اخیر، گفت: گرانی موضوع مهمی است و در شرایط فعلی هم رکود و هم گرانی را شاهد هستیم که راه برون‌رفت از آن ایجاد فضایی برای رونق تولید است البته با این منابع باید با سختی این شرایط را فراهم کرد. ما در بودجه امسال راهکارهایی را برای رونق تولید در نظر گرفتیم و نظر مجلس این است تا جایی که می‌شود به اقشار پایین در افزایش قیمت بنزین، گاز، برق و ... فشار وارد نشود و اگر قرار است هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود در سطحی باشد که فشاری به این اقشار وارد نشود.

خوش‌بینی شما را تبریک می‌گویم که می‌گویید عقل به سیستم برگشته است

وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری آنا درباره فضای نقد در کشور نیز گفت: اینکه فضای نقد در کشور ایجاد شود و نخبگان بتوانند اظهارنظر کنند کار درستی است و رسانه‌ها می‌توانند به انعکاس اظهارات نخبگان کمک کنند. البته اظهارات نخبگان سیاسی منعکس می‌شود و شاید نگاه رییس‌جمهور به دانشگاهیان و اساتید دانشگاه بوده است اما باید سازوکاری وجود داشته باشد تا آنها در جریان قرار بگیرند تا بتوانند اظهارنظر کنند و در این مسیر رسانه‌ها می‌توانند خیلی موثر باشد تا انتخاب‌های بهتری در اختیار مسئولین قرار گیرد.

خبرنگار خبرگزاری ایکنا نیز در ادامه سوالی را مطرح کرد که بعد از هشت سال عقل و تدبیر به کشور بازگشته است که لاریجانی پاسخ داد: من خوش‌بینی شما را تبریک می‌گویم که می‌گویید عقل به سیستم برگشته است. عقل همیشه بوده اما درجاتش فرق می‌کند. اینکه چه نسبتی با دولت‌ها دارد ما همیشه گفته‌ایم که مجلس باید مستقل باشد و ضمن اینکه همراهی، گفت‌وگو و کمک به دولت‌ها می‌کند باید مستقل تصمیم بگیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در دولت فعلی هم همین‌طور است و نگاه ما این است که اگر قوانین در کشور به درستی اجرا شود کارها روی ریل خواهد بود. اگر هم نقدی به گذشته است برای این است که قوانین را به درستی اجرا نمی‌کردند. ما امیدواریم دولت همیشه همین مسیر را طی کند.

ادامه دارد

کد N124672