تاکید وزیران خارجه ایران و ترکمنستان بر توسعه روابط در زمینه حمل و نقل و انرژی

سیاسی

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با مرور توافقات حاصله در سیزدهمین اجلاس اخیر کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، مکانیزم و راه‌های تسریع در عملیاتی شدن این توافقات را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد جواد ظریف و رشید مردف هم‌چنین روز شنبه در مذاکراتی در تهران پیرامون توسعه همکاری‌های چندجانبه در منطقه از جمله در زمینه حمل و نقل و انرژی رایزنی کردند.

دو طرف اراده رییسان‌جمهور دو کشور از جمله نتایج سازنده مذاکرات اخیر ظریف با رییس‌جمهور ترکمنستان را پشتوانه خوبی برای پیگیری و اجرایی شدن طرح‌های همکاری دو کشور در عرصه‌های مختلف در جهت منافع دو ملت، دو کشور و منطقه توصیف کردند.

در این دیدار که وزیران امور اقتصادی، راه آ هن، آب و برق ترکمنستان نیز حضور داشتند ظریف اهمیت رییس‌جمهور ترکمنستان برای روابط دو جانبه را قابل احترام دانست و سفر سریع وزیر امور خارجه ترکمنستان به ایران بلافاصله پس از کمیسیون مشترک اقتصادی با هدف پیگیری امور را نشانگر عمق روابط دانست.

او با اشاره به توافقات دو کشور در چارچوب سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی، اهتمام برای عملیاتی کردن توافقات در زمنیه انرژی، انتقال برق، حمل و نقل به ویژه راه آهن، صنعت و تجارت را خاطرنشان کرد.

ظریف با اشاره به حضور 230 تولیدکننده ایرانی در نمایشگاه ویژه صنایع ایران در عشق‌آباد با حضور نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در هشتم اسفندماه سال جاری، زمینه‌های همکاری دو کشور را گسترده دانست و افزود: دو کشور همسایه نیازها و ظرفیت‌های مشترکی دارند که امکان برآورده کردن نیازهای متقابل را فراهم می‌کند.

وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز با اشاره به ایران به‌عنوان سرزمینی کهن که همسایه ویژه ترکمنستان است، سفر به ایران در راس هیات عالی‌رتبه را با تاکید رییس‌جمهور این کشور برای ادامه گفت‌وگوهای سازنده و پیگیری توافقات بلافاصله پس از برگزاری سیزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور دانست.

وی با ابلاغ سلام‌های گرم بردی محمد اف، رییس‌جمهور ترکمنستان، از رویکردهای سازنده و سیاست‌های تاثیرگذار جمهوری اسلامی ایران تقدیر کرد و گفت‌وگوهای دو طرف در زمینه روابط دو جانبه، تحولات منطقه‌یی و بین‌المللی و سایر مسائل مورد علاقه را مهم خواند.

مردف توسعه همکاری‌های دو کشور را در زمینه حمل و نقل و مواصلات به‌ویژه راه‌آهن، انرژی، برق و آب برای دوکشور مهم و راهبردی توصیف کرد و نسبت به برگزاری نمایشگاه آتی ویژه صنایع ایران در عشق‌آ باد و حضور و مشارکت گسترده شرکت‌های ایرانی ابراز خشنودی کرد.

همکاری در حوزه دریای خزر، کریدور چهار جانبه ایران، ترکمنستان، ازبکستان و عمان و ایجاد و تسهیلات کنسولی بیش‌تر از دیگر محورهای مذاکرات دو وزیر در این ملاقات بود.

انتهای پیام

کد N124669