تقویت امنیت زائران پاکستانی/ پرواز کویته به مشهد برقرار می شود

ایران,خط پرواز

اسلام آباد - ایرنا - سازمان هواپیمایی ملی پاکستان (PIA) اعلام کرد: پرواز مستقیم از شهر ˈکویتهˈ مرکز ایالت بلوچستان در جنوب غربی این کشور به مقصد ˈمشهد مقدسˈ در ایران از روز ششم اسفند (25 فوریه) به منظور جلوگیری از انجام حملات تروریستی علیه زائران شیعه برقرار می شود.

منابع خبری پاکستان روز شنبه گزارش دادند: ˈعبدالباقی بلوچˈ مدیرکل سازمان هواپیمایی ملی پاکستان در ایالت بلوچستان گفت که پرواز کویته - مشهد دو بار در هفته (شنبه و سه شنبه) برقرار شده و براساس این برنامه هر پرواز تعداد 118 مسافر را به شهرهای دو کشور منتقل می کند.

وی با اشاره به اینکه سازمان هواپیمایی ملی پاکستان پس از 10 سال عملیات پرواز به مشهد را دوباره آغاز می کند افزود: این پرواز در مرحله اول از شهر ˈلاهورˈ (مرکز ایالت پنجاب در شرق پاکستان) به کویته پرواز کرده و سپس مسافران پاکستانی بویژه زائران اماکن زیارتی را از این شهر به مشهد در ایران منتقل می کند.

علاوه بر این، هیاتی از سازمان هواپیمایی ملی پاکستان طی دیدار با سید ˈحسن یحیویˈ سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر کویته، وی را از جزییات برنامه دولت پاکستان برای برقراری پرواز کویته به مشهد مطلع کرد.

سرکنسول کشورمان با قدردانی از تلاشهای سازمان هواپیمایی ملی و دولت پاکستان اطمینان داد: دولت جمهوری اسلامی ایران نیز حمایتهای لازم را در این خصوص ارائه می دهد.

پیشتر ˈمحمد نواز شریفˈ نخست وزیر پاکستان گفت: دولت این کشور در پی حملات تروریستی علیه کاروانهای زائران شیعه پاکستانی در ایالت بلوچستان و به منظور جلوگیری از این گونه حوادث در آینده برای تردد زائران شیعی این کشور ارائه خدمات هوایی و دریایی را در نظر گرفته است.

وی با اشاره به اینکه راه اندازی خط پرواز ویژه از سوی سازمان ملی هواپیمایی پاکستان خواهد بود، افزود: دولت برای انتقال زائران از مسیر دریایی (کشتیهای مسافربری) نیز استفاده خواهد کرد.

حمله انتحاری ماه گذشته در مسیر عبور دو دستگاه اتوبوس حامل زائران شیعی در منطقه ˈمستونگˈ ایالت بلوچستان در جنوب غربی پاکستان،30 کشته و بیش از 44 زخمی برجای گذاشت.

مسوولیت این حمله تروریستی را گروه افراطی ˈلشکر جهنگویˈ بر عهده گرفت.

سالانه 120هزار شهروند پاکستانی برای زیارت اماکن مقدسه در ایران و عتبات عالیات در عراق از مسیر زمینی ایالت بلوچستان به این دو کشور سفر می کنند.

آساق ** 1095**1577
کد N124640