تحولات آسیا/

استرالیا برای مقابله با پناهجویان از آمریکا پهپاد می خرد/ کشته شدن سه نفر به خاطر فوران آتشفشان در اندونزی

آسیا اقیانوسیه

تصمیم استرالیا برای خریداری پهپادهای آمریکایی به منظور شناسایی پناهجویان غیرقانونی و کشته شدن سه نفر در اندونزی به خاطر فوران آتشفشان از جمله خبرهای قاره آسیا به شمار می رود.

استرالیا

شینهوا از تصمیم استرالیا برای خریداری هفت فروند هواپیمای بدون سرنشین "تریتون" آمریکا به ارزش سه میلیارد دلار با هدف شناسایی کشتیها و هواپیماهای دشمن در زمان بروز جنگ و همچنین شناسایی پناهجویان غیرقانونی خبر داد که از اندونزی عازم استرالیا می شوند.

هواپیماهای بدون سرنشین قرار است که در یک پایگاه نیروی دریایی در نزدیکی شهر جنوبی آدلاید مستقر شده و جایگزین ناوگان قدیمی هواپیماهای گشتی اوریون پی -3 شوند.

چین

همچنین یانگ جیه چی مشاور رئیس جمهوری چین در دیدار با جان کری وزیر خارجه آمریکا در پکن ضمن استقبال از توافق هسته ای موقت بین ایران و گروه 1+5 بر لزوم انجام گفتگوهای سازنده با تهران تاکید کرد.

کامبوج

نمایندگان حزب حاکم و اپوزیسیون قرار است که روز سه شنبه برای گفتگو درباره اصلاحات انتخاباتی به منظور پایان دادن به بحران داخلی در این کشور گردهم آیند.

مخالفان هون سن بر این باورند که پیروزی وی در انتخابات ژوئن 2013 به دلیل تقلب در انتخابات بوده و نخست وزیر به همین دلیل باید از قدرت کناره گیری کرده و انتخابات جدید برگزار شود.

درحالیکه معترضان کامبوجی خواستار استعفای هون سن به دلیل تخلفات انتخاباتی هستند، وزارت دفاع کامبوج دولت کنونی را غیر قانونی خوانده و تاکید کرده است که حزب حاکم هون سن اکثریت مطلق آرا را در انتخابات ژوئن گذشته به دست آورده است.

اندونزی

یک مقام اندونزیایی اعلام کرد که شمار فرودگاههای تعطیل شده در اندونزی به خاطر فوران آتشفشان کوه کلود در جزیره جاوه به هفت فرودگاه رسید و در این بین سه نفر کشته شدند.

اخیرا نیز بر اثر فوران مجدد آتشفشان سینابونگ در شمال جزیره سوماترا اندونزی حدود شش هزار نفر منازل خود را تخلیه کردند.

در همین راستا مقامات اندونزی از مردم این منطقه که پیشتر در سپتامبر گذشته به دلیل ازسرگیری فعالیت این آتشفشان منازل خود را تخلیه کرده بودند، خواستند تا منازل خود را ترک کنند و ارتش نیز برای تخلیه ساکنان 4 روستای واقع در اطراف این آتشفشان کمک کرد.

همچنین اواخر سال 2010 در پی از سرگیری فعالیت کوه آتشفشانی مراپی در نزدیکی شهر یوگیاکارتا بیش از 350 نفر کشته شدند که این مرگبارترین فعالیت آتشفشانی در اندونزی بود.

ژاپن

خبرگزاری کیودو نیز اعلام کرد که بارش برف در جزیره کیوشو در جنوب غرب ژاپن باعث قطع برق 10 هزار مشترک شد.

این رسانه ژاپنی در ادامه از تعطیلی فرودگاه های شهر هیروشیما و کاگاوا در غرب ژاپن به دلیل بارش سنگین برف و عملیات برف روبی و توقف حرکت قطارهای سریع السیر در این منطقه و مرکز این کشور خبر داد و نوشت دولت ژاپن از مردم خواسته تا از سفرهای غیرضروری اجتناب ورزند.

تلویزیون ژاپن نیز تصاویری را منتشر کرد که در آن صدها مسافر در فرودگاه هاندا توکیو پایتخت این کشور به خاطر بارش برف سنگین که در 13 سال اخیر در پایتخت این کشور بی سابقه بوده است، سرگردان بودند.

تایلند

همچنین وزیر خارجه موقت تایلند در یک کنفرانس خبری در بانکوک ضمن انتقاد از کمیسر انتخاباتی اعلام کرد که "حرف زدن بسیار زیاد شما" باعث شده تا خارجی ها درباره نتایج انتخابات دچار سردرگمی شوند.

هند

یکی از مقامات ارشد هند اعلام کرد که در جریان سه انفجار مجزا در پایتخت این کشور هفت نفر زخمی شدند.