آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به مراسم 22 بهمن‎؛

حضور همه سلایق سیاسی، شروعی برای تحكیم وحدت كشور است

سیاست داخلی

ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های كلّی جمعیت، در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری شد و با تصویب هشت بند دیگر از این سیاست‌ها، مجموعاً در قالب 15 بند، سیاست‌های كلی جمعیت به پایان رسید كه جهت تأیید نهایی خدمت رهبری معظم انقلاب تقدیم خواهد شد.

ادامه بررسی و تدوین سیاست‌های كلّی جمعیت، در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری شد و با تصویب هشت بند دیگر از این سیاست‌ها، مجموعاً در قالب 15 بند، سیاست‌های كلی جمعیت به پایان رسید كه جهت تأیید نهایی خدمت رهبری معظم انقلاب تقدیم خواهد شد.

به گزارش ایلنا، در ابتدای جلسه، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، باتوجه به حضور حماسی و پرشور مردم خوب سراسر كشور در راهپیمایی یوم‌ا.. 22 بهمن گفت: حقیقتاً، باید تقدیر و سپاسی ناب از حضور هوشیارانه و وفادارانه مردم بعمل آوریم كه در صفوفی فشرده و عمیق، صحنه‌ای از اقتدار مردمی نظام و وحدت و انسجام كشور را به نمایش گذاشتند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضور گسترده همه طیف‌ها و سلایق سیاسی را در مراسم امسال، شروعی خیر و بابركت برای حفظ و تحكیم بیشتر وحدت در كشور توصیف كرد و گفت: امیدواریم خداوند برتوفیقات بیشتر مردم خوب كشورمان بیافزاید و به مسؤولان ما نیز توفیق خدمت بیشتر به این مردم را اعطاء كند.

سپس حجت‌الاسلام مصباحی‌مقدم عضو مجمع و رئیس كمیسیون برنامه و بودجه در مجلس شورای اسلامی، گزارشی از نحوة بحث و بررسی لایحه بودجه كل كشور در مجلس شورای اسلامی را به اطلاع اعضا رساند.

در ادامه این جلسه كه علاوه‌ بر اكثریت اعضا و سران سه قوه، وزرای نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، رئیس سازمان ثبت احوال كشور، قائم‌مقام وزیر كشور و رئیس مركز آمار ایران نیز به عنون مدعو حضور داشتند، موارد ذیل در قالب سیاست‌های كلی جمعیت به تصویب رسید:

8- توانمندسازی جمعیت در سن كار با فرهنگ‌سازی، اصلاح، تقویت و سازگار نمودن نظامات تربیتی و آموزش‌های عمومی، كارآفرینی، فنی-حرفه‌ای و تخصصی با نیازهای جامعه و استعدادها و علایق آنان جهت ایجاد اشتغال مؤثر و مولد.

9- باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت، متناسب با ظرفیت زیستی با تأكید بر تأمین آب با هدف توزیع متعادل و كاهش فشار جمعیتی.

10- حفظ و جذب جمعیت در روستاها و مناطق مرزی و كم تراكم و ایجاد مراكز جدید جمعیتی بویژه در جزایر و سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان از طریق توسعه شبكه‌های زیربنایی، حمایت و تشویق سرمایه‌گذاری و ایجاد فضای كسب و كار بادرآمد كافی.

11- تدوین و اجرای سازوكارهای مناسب جهت مدیریت مهاجرت به داخل و خارج، هماهنگ با سیاست‌های كلی جمعیت و در راستای تبادل دانش و فرهنگ وتجربیات و جذب فناوری، سرمایه وكمك به اشتغال.

12- تشویق ایرانیان خارج از كشور جهت حضور و سرمایه‌گذاری و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و توانایی‌های آنان.

13- تقویت مولفه‌های هویت‌بخش ملی و ارتقای وفاق و همگرایی اجتماعی در مناطق جمعیتی، بویژه در میان مرزنشینان و ایرانیان خارج از كشور.

14- برنامه‌ریزی جامع برای رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متناسب با سیاست‌های جمعیتی.

15- ایجاد سازوكار مناسب برای رصد مستمر سیاستهای جمعیتی در ابعاد كمی و كیفی و انجام پژوهش‌های جمعیتی و توسعه انسانی.

کد N124552