بازگشت شبه نظامیان از سوریه کابوس آژانس های امنیتی غرب

شبه نظامیان

تهران - ایرنا - شبکه خبری آمریکایی ˈان بی سیˈ در گزارشی با استناد به اظهارات کارشناسان و مقامات مربوطه از بازگشت نیروهای خارجی افراط گرا که در سوریه علیه دولت ˈبشار اسدˈ می جنگند به عنوان ˈکابوس امنیتی غربˈ یاد کرد.

در این گزارش آمده است: تاکنون در حدود 11 هزار نیروی خارجی با هدف براندازی دولت سوریه وارد این کشور شده و مشغول جنگیدن هستند که گفته می شود 60 نفرشان آمریکایی هستند.

ˈجه جانسونˈ وزیر امنیت داخلی آمریکا چندی پیش گفت که دولت واشنگتن اکنون توجه خود را بر بازگشت شبه نظامیان به آمریکا معطوف کرده است.

وی افزود: طبق مطالعات ما و شرکای بین المللی مان، افرادی را می شناسیم که تبعه آمریکا، کانادا و اروپا هستند، اما به سوریه می روند تا بجنگند.

ˈرافائلو پانتوچیˈ عضو ارشد اندیشکده ˈموسسه سلطنتی خدمات نظامی و امنیتیˈ انگلیس نیز گفت: تاریخ معاصر نشان می دهد که میدان های جنگ که بر اساس ایدئولوژی جنگی سنی ها شکل گرفته اند، تهدید به شمار می آیند.

وی افزود: بمب گذارانی که دهها مسافر را در تاریخ هفتم ژوئیه سال 2005 در سامانه حمل و نقل لندن به کام مرگ کشاندند، اتباع انگلیسی بودند که پیشتر در درگیری های پاکستان و افغانستان شرکت کرده بودند.

در ادامه این گزارش آمده است: ˈبلال عبداللهˈ یکی از کسانیکه در حمله نافرجام سال 2007 علیه فرودگاه بین المللی ˈگلاسکوˈ شرکت کرده بود نیز در گروهی تروریستی موسوم به ˈدولت اسلامی عراق و شامˈ (داعش) دوره دیده بود.

پانتوچی افزود: ˈداعشˈ در نتیجه پیوستن جنگجویان خارجی تقویت و به یکی از مهم ترین بازیگران میدان های جنگ سوریه تبدیل شده است. این گروه همچنین ماه گذشته کنترل شهرهای ˈفلوجهˈ و ˈرمادیˈ در عراق را به دست گرفت.

تاکنون تصور می شد این گروه به دلیل ایدئولوژی افراط گرایانه اش با شبکه تروریستی ˈالقاعدهˈ مرتبط است، اما القاعده چندی پیش هر گونه ارتباط با این گروه را تکذیب کرد.

طبق اعلام اندیشکده ای به نام ˈمرکز بین المللی مطالعات افراط گراییˈ، در حدود 11 هزار شبه نظامی خارجی در فاصله زمانی اواخر سال 2011 تا دسامبر 2013 وارد سوریه شده اند که 60 نفر آنها را اتباع آمریکا تشکیل می دهند.

از جمله این افراد می توان به ˈاریک هارونˈ سرباز سابق آمریکا که تا پیش از بازگشت به وطنش در ماه مارس (اسفند - فروردین) گذشته برای گروهی از شبه نظامیان معارض سوری موسوم به ˈارتش آزادˈ جنگیده بود، اشاره کرد.

پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) او را به اتهامات متعدد از جمله استفاده از سلاح کشتار جمعی در خارج از خاک آمریکا متهم کرده است که در صورت اثبات این اتهامات، مجازات اعدام و یا حبس ابد را برایش به همراه خواهد داشت.

پانتوچی گفت: نمی توان گفت همه کسانیکه از سوریه باز می گردند به تهدیدی تروریستی تبدیل می شوند، اما احتمالا عده ای این خطر را به همراه دارند و ردگیری آنها کابوسی برای آژانس های امنیتی خواهد بود.

پانتوچی هشدار داد: حتی اگر این افراد پس از بازگشت از سوریه قصد ارتکاب حملات تروریستی را هم نداشته باشند، باز هم می توانند دیدگاه های افراط گرایانه خود را بر جوانانی که جذبشان می شوند، القاء کنند.

به گفته وی، سامانه های اطلاعاتی گسترده ای برای بررسی و تحت کنترل قرار دادن این افراد لازم است تا شاید بتوان از اعمال و ارتباطات آنها در داخل و خارج مطلع شد که کاری بسیار دشوار و هزینه بر است و هیچ راه حل آسانی برایش وجود ندارد.

خاورم**9156**1651
کد N124372