اولین بحران سیاسی در دولت مرکل با استعفای وزیر کشاورزی

آلمان

دولت جدید آنگلا مرکل با استعفای اجباری وزیر کشاورزی با نخستین بحران سیاسی خود روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، هانس پیتر فریدریش،‌ از اعضای حزب سوسیال مسیحی و وزیر کشاورزی دولت جدید خود را به اتهام افشای حقایق محرمانه قضایی در خصوص اتهامات یک نماینده پارلمانی آلمان، وادار به استعفا کرد.

اکنون که تنها دو ماه از تشکیل دولت ائتلافی "چپ - راست" در آلمان می‌گذرد، مرکل مجبور است وزیر کشاورزی خود را جایگزین کند. فریدریش،‌ چند هفته پیش وزیر کشاورزی آلمان شد و پیش از آن تا ماه دسامبر وزیر کشور آلمان بود.

فریدریش به دلیل دسترسی به اطلاعات محرمانه در زمان تصدی خود بر وزارت کشور آلمان، رییس حزب سوسیال دموکرات این کشور را در جریان پرونده‌ای علیه یکی از نمایندگان مهم این حزب در پارلمان به اتهام سوءاستفاده از کودکان قرار می‌دهد.

این افشاگری که در ماه اکتبر انجام شده ظاهرا به هدف عدم حضور این قانونگذار در تشکیل دولت جدید طی مذاکرات مربوط به تشکیل دولت ائتلافی انجام پذیرفته و به همین موجب افزایش فشارها بر فریدریش شده است.

فریدریش روز جمعه در یک بیانیه که به صورت تلویزیونی قرائت کرد، گفت: من امروز استعفای خود را از سمتم به عنوان وزیر کشاورزی آلمان تقدیم آنگلا مرکل، صدراعظم کشور کردم.

وی گفت که اعتقاد دارد به لحاظ سیاسی و قانون اقدام وی درست بوده است. فریدریش تاکید کرد: با این وجود من اذعان می‌کنم که در چند ساعت گذشته فشارها به حدی بر من افزایش یافته که دیگر نمی‌توانم وظایفم در وزارت کشاورزی را با تمرکز،‌ آرامش و حمایت سیاسی لازم مدیریت کنم.

انتهای پیام

کد N124238