12 قطعنامه در کمیته های ویژه اتحادیه بین المجالس اسلامی تصویب شد

نهمین کنفرانس

تهران – ایرنا – سخنگوی نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی گفت: طی نشست دیشب و امروز صبح 12 قطعنامه در چهارکمیته عمومی زنان، فلسطین و روسای مجالس مورد بحث و بررسی و تصویب قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، کاظم جلالی روز شنبه در جمع خبرنگاران با تشریح مصوبات و نشست های کمیته های نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی افزود: روز گذشته جلسه افتتاحیه بین المجالس اسلامی با حضور رییس مجلس آغاز شد و سپس وارد دستور کار خود شد و تا ساعت 20 ادامه یافت.

وی ادامه داد: امروز نیز کمیته ها کار خود را آغاز کردند که تاکنون 12 قطعنامه مورد تصویب قرار گرفت و بعدازظهر نیز جلسات این کمیته ها ادامه خواهد داشت.

جلالی درباره مصوبات کمیسیون سیاست خارجی گفت: قطعنامه هایی مربوط به قدس، فلسطین و اراضی اشغالی، پیگیری راه کارهایی برای اجرای قطعنامه های اتحادیه برای دیدار از غزه، تشکیل هیات پارلمانی جهت دیدار از پارلمان های کشورهای غربی، نقش پارلمان های اسلامی در از بین بردن نقشه های اسراییل برای یهودی سازی بیت المقدس و اراضی اشغالی در سوریه و لبنان مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم شاهرود در مجلس خاطرنشان کرد: چگونگی ایجاد همبستگی و وحدت میان کشورهای اسلامی برای مقابله با راه کارهایی که سرنوشت امت اسلامی را مورد هدف قرار دادند، مبارزه با تعصب و اسلام هراسی ، مبارزه با افراط گرایی که در قالب پیشنهاد رییس جمهور به سازمان ملل و تصویب آن در مجمع عمومی شده بود مورد بررسی قرار گرفت و در این قطعنامه از تلاش های رییس جمهوری و جمهوری اسلامی تقدیر شد.

جلالی ادامه داد: دیگر قطعنامه های کمیته سیاست خارجی مبارزه با ترور تروریزم و تاکید بر حق مشروع مقاومت در برابر اشغالگری و تجاوز خارجی ، وضعیت سودان، محکوم کردن همه تحریم ها علیه کشورهای اسلامی، تاکید بر حقوق کشورها و ملت ها برای دستیابی به تکنولوژی های جدید و به کارگیری آن در اهداف صلح آمیز بود.

سخنگوی نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی اضافه کرد: از دیگر قطعنامه های آن می توان به قراردادن منطقه خاورمیانه به عنوان منطقه خالی از سلاح های هسته ای، وضعیت آفریقای مرکزی و بررسی وضعیت سومالی نام برد.

وی گفت: قطعنامه های نوشته شده باید در کنفرانس روسا به تایید نهایی برسد تا جنبه اجرایی پیدا کند.

جلالی خاطرنشان کرد: امروز بعدازظهر نیز کمیته های چهارگانه فرهنگی، اقتصادی، حقوق بشر و زنان و سیاست خارجی به بررسی دستور جلسات خواهند پرداخت.

وی افزود: در روز برگزاری اجلاس روسای مجالس کشورهای اسلامی ریاست جمهوری، رییس مجلس شورای اسلامی و برخی شخصیت های بین المللی سخنرانی خواهند کرد و سپس وارد دستور کار خواهیم شد و در نهایت مصوبات در اختیار هیات ها قرار خواهد گرفت تا به تصویب مجمع عمومی برسد.

سیام**9103**1058 ** 1418
کد N124039