ابولمعالی در گفت‌و‌گو با ایلنا:

اعتراض فاطمه هاشمی به رای صادر شده با 7 محور تقدیم دادگاه شد

سیاست داخلی

چنانچه به این پرونده وفق قانونی رسیدگی شود تردیدی بر این نیست که خانم هاشمی تبرئه خواهند شد.

سیدوحید ابوالمعالی وکیل فاطمه هاشمی فرزند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی از ثبت اعتراض به رای صادره درخصوص موکل خود خبر داد.

سید وحید ابوالمعالی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، در این خصوص عنوان کرد: مدتی پیش موکل اینجانب صرفا به این دلیل که به آقای علی لاریجانی توصیه و نصیحت کرد که از «حقوق مردم»نیز همان‌گونه که «از حقوق برادر خود، یعنی آقای فاضل لاریجانی در جلسه پخش فیلم توسط آقای احمدی‌نژاد در مجلس دفاع کرد»،دفاع نماید و به کنایه گفت که «ای کاش مهدی هاشمی هم برادر شما بود»، به اتهام نشر اکاذیب تحت تعقیب قوه قضائیه و داستانی، قرار گرفت.

وی افزود: متاسفانه با وجود این که بر اساس نص قانون، ‌رسیدگی به شکایت مزبور نیاز به شکایت شاکی خصوصی داشت و در عین حال دادگاه انقلاب نیز صالح به رسیدگی نبود، در جلسه‌ای که اجازه حضور سایرین داده نشد، محاکمه و نهایتا در نهایت شگفتی به شش ماه حبس تعزیری محکوم گردید که به مدت دو سال تعلیق شد.

ابولمعالی خاطرنشان کرد: لذا در آخرین روز مهلت 20 روزه قانونی با احتساب ایام تعطیل، لایحه اعتراض به رای صادره، صبح امروز تقدیم دادگاه شد.

وکیل فاطمه هاشمی عدم صلاحیت دادگاه انقلاب برای رسیدگی به پرونده، مخالفت رای صادره با روح قانون اساسی و حقوق بنیادین بشر، جرم نبودن نصیحت و انتقاد و توصیه به تحمل و پذیرش و استقبال از نصیحت و انتقاد به‌ عنوان بارزترین نمود و راهکار مشارکت سیاسی وفق قانون اساسی و موضوعات شرعیه، برای مقابله با هر گونه استبداد و جلوگیری از آن را از محورهای لایحه اعتراض موکل خود برشمرد.

وی افزود: همچنین نقض اصل برابری و مساوات افراد در برابر قانون، نقض آزادی بیان حتی در ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین سطوح آن، هشدار به این موضوع که صدور این گونه آراء، می­تواند بستر قانون‌گریزی و تفسیر به رای، تفسیر موسع و سلیقه‌­ای در دستگاه قضا و حقوق کیفری را فراهم نماید و هشدار به عواقب خطر مرسوم شدن عادتِ عدم تحمل انتقاد و فاصله گرفتن از مبانی جمهوریت و اسلامیت از دیگر سرفصل های این لایحه بود.

ابوالمعالی افزود: چنانچه به این پرونده وفق قانونی رسیدگی شود تردیدی بر این نیست که خانم هاشمی تبرئه خواهند شد.

وی پرونده مزبور را آزمونی تاریخی برای دستگاه قضا و قضات دانست.

بر اساس این گزارش، فاطمه هاشمی ششم شهریور ماه سال جاری به اتهام انتساب مطالب خلاف واقع به روسای قوای قضاییه و مقننه به شعبه 12 بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و حدود یک ماه بعد برای او قرار مجرمیت صادر و پرونده وی به شعبه اول دادگاه انقلاب ارسال و در نهایت دادگاه فاطمه هاشمی روز چهارشنبه - 18 دی ماه- در شعبه اول دادگاه انقلاب برگزار شد.

کد N123987