بی بی سی گزارش داد:

رویای سیطره قطر بر خاورمیانه نقش بر آب شده است

آفریقا و خاورمیانه

بی بی سی روز گذشته در گزارشی با اشاره به بحران های داخلی قطر اعلام کرد که رویای سیطره قطر بر منطقه خاورمیانه نقش بر آب شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بی بی سی روز گذشته در گزارشی اعلام کرد که قطر از مشکلات داخلی و بحران های خارجی رنج می برد و این مسائل مانع از تحقق رویای این کشور یعنی تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ و تاثیرگذار در خاورمیانه شده است.

در این گزارش آمده است: تمیم بن حمد بن خلیفه امیر 33 ساله قطر در حال حاضر با مشکلات عدیده ای مواجه است به ویژه پس از اینکه آرزوهای وی و پدرش برای تبدیل شدن به یک قدرت منطقه ای و جهانی نقش بر آب شده است.

به موجب این گزارش، حمایت قطر از اسلامگرایان افراطی در کشورهایی همچون تونس، لیبی، مصر و سوریه نتایجی عکس داشت که این امر به تیرگی روابط دوحه با هم پیمانان غربی و عربی خود در حاشیه خلیج فارس منجر شد.

از لحاظ داخلی نیز بحران موجود میان نظام حاکم و برخی جریان های محافظه کار در قطر در سایه نبود آزادی و دموکراسی افزایش پیدا کرده است. در این گزارش همچنین اشاره شده است که علیرغم اینکه قطر میزبانی جام جهانی را برعهده گرفته است و میلیاردها دلار برای تحقق رویای سیطره بر منطقه و ایجاد ناامنی در کشورهای دیگر هزینه کرده است اما با این حال خزانه دولت مملوء از پول است.

دخالت موزه همسر امیر سابق و مادر امیر فعلی قطر در امور کشور از دیگر بحران های داخلی قطر به شمار می رود. اقدامی که خشم شخصیت های سیاسی در قطر را برانگیخته است.